Kediler Neden Saklanır? Kediler Neden Koltuk Altına Saklanır?

Kediler Neden Saklanır?

Kediler neden saklanır? Konusu, esrarengiz kedi davranışlarından biridir. Her kedinin kendine has davranış şekli, özgün ruh hali var. Tıpkı biz insanlar gibi… Kimi çekingen olup insanlardan uzak ve sakin bir yaşamı tercih ederken kimiyse sosyalliği çok seviyor. Kedilerin saklanmasının farklı yönleri bulunur. Bu yazımızda ‘Kediler neden saklanır?’ konusunu genişlemesine ele aldık.

Kediler Neden Saklanır?

kediler-neden-saklanir
Kediler Neden Saklanır?

Yaygın kedi reflekslerinden biri olan saklanmanın kesin ve net bir açıklaması yok. Fakat kediler neden saklanır? Sorusunun potansiyel yanıtlarını sorgulayabiliriz. Korku, endişe ve merak gibi ruh halleri kedi saklanmalarını tetikler.

Ayrıca sessizlik beklentisi ve oyuna davet de bu listeye eklenebilir. Genel olarak doğal bir kedi davranışı olarak görebiliriz. Ancak yine de davranışlarını iyi gözlemlemeli ve olası tehlikelerde veteriner ile iletişime geçmeliyiz.

‘Kedi Saklandı Çıkmıyor’ Neden? Kedilerin Saklanma Sebepleri

Kediler çoğu zaman evin belli bölümlerine saklanır. Mobilya altları, dolaplar, kapı arkaları kedilerin en çok sevdiği saklanma alanlarından bazıları. Fakat bunlar rastgele oluşmuş davranışlar değildir. Kediler insanlara duygularını anlatmak için farklı davranışlar sergiler. Saklanmak da böyledir. Kediler neden saklanır? sorusunun sebeplerini birkaç maddede açıklayabiliriz.

kediler-neden-saklanir
Kediler Neden Saklanır?
  • Korku Nedeniyle Saklanma: Kediler, kendilerine güvenen canlılar olsalar da çözemeyecekleri sorunlar ile karşılaştıklarında korkuya kapılabilir. Korkan kedi saklanır. Çünkü minik patiler saldırmak yerine ortamdan uzaklaşmayı yeğler.
  • Yalnız Kalmak İçin Saklanma: Kediler güçlü hislere sahiptir. Bazen ortamdaki uyarıcı şeyler onları yorabilir ve kısa süreli inziva için yalnızlığı tercih edebilir.
  • Gözlemlemek İçin Saklanma: Kediler neden saklanır? sorusunun bir diğer yanıtı da gözlemleme isteğidir. Çünkü kediler çevreyi gözlemleyerek kendilerini avantajlı bir pozisyona almayı sever.
  • Isı Dengeleme İçin Saklanma: Kışın kediler daha çok saklanır. Bu sebebi üşümeleridir. Vücut ısı dengelerini sağlamak için daha kapalı ortamları tercih ederler. Genellikle giysi dolapları kediler için ideal ortamlardır.

Kediler neden saklanır sorusu günümüzde çok farklı şekillerde de karşımıza çıkabiliyor. Çünkü her kedinin saklanma yöntemi ile sebepleri farklı olabiliyor. Yazının devamında saklanan kedilerle ilgili merak ettiklerinizi yanıtladık. Eğer aklınıza takılan farklı bir soru varsa yoruma yazabilirsiniz.

Hasta Kedi Neden Saklanır?

Kedilerin hasta olduklarında saklanmalarına dair günümüzde birçok söylence mevcut. Bunun nedeni tam olarak bilinemez ama iyileşmek için sakin bir ortamda uyumak istiyor olabilir. Sakinlik ve stresten uzak alanlar kedilerin sevdiği konulardır. Hasta kediler de sık sık sakin kalacak alanlar arar. Hasta kedi neden saklanır? sorusunu bu şekilde yanıtlamak mümkün.

Kediler Yatak Altına Neden Saklanır?

kediler-neden-saklanir

Kedilerin saklanma alanları arasında en popüler olan bölge yatak altlarıdır. Genellikle bu alanlar sessiz, sakin ve sıcak olur. Bilindiği gibi kediler sıcak ortamları çok sever. Ayrıca yatak odaları kediler için bir güven bölgesidir. Özellikle geceleri sahipleri yatakta uyurken geceleri yatak altında eşlik etmek onları mutlu eder. Yatak odasına kediler neden saklanır diyorsanız yanıtı minik patinin size olan sevgisidir diyebiliriz.

Kediler Ölürken Neden Saklanır?

Temelde kedilerin öleceği zamanı hissettiği düşünülür. Bunun sebebi ise kedi ve köpeklerin ölmeye yakın sahiplerinden uzak kalması ve hatta kaçma girişimleridir. Yalnız kedilerin neden saklanma girişiminde bulunduğu belirlenmemiştir. Sadece son dönemlerde karanlık, kuytu köşelere girmesi gözlemlenmektedir.

Kediler Neden Koltuk Altına Girer?

Kediler neden saklanır sorusunun araştırılma türlerinden birisi koltuk altlarına sık sık girmesidir. Kedileriniz karanlık ve yere yakın yerlerde bulunmayı seviyor olabilir. Rahat uyumak amacıyla karanlık yerleri bu yüzden deneyecektir.

Bunun dışında ortamda yabancı ve çok sayıda insan bulunuyorsa kendini güvende hissetmediği için kaçamak yapmak ister. Daha güvenli olabilmesi amacıyla koltuk altına girdiği görülür. Tüm bunların dışında elbette farklı sebepler de bulunabilir.

‘Kedim Karanlık Yere Saklanıyor’ Ne Yapmalıyım? Saklanan Kedi Nasıl Çıkarılır?

kediler-neden-saklanir

Saklanan kedi eğer herhangi bir zarar vermiyorsa çıkması adına zorlamamalısınız. Ters tepki verebilir. Yine de kendisini oyuncağıyla kandırabilirsiniz. Hareketli oyuncaklar dikkatini çekecektir. Renkli ve ışıklı oyuncaklar özellikle etkili olur. Bunun dışında mamalarıyla da dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinin Küstüğünü Nasıl Anlarız?

Kediler neden saklanır, neden köşeye girer? Bunu çoğu zaman kedinizin küstüğü konusuna yorarak algılayabilirsiniz. Ancak durum hiç de öyle değildir. Tam aksine, kediniz size karşı tepki göstermek için değil farklı sebeplerden dolayı böyle davranacaktır. Ki kediler insanlara küsmez.

Kediler neden saklanır yazımızı beğendiyseniz ‘Kedi Davranışları ve Anlamı’ adlı yazımız ilginizi çekecektir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımızdan yaptığımız paylaşımlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Similar Posts