Kediler Neden Kusar? Kedilerde 4 Kusma Türü

kediler-neden-kusar

Kediler neden kusar? Sorunsalıyla hemen her kedi sahibi mutlaka karşılaşmıştır. Minik patiler çoğu zaman ortada herhangi bir sebep olmadığını düşündüğümüz halde kusar. Buna anlam veremeyiz. Fakat altında birçok sebep yatıyor olabilir. Kediler, narin sindirim sistemine sahip evcil hayvanlardan biridir. Çoğu zaman yedikleri şeyler vücutlarında olumsuz tepkimeye neden olur ve sonucunda kusmak kaçınılmaz olur. Eğer siz de ‘kedinin kusmasını nasıl engellerim?’ ya da ‘kediler neden mama kusar?’ diyorsanız yanıtlarını bu yazımızda bulacaksınız.

kediler-neden-sarı-kusar
Kediler Neden Kusar?

Kedilerin Kusma Nedenleri

Kedilerin kusma nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle bu canlıların narin bir sindirim sistemine sahip olduklarını öğrenmekte fayda var. Bireyler kedileri evlatları gibi seviyor ve bu yüzden çoğu zaman canının çektiğini düşünerek farklı gıdalar sunuyor. Sindirilmekte zorlanan gıdalar ise istifra yani kusma ile sonuçlanıyor. Minik dostlarımıza uygun olmayan gıda seçimleri, kediler neden kusar? sorusuna verilebilecek ilk cevaptır. Diğer kedi kusması sebeplerini de birkaç başlık altında belirtmek mümkün.

Mama Değişimi

Kedi beslenmesi hakkında yapılan sık hatalardan biri de, mama değişimleri yapılmasıdır. Kediler bir mamaya çok zor alışır. Sürekli mamanın markasının değişimi onların sindirimini etkiler. Aslında ‘kediler neden mama kusar’ diye telaşlanan sahipler için doğru cevap budur. Ayrıca yaş mama tüketimini de gözlemlenmelidir. Eğer kediniz her yaş mama yediğinde kusuyorsa, o markadan vazgeçmenin zamanı gelmiş demektir.

Yabancı Besin

Kediler iştahlı hayvanlardır. Farklı besin gördüklerinde kendilerine zarar verebileceğini düşünemezler ve hemen afiyetle tüketirler. Bu da narin olan sindirim sistemlerini zora sokar ve kusmalarına sebep olur. Genellikle ‘yavru kediler neden kusar?’ sorunsalları bu yüzden meydana geliyor. Sahiplerinin bir anlık dalgınlığından faydalanan kediler tüketmemeleri gereken bir gıdayı yiyebiliyorlar. Bu konuda iyi bir gözlemci olmakta fayda var.

Kedi Paraziti

Kediler neden kusar? sorusunun yanıtı her zaman için gıdasal uygulamalardan kaynaklanmaz. Kedi paraziti, kusmak için iyi bir sebeptir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bağışıklık sistemleri çok zayıf canlılar. Parazitler ise doğrudan minik patilerin bağışıklığını hedef alır. Eğer kedinizde kaşıntı, bulantı ve kusma gibi semptomları sıkça görmeye başladıysanız vakit kaybetmeden uzman bir veteriner ile temasa geçmelisiniz. Ayrıca kedi kusmuğu rengi sarı tonlarındaysa durumu ciddiye alın. Altında ciddi bir sağlık sorunu yatıyor olabilir.

Kedilerin kusma nedenleri arasında yukarıda belirttiğimiz unsurlara ek olarak daha birçok faktör var. Bunları birkaç maddede açıklamak mümkün. İşte kediler neden kusar? sorusunun kapsamlı yanıtı…

  • Sürekli yutulan tüy yumağı,
  • Yabancı cisim yutması sonrasında mide tıkanması,
  • Metobolik ve hormonsal hastalıklar,
  • Yaşanan depresyon halleri.

Kedilerde Kusma Türleri

Kedilerin kusma şekilleri ve şiddetine göre veteriner hekimler tedavi rotası çizer. Doğru tedavi için net bir tanı çok önemlidir. Minik dostlarımızın birçok farklı kusma şekli var. Bunlardan en sık görülenleri sizler için derledik. İşte kedilerde kusma türleri…

kedilerde-kusma-turleri
Kedilerde Kusma Türleri
  • Kedilerde Kan Kusma: En tehlikeli kusma türü olarak görülür. Bağırsak ya da mide rahatsızlıklarından olabileceği gibi iç kanamanın da bir habercisi olabilir. Mutlaka veterinere gidilmesi gerekir.
  • Kedilerde Kronik Kusma: Günde iki defadan fazla gerçekleşen kusmalara kronik denmektedir. Genel olarak alerjik reaksiyonlar bu durumu tetikleyebilir.
  • Kedilerde Akut Kusma: Kediler sürekli olarak kendilerini yalayarak temizledikleri için tüy yutarlar. Yutulan bu tüyleri de çoğu zaman kusarak dışarı atarlar. Buna akut kusma denir.
  • Kedilerde Projektil Kusma: Tüketilen besinlerin tetiklediği zehirlenme ya da alerjik sebepten kusmalara, projektil kusma ismi verilir.

Kediler neden kusar? sorusuna detaylıca yanıt verdik. Bu yazımızı verimli bulduysanız İdeal Kedi Kilosu konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca sormak istediklerinizi yorumlar sekmesinde ya da Instagram adresimizde belirtebilirsiniz.

Similar Posts