Kediler Neden İnsanlara Sürtünür?

bacak11

Kediler neden insanlara sürtünür? Yavru kediler neden insanlara sürtünür, ne anlama gelir?

Kedilerle ne kadar uzun süre birlikte vakit geçirilse de çoğu zaman davranışlarına anlam vermek zor olabiliyor. Çünkü her kedide yüzlerce farklı anlama gebe hareket bulunur. Bu minik canlıların hareketleri tamamen içgüdüsel olduğu için hareketlerinin temeline bakmak, anlam vermeye yardımcı olacaktır. Kedilerin en sık gösterdiği davranışlardan birisi de objelere belli periyotlarda sürtünmektir. Çoğu zaman bu obje yerine insanlara sürtünmek ile ortaya çıkar. Peki kediler neden insanlara sürtünür? Hayli merak edilen bu soruyu sizler için yanıtladık.

Kediler, içgüdüsel olarak sürtünmeye yatkın canlılardır. Genel olarak yaşadıkları ortamda bulunan objelere sürtünseler de bazen sahiplerinin bacaklarında da bu eylemi gerçekleştirirler. Baş bölgeleriyle bacaklara temas ederler. Bu hareket aslında yavruluk dönemlerinde anneleri tarafından öğretilen bir davranıştır. Kısaca o an için mutlu ve huzurlu olduklarını sahiplerine ifade etmek isterler. Fakat kediler neden insanlara sürtünür sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Diğer sebeplerini yazının devamında bulabilirsiniz…

Kedilerin Sürtünme Sebepleri Neler? Kediler Neden İnsanlara Sürtünür?

kediler-neden-insanlara-surtunur
Kediler Neden İnsanlara Sürtünür?

Kedilerin objelere ya da insanlara sürtünmesi tek bir yorum ile açıklanamaz. Her birinin kendi içerisinde barındırdığı duygu ifadesi vardır. Peki kedi sürtünme sebepleri nelerdir? Konuyu birkaç maddede detaylandırmak mümkün:

  • Sahiplik Duygusu: Kedilerde koku alma duygusu son derece gelişmiş seviyededir. Çevrelerini ve dünyayı kokular ile algılarlar. Bazen bireyler sokaktan eve geldiklerinde üzerlerinde dışarıdaki kedilerin de kokusunu getirmiş olabilir. Kediler bunu fark ettiğinde bu kokuyu bastırıp kendi kokularını hâkim kılmak için bacaklara sürtünürler. Kediler neden insanlara sürtünür sorusunun temel cevabıdır.
  • İlgi İstediğini Gösterme: Gündüzleri sahipleri işte olduğu için yalnız kalan kedilerde görülen durumdur. Sahipleri eve girdiği anda ayaklarına dolanır ve sürtünmeye başlar. Bu durum tamamen ilgi isteğinin bir karşılığıdır. Ayrıca sürtünme esnasında elinizi uzattığınızı kafa atarsa, bu da onun oyun oynamak istediğine işarettir.
  • Sevgi Gösterme Biçimi: Kedilerin sürtünme sebeplerinin en önemlilerinden birisi de sevgiye ihtiyaç duymalarıdır. Yeni tanıştıkları bireylere vücutlarını sürterek koku bırakan kediler, sevdiklerine ise başlarıyla sürtünürler. Sevgi ve güven duygusunu böyle ifade ederler. Bu hareketi çok nadir yaparlar. Eğer kime yapıyorsa, en çok onu sevdiğine işarettir.

Sokak Kedisi Neden Sürtünür?

 

Sokak kediler neden insanlara sürtünür? Aslında sokak kedisi ya da evcil kedi fark etmeksizin kedilerin davranışları ortak bir amaca hizmet eder. Eğer kedi sizi güvenli bir liman olarak gördüyse ve yardım talep ediyorsa size sürtünecektir. Özellikle uzun süredir beslediğimiz bir kediyse mutluluktan yanınıza gelip sadece vücudunu değil kafasını da temas ettirecektir. Bu size olan güvenini, sevgisini yansıtır.

Kediler Neden Duvara Sürtünür?

kediler-neden-insanlara-surtunur

 

Kedilerin koku metotları ile yön ve algılama duygusuna sahip olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu sebeple bireyler farkında olmasa da kediler her gün onlarca noktaya kendi kokularını bırakırlar. Bu insanı rahatsız edecek bir koku olmadığı için anlaşılması zordur. Fakat onlar için hassas ve önemli kokulardır bunlar.

