Kediler Neden Göz Kırpar?

goz33

Kediler neden göz kırpar? Kediler neden tek göz kırpar? Kedilerin göz kırpması ne anlama gelir? Kediler göz kırptığı insanları sever mi?

Kediler her ne kadar karmaşık bir yapıya sahip olmayan canlılar gibi görünseler de aslında yaşamları boyunca her an farklı hareketlerde bulunabilirler. Yapılan bu farklı hareketler hakkında bilgi sahibi olmak is bireylerin kedileriyle sağlıklı ve güzel bir iletişim kurabilmeleri önem taşır.

Göz kırpma eylemi de bunlardan bir tanesidir. Kediler çoğu zaman sahiplerine ya da tanımadıkları bir yabancıya göz kırpabilirler. Peki kediler neden göz kırpar? Kedilerde göz kırpması nasıl yorumlanabilir? Yazının devamında tüm bu soruların cevabını bulabilirsiniz…

Kedilerde göz kırpması çoğu zaman bireylerin endişelenmesine yol açan durum olarak öne çıkıyor. Ancak endişelenmeye gerek yok. Kedilerde göz kırpması, bu minik canlıların doğasında olağan karşılanan bir durumdur. Toplum içinde kedi öpücüğü olarak da ifade edilen bu davranış şekli, aslında onun kedinin anlık duygularını sahibine hissettirme şeklidir.

Kedinin Göz Kırpması Ne Anlama Gelir? Kediler Neden Göz Kırpar?

kediler-neden-goz-kirpar
Kediler Neden Göz Kırpar?

Kediler, duygularını dışa vururken birtakım hareketler uygulayan canlılardır. Çoğu zaman da bunu gözlerini yavaşça kırparak gerçekleştirirler. Konu hakkında bilgi sahibi olmayan bireyler kedilerde göz kırpması hareketini genellikle anlamsız, tesadüfen ve sıradan gerçekleşmiş bir durum zanneder.

Ancak durum bunun tam tersidir. Zira kedilerde göz kırpması bu minik patilerin ifade etmek istediği bir şeyler var demektir.  Peki kediler neden göz kırpar? Bunları birkaç maddede belirtmek mümkün:

  • Eğer bir kedi gözlerini yavaşça aralayıp kapatıyorsa, bu onun sahibiyle olmaktan mutluluk duyduğu anlamına gelir.
  • Kedilerde göz kırpmasının diğer bir manası ise karşısındaki kişiye öpücük yollamasıdır. Kediler öpücüklerini gözlerini kapayarak yollarlar.
  • Bunlara ek olarak kediler teşekkür etmek istedikleri vakit gözlerini kırpıştırırlar. Genellikle mama verdikten ya da sevdikten sonra bu tepkiyi gösterirler.

Kediler bazen dış faktörlerden de etkilenerek gözlerini kırpabilir. Örneğin sahibi kedisinin gözlerinin içe bakara gözlerini kapattığında, kedi de gözlerini kırpar. Bu durum karşılıklı öpücük yollama yöntemidir. Bu konuyu kısaca özetlemek gerekirse eğer bir kedi sahibine göz kırpıyorsa, sahibi oldukça şanslı bir bireydir. Çünkü kedisi tarafından çok sevildiği açığa vurulmuş olunur.

Kediler Neden Tek Göz Kırpar? Kedilerin Tek Göz Kırpması Ne Anlama Gelir?

kediler-neden-goz-kirpar

Kediler neden göz kırpar sorusunu tek göz kırpmasının araştırması takip eder. Genelde kedilerin göz kırpması çift gözle de olabilir tek gözle de! Eğer tek göz kırpan bir kediniz varsa endişelenmeniz gerek yoktur. Çünkü kediler neden göz kırpar sorusuna verilen cevap gibi tek göz kırpmalarında da olumsu sebepler vardır. Sevgisinden ve güveninden dolayı göz kırparlar.

Hatta bu duruma kedi öpücüğü adlandırması yapılır.

Kedi Öpücüğü Nedir? Kedi Öpücüğü Kediler Neden Yapar?

Kedi öpücüğü kedilerin sevgisini gösterdiği davranıştır. Tek gözünü kırparak aslında kedi öpücüğü oluştururlar. Sahiplerine başta olmak üzere sevdiği insanlara karşı bu durumu geliştirirler. Her zaman yapmazlar, kendilerini mutlu ve rahat hissettirdiği durumlarda görülmektedir.

Kedilerin Karşısındakine Gözlerini Dikmesi Ne Anlama Gelir?

kediler-neden-goz-kirpar

Kedilerin karşısındakine gözlerini uzun süre dikmesi, hemen hemen tüm kedi sahiplerinin karşılaştığı bir durumdur. Bazı anlarda bu durum öyle bir hal alır ki, kediler sahiplerini hiç hareket etmeden dakikalarca izleyebilir. Haliyle sahipleri de bu duruma anlam vermekte zorlanır, minik dostunun bir sorunu olduğundan endişe eder. Fakat endişelenmeye hiç gerek yok. Zira, endişelenmeye gerek yok. Bu tüm kedilerin yapısında bulunan bir fizyolojik reflekstir.

Kediler genellikle avlarına karşı ya da çevredeki bir nesneden rahatsız oldukları zaman bu tür bir davranışı sergilerler. Yani eğer sahibine gözlerini dikiyorsa, bu durum sahibinin bulunduğu yeri sevmediğine, onu rahatsız ettiğine bir işarettir. Yer değiştirildiğinde kediler de bu dik bakışlarını hemen düzeltirler.

Kedilerde Sağ Göz Seyirmesi Neden Olur?

Göz seyirmesinin kedilerde farklı durumlara bağlı olarak ortaya çıkması mümkündür. Üst üste sık gerçekleşmiyorsa endişelenmenize gerek yok. Fakat anlık ortaya çıkıp sürekli tekrar eden bir durum varsa veteriner ile görüşmelisiniz. Göze bağlı sorunlar olabileceği gibi epilepsi krizlerine bağlı olarak da görülebilmektedir.

Kedi Gözüne Neden Uzun Süre Bakılmaz?

kediler-neden-goz-kirpar

Aslında nasıl ki kediler neden göz kırpar sorusunun cevabı olumsuysa kedilere bakmanın da zararı yoktur. Bilinen bu durum yanlış olarak lanse edilir. Eğer kedilerinizin gözüne uzun süreli bakacaksanız bunu onun göz hizasından gerçekleştirmelisiniz. Böyle yaptığınızda herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Aynı zamanda gözlerinizi hızlı hızlı asla kırpmayın. Sizi düşmanı olarak algılayacaktır. Yavaş hareketlerle gözünüzü kırparsanız aslında onunla iletişime geçmiş olacaksınız. Böylece o da size karşı güven hissedecek ve hatta göz kırpma davranışı yansıtacaktır. Kediler insanları ne olarak görüyor konusu sizin aslında kedilere yaklaşımınıza bağlı olarak örnekte verildiği üzere şekilleniyor.

İlginizi Çekebilir: Kediler Neden İnsanların Bacaklarına Sürtünür?

Kedi bakışlarının anlamı, kedi davranışları ve kediye dair tüm bilgiler için Kedi Sevgisi adresimize bakabilirsiniz.

Similar Posts