Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?

Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?

‘Kediler neden sırt üstü yatar?’ sorusu, en çok yaşanan kedi davranışlarından birisidir. Bilindiği üzere kediler evcil hayvanlar arasından en sevecen ve sıcakkanlı canlılar. Sahiplerini sevmek ve bunu göstermek onların doğasında var. Sırtı üstü yatan kediler de sevgilerini gösterirler. Ayrıca sırtının üstüne yatan kedi daha birçok başka şey ifade ediyor olabilir. Bu yazıda kedi davranışları arasında en ilginç olan sırt üstü uyuma konusunu detaylandırdık.

Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?
Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?

Kedilerin Sırt Üstü Yatma Sebepleri

Kedilerin beden dilleri, sahiplerine ipuçları veren anlamlar taşır. Kedi sahipleri de bu ipuçlarını iyi anladığı taktirde harika bir karşılıklı iletişim kurulmuş olunur. Kedinin sırt üstü yatması da minik patilerin beden dillerinden birisi. Peki kediler neden sırt üstü yatar? Kedinizin yatma şekilleri hakkında bilgi sahibi olmanız, onun ile aranızdaki bağı olumlu yönde etkileyecektir.

  • Kedi düz zemin üzerinde sırt üstü yatıyorsa sizden ilgi görmek istiyor demektir.
  • Dışarıdan eve girdiğinizde yerde yatmış ve gözlerini size dikmiş bir kedi ile karşılaşırsanız, bilin ki çok özlendiniz.
  • Hiçbir sebep yokken kediniz ayaklarınızın dibine seriliyorsa minik patinin biraz oyun oynamaya ihtiyacı var demektir.
  • Sizin olmadığınız bir ortamda kedi sırt üstü yatıyorsa bu mutlu ve kendini güvende hissettiğine işarettir.

Kediler neden sırt üstü yatar? sorusunun yanıtını verirken, kuyruk şekilleri de göz önünde bulundurulmalı. Eğer kedi yatarken kuyruğunu dikleştiriyorsa uyumak için ortamın pek de müsait olmadığına işarettir. Onu daha sakin bir yere götürmeniz iyi bir seçim olacaktır.

Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?
Kediler Neden Sırt Üstü Yatar?

Kediler Sizi Görünce Neden Sırt Üstü Yatar?

Kediniz sizi görünce sırt üstü mü yatıyor? Bu durum sizi telaşlandırmasın. Eğer bir kedi sahibini görünce yerde sırt üstü uzanıyor ve esnek bir şekilde vücudunu uzatıyorsa bu iyiye işarettir. Minik patiler uzun süre evde yalnız kalınca sahiplerini çok özlerler. Bireyler kapıdan içeri girdiğinde ise onlara duydukları özlemi abartılı şekilde göstermekten hoşlanırlar. Kediler özlediklerini belirtmek için özel davranışlar göstermeyi sever. En çok da sırt üstü yatarak kuyruklarını oynatırlar.

Kediler neden sırt üstü yatar? sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da kızgınlık dönemlerindeki davranış değişiklikleridir. Kızana giren kedi çiftleşmek istediğini belirtmek amacıyla ilginç ve bir o kadar da sevimli hareketlere imza atabilir. Sırt üstü uzanmak da bunlardan biri. Bir nevi çiftleşme çağrısının dışa vurum halidir.

Eğer kedinizin sırt üstü yatarken acı çektiğini düşünüyorsanız mutlaka bir veteriner ile iletişime geçmelisiniz. Çünkü kedi davranışlarını tüm kedilere aynı yorumlamak yanlıştır. Sahibi olarak sırt üstü yatan kedinin neden böyle davrandığına karar vermelisiniz. Büyük oranda mutluluğu simgelese de her zaman dikkatli olmakta fayda var. Böylelikle kediler neden sırt üstü yatar sorusunu yanıtladık. Yazımızı beğendiyseniz ‘Kediler Neden Titrer?’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca kedi paylaşımları yaptığımız Instagram hesabımıza davetlisiniz.

Similar Posts