Kediler duvara neden sürtünür sorusunun ilk cevabı yaşadıkları alanı algılamadır. İkinci cevabı ise etraftaki diğer kedilere mesaj bırakma kaygısı içerir. İşaretlediği alanın kendisine ait olduğu ve başka bir kediyi kabul etmeyeceğini bu şekilde çevresine ilan eder. Diğer kediler de bu koku bırakılan alanda yaşamayı tercih etmezler.

Kedinin Her Yere Sürtünmesi Ne Anlama Gelir?

Kısırlaştırılmamış bir kediyse özellikle kızgınlık döneminde yaptıkları bir davranıştır. Bu kediler, kokularını etrafa bırakarak erkek kedilerin dikkatini çekmek ister. Kedilerin kendi arasındaki bir anlaşma olarak görülmektedir. Aynı zamanda koku bıraktıkları alanlar kendileri için güvenli anlamına gelir. Bu güveni arttırmak ve geldiği yeri unutmamak, benimsemek amacıyla her yere sürtündüğünü görebilirsiniz.

Kedinin İnsana Yaklaşması Ne Anlama Gelir?

Kediler ortak bir kişiliğe sahip değildir. Kimi kediler kendini yakın gördüğü kişilere bir yakınlık göstergesi olarak yaklaşma eğiliminde bulunur. Ve hatta daha önce ele aldığımız üzere kediler neden insanlara sürtünür cevabında olduğu gibi koku bırakmaya çalışır. Güven almayan kedilerin yaklaşma hareketi sonunda saldırma ile son bulacaktır. Fakat yanınızda sakinse, sizi kokluyor ve üzerine bir de sürtünüyorsa size güven duyduğunu bilmelisiniz.

Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

kediler-neden-insanlara-surtunur

Kedilerin sırtını kamburlaştırması acil bir sinyal olarak algılanabilir. Çoğu zaman kediler sırtını kamburlaştırırken karşı tarafa bir korku salmayı amaçlar. Sinirli ve agresif olduğu zamanlarda korkutmak amacıyla yapar. Gergin olduğunun net sinyalini vermektedir. Bu konumdaki bir kediyi rahat bırakmanız ve daraltmamanız önerilir. Aksi takdirde size saldırı yapabilir.

Kediler Neden Ayaklara Saldırır?

Başta kediler neden insanlara sürtünür konusunda koku bırakmayı amaçladıklarını belirtmiştik. İlk aşamada sürtünüp daha sonra ayaklarınıza saldırdığını da görebilirsiniz. Bu durum aslında iki farklı duygu durumunda olduğunu yansıtır. Kedi başta size yakınlık kurmuş olabilir. Fakat sonrasında ayaklarınıza saldırdıysa gösterdiğiniz ilgiden sıkıldığı anlamına gelir. O ortamdan ve hatta sizin davranışlarınızdan kurtulmak, rahat kalabilmek amacıyla yapar.

Kediler Sevgilerini Nasıl Gösterir?

Kedilerin insanlara sevgi göstergesi bulunması amacıyla farklı davranışlara büründüğünü söylemek mümkün. Bunlardan birisi sürtünmektir. Sürtünerek dikkat çekmeye çalışır. Bunun dışında sizinle yatmaya çalışması, oyun oynamak istemesi de belirtiler arasındadır. Sizi gördüğünde mutluluktan ve sevgisinden kendini yere atıp sağa sola dönmeye çalışabilir. İlgi istediğinin net göstergelerinden birisidir.

Kediler Hangi İnsanlara Gider?

Kedilerin hangi insana gittiğine dair net bir ayrım yoktur. Yani şu tarz bir insana gider gibi net ayrımlara gidilmez. Yalnızca kedi ya da kediler size geliyorsa bir güven duyduğunun göstergesidir. Bu noktada kediler tarafından sevildiğinizi belirtmek mümkündür. Eğer siz de kedilerin size geldiğini görüyorsanız sevinebilirsiniz. Çünkü bu kediler size karşı sevgi ve güven duymaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kedi Davranışları ve Anlamı

Bunun dışında mutlaka Kedi Sevgisi İnstagram sayfamıza göz atın, kediler hakkında bilinmeyenleri keşfedin!

 

Similar Posts