Kediler Neden Zayıflar Sorusuna Verilecek 4 Yanıt!

zayif333

Kediler neden zayıflar?’ sorusu, kedilerin ideal vücut ağırlıklarını koruyamadıklarında ortaya çıkan bir sorunsaldır. Bilindiği üzere sağlıklı ve mutlu bir yaşam için kediler belli oranda vücut kitle indekslerini korumaları gerekir.

Aşırı kilo alımında obezite sorunu baş göstereceği gibi kilo kaybında da birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Düzenli beslenme ve birtakım başka unsurlar ile kedileri ideal vücut kitle indeksinde tutmak mümkün. Bu sebeple yazımızda ‘Kediler neden zayıflar?’ sorusunu detaylıca cevapladık.

Kediler Neden Zayıflar?

kediler-neden-zayiflar
Kediler Neden Zayıflar?

Kedilerde bazı dönemlerde ani kilo kayıpları yaşanabilir. Ani kilo kaybı en az obezite problemi kadar önemlidir. Zira daha fazla enerji sağlamak isteyen karaciğer vücuttaki yağı tüketmeye başlar. Sonrasında ise zayıflamanın neticesinde birtakım sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle bireylerin zayıflık ile obeziye arasındaki sınırı doğru bilmesinde fayda vardır.

Genellikle iştahsızlık kilo kaybına sebep olur, fakat ani kilo düşüşüne etki eden başka birçok sebep mevcuttur. Kedilerde kilo kaybı neden olur sorusunu birkaç başlık altında açıklamakta fayda var:

  • Şeker Hastalığı: İnsülin hormonunun üretilmesi sırasında yaşanan sorunlar kedilerin iştahının değişmesine sebep olur. Haliyle bu da kilo kaybıyla sonuçlanır. Eğer kediniz şeker hastalığı belirtilerine sahipse mutlaka bir veterinere göstermelisiniz.
  • Bağırsak Sorunları: Kediler neden zayıflar sorusunun en belirgin yanıtlarından birisi de bağırsak yolu sorunlarıdır. Çeşitli enfeksiyonlar neticesinde bağırsakların işlevi azalabilir, iştahsızlık sorunu ortaya çıkabilir.
  • Böbrek Hastalıkları: Böbrek sorunları genellikle yaşlı kedilerde görülür ve zayıflamayı tetikleyen en önemli unsurlardan birisidir. Böylelikle yaşlı kediler neden zayıflar sorusunun da yanıtını vermiş oluyoruz.
  • İç Parazitler: Özellikle yavru kedilerin zayıflamasını tetikleyen bir semptomdur. Çünkü bu minik canlıların henüz bağışıklık sistemleri yeteri kadar gelişmemiştir. Bu sebeple zararlı bakterilere karşı savunmasız olurlar. Yavru kediler neden zayıflar sorusunun tam olarak yanıtı bu şekildedir.

Kediler Stresten Zayıflar mı?

kediler-neden-zayiflar

Stres faktörü hem hayvanlar hem de insanlar için tehlikeli bir durumdur. Çünkü stres temelde ‘kediler neden zayıflar?’ sorusu için verilecek cevaplardan birisidir. Bu açıdan bakıldığında aşırı stres altında kalan bir kedinin kısa sürede zayıfladığını görebilirsiniz.

Kediler Kızgınlık Döneminde Zayıflar mı?

Kızgınlık dönemi kediler için dönemsel bir şekilde ortaya çıkan süreçtir. Bu süreç içerisinde kedilerin hormonal dengesinde değişim meydana gelir. Oluşan bu değişim neticesinde yeme içme düzenlerinde de değişim oluşacaktır. Buna bağlı olarak her kedide geçerli olmasa da kilo dengesinde farklılık meydana gelebilir.

Kediler Yazın Zayıflar mı?

Mevsimsel farklar kedi üzerinde etkili olan unsurlardan birisidir. Kedi neden zayıflar sorgulaması için oluşan bu mevsim farklılığı kiloya doğrudan olmasa da dolaylı olarak etki eder. Aşırı sıcak havalar kedilerin sürekli uyumasına, besin almamasına ve aşırı ter atımına sebep olur. bu noktada kilo kaybı görülebilir.

Kedilerde Zayıflama Belirtileri

kediler-neden-zayiflar

Kedilerde zayıflama belirtileri isminden de anlaşılacağı üzere rahatlıkla gözlemlenebilecek bir sorundur. Zayıflama sürecine giren kedilerde gözle görülür bir fiziksel hacim kaybı yaşanır. Özellikle de karın bölgeleri küçülür ve kemikleri belirginleşir. Eğer bu tür belirtiler gözlemleniyorsa mutlaka bir veteriner ile iletişime geçilmelidir. Çünkü erken tanı, kedi hastalıklarında önemli noktadır.

Bilindiği üzere kediler düzenli olarak veteriner kontrollerine götürülür. Bu kontrollerde kedilerin kilosu sisteme kaydedilir. Eğer ki bir veteriner önceki muayeneye göre bir düşüş gözlemler ise sahibini uyarır ve detaylı tetkiklere başlar. Kediler neden zayıflar sorusunun yanıtı kadar nasıl önleneceği de önemlidir. Yazının devamında bu konunun detaylarına ulaşabilirsiniz…

‘Kedim Çok Zayıfladı’ Ne Yapmalıyım? Zayıflayan Kediye Ne İyi Gelir?

kediler-neden-zayiflar

Kedilerin ani olarak kilo kaybetmesi durumunda öncelikli olarak sahiplerinin yapması gereken şey veterinerine götürmesidir. Zira bu durum sadece iştahsızlık ile açıklanamayabilir. Sorunun kaynağında daha komplike problemler yatıyor olabilir.

Veterinerin yönlendirmelerinin yanında sahiplerinin de yapabileceği birtakım uygulamalar da vardır. Öncelikle tükettikleri gıdalarda lezzet sorunu olup olmadığı konusunda emin olunmalıdır. Zira çoğu kez kediler lezzetsiz bulduğu gıdaları tüketmezler. İşe sürekli tükettiği mama ya da konservelerin markalarını değiştirerek başlayabilirsiniz.

‘Kedim Yemek Yiyor ama Zayıflıyor’ Ne Yapacağım?

Eğer kediler neden zayıflar nedenlerini öğrendiğiniz halde sebepleri kedinize uygun değilse ya da yemek yediği halde zayıflıyorsa bir sorun var demektir. Veterinere götürerek kedinizin kontrollerini yaptırmalısınız. Bir hastalığı olma olasılığı yüksektir.

Yazımızı beğendiyseniz ‘Yavru Kedilerde İshal Neden Olur?’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi sayfamız üzerinden kediler hakkında bilinmeyen konuları öğrenebilirsiniz…

 

 

 

 

Similar Posts