Kediler Neden Hapşırır? Dikkat Edilmesi Gereken 2 Sebep

kediler-neden-hapsirir-1

Kedi sahiplerinin tamamı minik dostlarının belli aralıklar ile hapşırdığını görür ve kediler neden hapşırır? sorusuyla karşılaşırlar. Kediler, tıpkı insanlarda olduğu gibi ağız ve burun kısımlarından güçlü bir şekilde hapşırırlar. Bunun en temel nedenleri buruna toz ve polen gibi maddelerin kaçmasıdır. Hapşırma eylemi ile istemsizce bu polen ya da tozlar dışarıya atılır. Eğer çok sız ve sürekli olarak devam etmiyorsa hekimler tarafından doğal karşılanır.

Kediler neden hapşırır? sorusuna verilebilecek 2 temel yanıt vardır. İlki alerjik reaksiyona bağlıdır. Diğeri de enfeksiyona bağlı olanıdır. Bu yazımızda her iki seçeneği de detaylı olarak araştırdık ve sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz…

kediler-neden-hapsirir-3
Kediler Neden Hapşırır?

Kedilerin Hapşırma Nedenleri

Kediler, burunları hassas olan canlılardır. Çevrelerinde kendilerini rahatsız edecek polen ya da toz gibi maddelere maruz kaldıklarında hapşırırlar. Bu tıpkı insanlarda olduğu gibi gayet doğal bir reflekstir. Ancak durum uzuyorsa ve hapşırmalar kesilmiyorsa bir sağlık sorununa işaret olabilir. Böyle bir durumda uzman bir veterinere gitmek en doğru tercih olacaktır. Şimdi de kedilerin hapşırma nedenleri konusuna bir göz atalım…

Kedilerde Alerji Kaynaklı Hapşırma

Kediler gün içerisinde bazı hareketlerin ardından hapşırabilir. Dar koltukların altına girdiklerinde, dolap arkalarına girip çıktıklarında ya da tuvaletlerini yaptıktan sonra kumu eşelediklerinde bu durum ile çok sık karşılaşırız. Bunun nedeni kediler neden hapşırır? konusunda da belirttiğimiz gibi alerjik kaynaklı bir hapşırmadır. Minik dostlarımız tozlara karşı hassas buruna sahipler.

Diğer bir gözlem de kediler bahçeye çıktığında çok sık hapşırmaktadır. Genellikle bir çiçek ya da bitkiyi koklamasının ardından birkaç defa hapşırır. Bunun da en temel nedeni polenlerdir. Özellikle de ilkbahar döneminde polenler çok yaygın görülür ve kediler de bundan etkilenmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus hapşırmanın ne derece şiddetli olduğudur. Zira aşırı tepki vermeleri onların bir sağlık sorunu olduğunu gösterebilir. Bu sebeple kedilerde alerjiye sebep olabilecek detayları birkaç maddede listeledik:

 1. Parfüm, sprey ve kolonya gidi ürünler,
 2. Tütün ve tütün ürünlerinin yaydığı duman,
 3. Ev temizlik malzemeleri,
 4. Mum ya da tütsü benzeri kokular,
 5. Evde oluşabilecek küf ve rutubet,
 6. Yanan bir şeyden çıkan is dumanı,
 7. Bazı kokulu kedi tuvalet kumları da alerjiye sebep olabiliyor.

Kedilerde Enfeksiyon Kaynaklı Hapşırma

Alerjik sebepler ile hapşırmak olağan bir durum olarak görülmektedir. Fakat uzun süreli ve şiddetli hapşırmalar da bir sağlık sorunu aranır. Kediler neden hapşırır sorusunun bir diğer ve en önemli sebebi, kedilerde enfeksiyon kaynaklı hapşırma olarak görülür. Genellikle ortada hiçbir sebep yokken minik patiler sık sık hapşırır. Eğer bu sık hapşırma olayına bir de aşağıda yazacağımız belirtiler ekleniyorsa ortada enfeksiyona bağlı bir sağlık sorunu olabilir.

 • Aşırı halsizlik,
 • Kusma ve ishal gibi durumların yaşanması,
 • Burun ve göz kısımlarında sık akıntı,
 • Göz çevresinde şişkinlik,
 • Öksürük ve nefes almakta zorlanma.

Bu gibi belirtiler üst solunum yollarında virüs, bakteri veya mantar olduğuna bir işarettir. Durum ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden kedi veterinere götürülmelidir.

Kedi Hapşırmasında Sık Sorulan Sorular

Kedi hapşırması kedi sahiplerinin çok alışkın olduğu bir durum olmasına rağmen her seferinde tedirginlik yaratır. Bu nedenle kediler neden hapşırır? olmak üzere birçok soru sorulmasına neden oluyor. Sizler için en çok sorulan soruları yanıtladık.

Yavru kedim Çok Hapşırıyor

Yavru kedilerin burun yapıları ve göz yapıları daha çok küçük oldukları için oldukça hassas seviyededir. Yetişkinlere oranla toz ve polenden daha çok etkilenirler. Yani yetişkinlere oranla biraz daha fazla hapşırması olağan görülür. Ancak kesintisiz devam ediyorsa bir sağlık problemini işaret edebilir. Ciddiye almalısınız.

kediler-neden-hapsirir-2
Kediler Neden Hapşırır?

Kedim Sürekli Hapşırıyor Ne Yapmalıyım?

Kedilerde sürekli hapşırmak, uzmanlar tarafından bir sorun olarak görülür. Kedi sahipleri kendi çabalarıyla bunu engelleyemez. Zira kaynağında enfeksiyona bağlı bir sorun yatıyor olabilir. Eğer kedim sürekli hapşırıyor ne yapmalıyım? Diye merak ediyorsanız tek yapmanız gereken veterinere gitmek olacaktır. Böylelikle en sağlıklı çözüme ulaşabilirsiniz.

Kediler neden hapşırır? konusunu yukarıda detaylıca anlattık. Eğer bu yazımızı verimli bulduysanız Kediler Evden Neden Kaçar? konumuz ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımıza da sizleri davet ediyoruz.

Similar Posts