Kediler Neden Titrer? Kedilerde Titreme Nedenleri Neler?

Kediler neden titrer?

Kediler neden titrer?’ sorusunu çoğu zaman merak ederiz. Kendine özgü hareketlere sahip olan bu minik canlıların ilginç davranışlarından birisi de titremedir. Kimi zaman sık, kimi zamansa nadir olarak gerçekleştirdikleri bu eylemi anlamakta güçlük çekmemiz normaldir. Ayrıca kedilerde çene neden titrer? Sorusu da sıkça karşılaşılan bir sorunsaldır. Bu nedenle kedilerin bu ilginç refleksleri hakkında detaylı bir yazı derledik.

Kedi Titremesi Neden Olur?

kediler-neden-titrer
Kediler neden titrer?

Kedilerin titremesine neden olacak birçok husus var. Bu nedenle ‘kediler neden titrer?’ sorusunu tek bir gerçek ile yanıtlamak mümkün değildir. Korku, stres ve heyecan gibi unsurlar titremenin temel faktörü olabilir. Kediler neden titrer konusunu daha iyi anlayabilmek için, davranışların özelliklerine göre anlatmakta fayda var.

  • Kedilerde Çene Neden Titrer: Çene titremelerine genellikle korku ya da üşüme gibi reaksiyonlar sebep olur. Tamamen doğal bir reflekstir. Ancak nadir de olsa çene titremesi Parkinson hastalığının bir belirtisi olabilir.
  • Kedilerin Ön Ayağı Neden Titrer: Ayak titremesi kedilerde sık görülen bir harekettir. Genellikle fiziksel olumsuzluklardan dolayı gerçekleşir. Ayak kaslarında zedelenme ve aşil tendomu yırtılması bu fiziksel olumsuzluklara örnek olarak gösterilebilir. Ön ayak titremesi var ise mutlaka bir veterinere uğramalısınız.
  • Kedilerin Arka Bacak Titremesi Neden Olur: Kedilerin vücut bileşenlerinde titremeler meydana gelebilir. Arka ayak da bunlardan birisidir. Genellikle bir sağlık sorununa işaret ettiği düşünülür. Bu nedenle minik dostunuzu mutlaka bir veterinere götürmelisiniz.
  • Kedilerde Kızgın Döneminde Titreme: Ağırlıklı olarak dişi kedilerde gerçekleşir. Buna doğasında bulunan çiftleşme dürtüsü sebep olur. Aynı zamanda bu dönemde regl oldukları için, tıpkı insanlarda olduğu gibi vücutları farklı reaksiyonlar gösterebilir.

Yavru Kedi Titremesi Neden Olur?

Yavru kedilerde titreme genellikle vücut ısısının düşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Daha dünyaya adapte olma süreçlerini tamamlayamadıkları için ortamın soğukluğundan doğrudan etkilenirler. Yetişkin kedilere göre çok daha fazla üşüdüklerinden sebebi olabilir.

‘Kedim Uyurken Titriyor’ Kedilerin Uyurken Titremesi Normal mi?

kediler-neden-titrer

Kediler neden titrer sorusu özellikle uyku sırasında gösterdikleri titremeden kaynaklanmaktadır. Kedilerin uykuda titremesi çoğu zaman normal olarak karşılanır. Çünkü kedilerde aynı insanlar gibi üşümekten ya da rüya gördüklerinden titreme tepkisini verir. Ancak titremenin yanında farklı tepkileri de varsa veterinere danışmalısınız.

Kedilerde Hipoglisemi Hastalığı

Kediler neden titrer konusunun bir başka boyutu da kedilerde hipoglisemi hastalığıdır. Kan şekerinin düşmesiyle ortaya çıkan bu sorun kedilerin titremesine sebep olur. Özellikle uzun süre yemek yemeyen kedilerde sık görülmektedir. Kedilerde hipoglisemi için erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle kedinizde sebepsiz yere titremeler gözlemliyorsanız mutlaka bir veterinere götürmelisiniz.

Kedilerde hipoglisemi, iştahsızlık yüzünden gerçekleşebilir. Özellikle mama değişikliğine gidildiğinde bu durum ortaya çıkabilir. Veterinere götürmeden önce iştahını arttırmayı deneyebilirsiniz. Ödül mamaları ile kandırarak onu mamaya teşvik edebilirsiniz. Örneğin kuru mamanın içerisine ödül mamaları saklamak iyi bir yöntem olacaktır. Böylelikle kediler neden titrer sorunsalının kaynağını da öğrenmiş olursunuz.

Titreyen Kediye Ne Yapılır? Kedi Titremesi Nasıl Geçer?

‘Kediler neden titrer?’ sorusunu detaylıca yanıtladık. Peki titreyen kediye ne yapılır? İlk olarak titremenin nedeni tam olarak bilinmiyorsa uzman bir veterinere danışılmalıdır. Orada yapılacak muayene sonucu kedi titremesi son bulacaktır. Buna ek olarak iştahsızlıktan dolayı titreme gerçekleşiyorsa, mamasını değiştirmenizde fayda var. Eğer hipoterminin tetiklediği bir titreme ise mutlaka vücut sıcaklığını arttıracak uygulamalar yapmalısınız.

Kedinin Vücudunun Seyirmesi Hastalık Belirtisi mi?

kediler-neden-titrer
Kediler neden titrer?

Kedilerde vücudun seyirmesi her zaman için hastalık belirtisi değildir. Kedilerde aynı insanlar gibi bazı durumlarda refleksif olarak tepki vermektedir. Bu tepkilerin birçoğu hava sıcaklığından ve rüya görmelerinden kaynaklıdır.

Uyanıkken kedilerinizde durduk yere seyirme meydana geliyorsa durum değişiklik gösterecektir. Özel bir durumu yoksa ve bir anda ortaya çıkıp bir 30-40 saniye bu durum sürüyorsa kedi epilepsisi olması ihtimal dahilindedir. Veterinere başvurun.

Kedilerde Titreme ve Halsizlik Neden Oluyor?

Veteriner incelemesine bağlı olarak durumun sebebi daha net anlaşılabilir. Ancak uzun süreli titremeleri ve buna bağlı olarak yorgunluk belirtileri de devamında gösteriyorsa bir hastalığı olabilir. İlk olarak akla epilepsi gelmekle birliket daha net bir sebep bulabilmek adına veteriner tarafından kontrollerinin yapılması gerekecektir.

Eğer kediler neden titrer yazımızı beğendiyseniz ‘2 Aylık Scottish Fold Yavru Kediler Üşür mü?’ başlıklı yazımız hoşuna gidecek. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımızı da takip etmeyi unutmayınız.

Similar Posts