Kediler Neden İshal Olur? Kedilerde 5 İshal Sebebi

kediler-neden-ishal-olur-3

Kedilerde dışkının sulu kıvam şeklinde olması veya dışkı sayısının artmasıyla bireylerde ‘kediler neden ishal olur?’ merakı başlar. Bu sorunun birçok komplike sebebi olabilir. Net bir cevap vermek için en doğru yol bir veteriner hekim ile iletişim kurmaktır. Bazen dışkının sulu olması olağan karşılansa da bazı durumlarda sağlık problemine işaret edebiliyor.

Kedilerle aynı hayatı paylaşan bireylerin sıklıkla karşılaştığı sorunsallardan birisi de ishal problemidir. Minik patiler yaşamlarının bazı dönemlerinde sulu kıvamda dışkı yapabiliyorlar. Yedikleri bir şeyin dokunmasının tetikleyebileceği gibi aynı zamanda bakteri ya da virüs sebebiyle böyle durumlar ile karşılaşmak mümkün. Bu sebeple Kedi Sevgisi platformu olarak kediler neden ishal olur, sebepleri nelerdir ve tedavisi hakkında geniş çaplı bir yazı derledik. Keyifli okumalar dileriz…

Kediler Neden İshal Olur? Kedilerde 5 İshal Sebebi
Kediler Neden İshal Olur? Kedilerde 5 İshal Sebebi

Kedilerde İshal Sebepleri

Kedilerin ishal olmasının tek bir sebebi yoktur. Basit ve olağan bir sebep olabileceği gibi temelinde büyük sorunları da barındırabilir. Böyle anlarda verilecek en doğru karar, bir veterinere gitmek olacaktır. Fakat bu konuda genel sebeplerden bahsetmek mümkün. Kedilerde ishale sebep olan unsurlardan bazıları şunlardır:

  1. Beslenme: İshal sorunları beslenmeye bağlı gerçekleşebilir. Genelde alıştığı mamada değişiklik yapılması buna sebep olabiliyor. Ayrıca çiğ et ve bozuk gıda tüketimi de ishali tetikleyen unsurlardandır.
  2. Stres: Kediler her ne kadar vahşi doğa geçmişleri olsa da oldukça hassas ruh haline sahip canlılardır. Stres onların bağışıklık sistemine zarar verebilir. Buna birçok alanda örnek verebiliriz. En basit örnek eve tanınmayan bir yabancının gelmesi sonucu kediler strese girer.
  3. Parazitler: Kedilerin bağışıklık sistemini en çok parazitler zorlar. Bu sebeple iç dış parazitlerin aksatılmaması tavsiye edilir. Özellikle de sokağa çıkarılan kedilerde parazit unsuruna dikkat edilmesi elzemdir.
  4. Organ Yetmezliği: Minik patilerin mide ya da bağırsaklarında organ yetmezliği yaşanırsa, ishali tetikleyebilir.
  5. Kanser: Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de kanser görülebilmektedir. Bu hastalığın yan etkilerinden birisi de sık ishal yapma durumudur.

Yukarıda belirtiğimiz ve kediler neden ishal olur? sorusunun yanıtı olan detaylara zehirlenme, bağırsak bakterileri ve kronik iltihaplı hastalıklar da örnek olarak gösterilebilir. Görüleceği üzere çok detaylı sebep yapısına sahip bir durum. Minik dostunuzun sağlığı için böyle bir durum ile karşılaştığınızda önemseyip veterinere götürmeniz doğru karar olacaktır.

Kedilerde İshal Tedavisi

Kedilerde ishal tedavisi için öncelikle sorunun kaynağı tespit edilmesi gerekiyor. Böylelikle doğru tedavi sürecini uygulamak mümkün oluyor. Doğru tanı, doğru tedaviyi getirir. Bu da ancak veterinerler sayesinde mümkün olabilir. Peki ishal nasıl tedavi edilir? Bunun tek cevabı veterinere gitmektir. Fakat öncesinde eğer sık ishal durumu gözlemlenmiyorsa bazı basit uygulamalar ile sorun giderilmeye çalışılabilir. Onlardan bazıları şunlardır…

  • İshalin ne kadar sürdüğü öncelikle takip edilmeli. Eğer bu durum 24 saatten uzun bir süre yaşanıyorsa vakit kaybetmeden veteriner ile iletişime geçilmeli.
  • Eğer yakın süre önce kedinin mama markasını değiştirdiyseniz eski markasına geri dönün.
  • Minik dostunuzu strese sokan unsurlar var ise bunları ortadan kaldırın.
  • Besin takviyesi olarak haşlanmış ve yağsız tavuk verebilirsiniz.
  • Bol su vermeye özen gösterin.

Kedilerde İshal ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kedilerin ishal olması, alışık olduğumuz bir durum olmadığı için birçok şeyi merak ederiz. Tıpkı kediler neden ishal olur? sorusunda olduğu gibi bilgilendirici cevaplar ararız. En çok sorulan sorulardan bazıları şunlardır…

kediler-neden-ishal-olur-1
Kediler Neden İshal Olur? Kedilerde 5 İshal Sebebi

Kedilerde İshal Kaç Günde Geçer?

Kedilerde ishal sorunsalı sık yaşanan bir durum olarak öne çıkıyor. Burada süreye dikkat etmekte fayda var. Uzun süreli ishaller bir soruna işaret olabilir. Genellikle 24 saati geçen ishal vakalarında bir problem riski bulunur.

Kediler Neden Sulu Kaka Yapar?

Yumuşak ve sıvı türündeki kakalar kedilerde ishal olarak nitelendirilir. Bu doğal olarak mama değişimiyle oluşabileceği gibi kronik bir hastalığın da belirtisi olabilir. Veterinerler bu konuda en net tanıyı koyma yetisine sahiptir.

İshal Olan Kediye Yoğurt Verilir mi?

Yoğurt, içerisindeki probiyotikler sayesinde kedilerin bağırsak sistemlerine çok iyi etki yapar. Bu sebeple ishal problemi yaşayan bir kediye az miktarda yoğurt verilebilir. Sindirim sistemine iyi gelecektir…

 

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Hapşırır? Dikkat Edilmesi Gereken 2 Sebep

Similar Posts