Kediler Neden Masaj Yapar?

kediler-neden-masaj-yapar-3

Kedi sahiplerinin en çok merak ettiği olaylardan birisi de ‘kediler neden masaj yapar?’ sorunsalıdır. Kediler, günün belli bölümlerinde ritmik bir şekilde patileriyle masaj yaparlar. Hayatları boyunca bu gayet doğal ve onlar için bir ritüel manasındadır. Genelde de bunu yumuşak ve tüylü alanlara ön patileriyle yoğurma işlemini andıran hareketlerde bulunur.

Kediler neden masaj yapar? sorusunun bilimsel bir yanıtı yoktur. Fakat bu konuda uzmanların bazı fikirleri mevcuttur. Köken olarak daha ilk doğdukları ana yani gözlerinin henüz kapalı olduğu döneme kadar uzar. Yeni doğan kediler gözleri kapalıyken annelerinin karın bölgelerine masaj yaparlar. Bu onların acıktıklarını annelerine belirtme yöntemidir. Diğer muhtemele sebeplerine gelin hep birlikte göz atalım…

kediler-neden-masaj-yapar-2
Kediler Neden Masaj Yapar?

Kedilerin Masaj Yapma Sebepleri

Kediler yeni doğduklarında annelerine masaj yaparak açlık mesajı iletirler. Bu aynı zamanda memedeki süt akışını da hızlandıran bir durumdur. Büyüdüklerinde de bu hareketi devam ettirirler. Peki ama kediler neden masaj yapar? İşte cevabı…

Masaj Yoluyla Sevgilerini Belli Ederler

Kediler masaj hareketi genel olarak mutlu oldukları anlarda gerçekleştirirler. Bu onlar için biz huzur göstergesidir. Sevdikleri kişi kendisine ilgi gösterirse hemen ardından bulduğu yumuşak bir yüzeyi yoğurmaya başlarlar. Kısacası kediniz sizin yanınızda masaj yapıyorsa, bu size olan sevgisinin bir kanıtıdır.

Minik patilerin yaptığı masaj eğer bireyin tenine temas ediyorsa çoğu zaman bu canınızı biraz acıtabilir. Zira bu yoğurma sırasında tırnaklarını da patilerinden çıkarırlar. Eğer koltuk ve halı gibi yüzeyleri yoğurduklarında da yüzeyi tahriş ve yıpranmaya sebep olabiliyor. Bu durumda kucağınıza yumuşak bir kumaş koyabilirsiniz. Ya da çok sık koltuk tırmalıyorsa tırnaklarını düzenli olarak kesebilirsiniz.

Uyku Öncesi Hazırlık Masajı

Kediler günümüzde her ne kadar evcil canlılar olsalar da köken olarak kökleri vahşi hayata dayanır. Minik patilerin ataları tarihte doğadayken uzun bitkilerin olduğu alanlarda yaşarlardı. Burada uyumak için patileriyle zemini kazarlardı. Bu davranış ta günümüzdeki bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir kedi sahibiyseniz mutlaka kedinizin uyumadan önce yeri tırnakladığına şahit olmuşsunuzdur.

Masaj Yaparak Bölgelerini Belirlerler

Masaj yaparak bölge işaretleme durumu genellikle birden fazla kedinin bulunduğu evlerde gözlemlenmektedir. Kediler neden masaj yapar? sorusunun bir diğer sebebi de budur. Çünkü her kedi kendi hakimiyet alanlarını oluşturma arayışındadır. Patilerinin altında bulunan kokuyu tırnakladığı alana bırakır. Bu sayede evdeki diğer kediler bu alana yaklaşmaz. Ayrıca siz bu iz bırakan kokuyu alamazsınız.

İlgi Beklentisinin Bir Belirtisi

Kediniz sık sık yanınızda masaj yapıyorsa, bu sizden bir ilgi beklediğinin bir işareti olabilir. Bu tür davranışlar sadece evde yaşayan kedilerde değil aynı zamanda sokak kedilerinde de görülmektedir. Sadece sevgi ihtiyaçlarında değil aynı zamanda karınları acıktığında da sahiplerinin ya da koltukların üzerini yoğururlar.

kediler neden masaj yapar 1
Kediler Neden Masaj Yapar? Kedilerde Masaj Sebepleri

Kedilerin Masajıyla İlgili Merak Edilenler

Kediler hayatlarının her anında gizemli hareketleriyle insanlarda merak uyandıran canlılardır. Patileriyle yaptıkları masaj da bunlardan birisidir. Bilimsel bir açıklaması olmasa da bu konuda uzmanların birçok teorisi mevcut. Yazının devamında kediler neden masaj yapar? konusunda merak edilen soruları yanıtladık…

Kediler Neden İnsanlara Patileriyle Masaj Yapar?

Hayvan davranış bilimcileri kedilerin masaj hareketlerini bir hoşnutluk göstergesi ya da ilgi isteği olarak yorumlamaktadır. Ayrıca patilerinin altındaki ter bezleriyle kendi alan hakimiyetlerinin sınırlarını çizmek için kullanabiliyorlar. Kısaca bu şekilde özetlemek mümkün.

Kediler Neden Hamur Yoğurur Gibi Yapar?

Kedilerin masaj uygulamaları tıpkı insanların hamur yoğurma hareketini andırmaktadır. Kediler neden masaj yapar? kısmında da belirttiğimiz gibi bu hareketin sebebi sevgi göstergesi ya da ilgi isteği olabilir. Kısacası olağan bir durumdur. Endişe etmenize gerek yok.

Kediler Neden Sahiplerini Yoğurur?

Kediler sahipleriyle kısa sürede yakın bağ kurar ve onlara olan sevgisini farklı yöntemler ile göstermek ister. Hamur yoğurur gibi tırnaklaması da bunlardan bir tanesidir. Ayrıca kalabalık kedili ortamlarda alan belirlemek için de sık sık bu hareketi yaparlar.

Kediler neden masaj? yazımızı beğendiyseniz Kediler Ne Yer? Kuru Mama Dışında 4 Harika Besin adlı konu ilginizi çekebilir. Ayrıca yorum ve görüşlerinizi bizimle Kedi Sevgisi sosyal medya hesabından paylaşabilirsiniz.

Similar Posts