Kediler Nerede Uyur? 5 Püf Noktası

kediler-nerede-uyur

Kediler nerede uyur? sorusu oldukça önemli. Zira minik patiler günün büyük bir bölümünü uykuda geçiriyor. Bu da haliyle onların konforlu bir alana sahip olmalarının önemini ortaya çıkarıyor. Ayrıca bu sadece kedinin rahatı için değil, sahibinin rahatı için de değerli. Bazı zamanlar yataklara dadanan dostlarımız bizleri uyku alanlarımızdan edebiliyor. Bu sebeple yavru kedi yatak eğitimi hakkında detaylı bir yazı hazırladık.

kediler-nerede-uyur
Kediler Nerede Uyur?

Kediler Nerede Uyur?

Kediler kendilerine ait alanlarda uyumayı sever. Fakat bu alanların kendilerine ait olduklarından emin olmak için öncelikle evde bir süre analiz yaparlar. Uygun gördükleri yerlere de kokularını bırakırlar. İnsanlar bu kokuları algılamaz. Sadece kedilerin algılayabileceği bir özelliktedir. Kediler neden uyur? sorusunun yanıtı ise basittir. Yastık, yorgan, battaniye, giysi dolabı içi, koltuk ve yata kedilerin uyumaktan keyif aldığı en önemli bölgeler.

Kedi sahiplerinin sıklıkla düştüğü bir hata var. Bu hata kedilerin özel bir yatağa ihtiyaç duyduğudur. Böylece özel kedi yataklarından satın alırlar. Bu hareket hoş ama bir o kadar da yanlıştır. Çünkü kediler kendilerine dayatılan alanlarda uyumaz. Her ne kadar kedi yatakları göze hoş ve dekoratif gelse de büyük oranda minik patiler burada uyumayı tercih etmez. Bir kedi için koltuk, en pahalı kedi yatağından daha değerli ve konforludur.

Kediler Nerede Uyumayı Sever?

Kediler uyku konusunda konfora ve rahatlığa oldukça düşkün evcil canlılardır. Gürültünün, kalabalığın olduğu yerde tedirgin olur ve uyuyamazlar. Bu onlar avcı genlerinden gelen bir durumdur. Sesin olduğu yerde sürekli olarak tedirginlik yaşarlar. Kediler nerede uyur? sorusuna verdiğimiz yanıttaki gibi onlar için sakin bir ortam olmazsa olmazdır. Peki kediler nerede uyumayı sever? Bu sorunun cevabını birkaç maddede açıklamak mümkün.

  • Kedilerin uyuması için özellikle yumuşak bir alana ihtiyaç yoktur. Kedi kendinin nerede rahat hissederse orada uyur.
  • Kediler uyurken dahi etraflarına hâkim olmak ister. Doğadaki dürtüleri gereği uyku pozisyonundayken bile hep dikkatlidir. Bu sebeple yüksek alanlar, kedilerin uykusu için çok idealdir. Bu konuda kedi kuleleri tercih edilebilir.
  • Kediler uyku anlayışı, farklılık gösterir. Örneğin bir kedi sıcak bir zeminde uyumak isterken diğeri de soğuk parkelere göbeğini yaslamak ister.
  • Kendi kokularını bıraktıkları alanlarda uyurlar. Çoğu zaman uyumadan önce yatacakları alanı tırnaklarlar. Aslında bu patilerinin altındaki özel kokuyu oraya bulaştırma eğilimidir.
  • Yavru kediler büyük oranda yumuşak ve tüylü zeminlerde uykuya düşkündür. Fakat yaşlandıkça daha sert zeminleri severler.
kediler-nerede-uyur
Kediler Nerede Uyur?

Yavru Kediler Nerede Uyur?

Yavru kediler nerede uyur? sorusu sıklıkla kedi sahiplerinin gündemine gelir. Minik dostlarımızın uyku alışkanlıkları yetişkinlere oranla biraz daha farklıdır. Örneğin sıklıkla yumuşak, tüylü ve sıcak alanlarda uyumaktan keyif alırlar. Ayrıca alçak zeminleri tercih ederler. Çünkü inip çıkmak onlar için zahmetlidir. Yavru kediler henüz eğitimlerini tamamlamadıkları için çoğu zaman bireylerin yatağına ya da koltuğuna çıkabilir. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa kedinizi küçüklükten eğitmenizde fayda var.

Yavru Kedi Yatak Eğitimi

Kedileri daha yavruluk döneminde belli davranışlar konusunda eğitmek mümkün. Böylelikle yetişkinlik döneminde yaşanabilecek sorunların önüne geçilir. Kediler nerede uyur? sorunsalı da bunlardan biridir. Yavru kedi yatak eğitimi oldukça basit bir uygulama. Eğer kediniz koltuk ve yatak gibi istemediğiniz bir alanda uyuyorsa basit bir eğitimle onu alıştırabilirsiniz. Öncelikle her uykuya geçtiğinde yattığı yerden onu yavaşça kaldırıp farklı bir yere koymalısınız. Ayrıca yatırdığınız bölgeye hafif hareketler ile patilerini sürün. Böylelikle oraya da kokusunu bırakmış olacak ve bir dahaki sefere orada uyuma ihtimali artacak.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi yazımızın da ilginizi çekebileceğiniz düşüyoruz. Ayrıca sosyal medya hesabımıza da davetlisiniz…

Similar Posts