Kediler Regl Olur mu? 5 Aylık Dişi Kedi Adet Olur mu?

Kediler Regl Olur mu?

Kediler regl olur mu? sorusu dişi kedi sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri. İlk defa kedi sahiplenenlerin kedilerde regl konusunu bilmemesi gayet doğal. Özellikle kızgınlık dönemine giren kedilerde çok farklı davranışlar görülür. Bu durum genelde kedinin adet gördüğüne yorumlanır. Peki gerçekten de kediler regl olur mu? Bu yazımızda kedilerde regl konusunu tüm yönleriyle ele aldık.

Kızgınlık Döngüsü Nedir? Kediler Regl Olur mu?

kediler-regl-olur-mu
Kediler Regl Olur mu?

Kızgınlık döngüsüne giren kedi oldukça sabırsız ve bir o kadar da sevecen hareketlerde bulunur. Yerlerde yuvarlanır, sahibinin bacaklarına sürtünür hatta bazen evden çıkmaya çalışır. Bunun yanında gün içerisinde sıkça miyavlar. Bunlar kediler regl olur mu sorusunun da bir göstergesidir. Kedilerin regl döngüsü kızan dönemiyle gerçekleşir ve bu süreçte şiddetli çiftleşme ihtiyacı duyarlar. Kızgınlık döngüsü ise yaklaşık 10 gün sürer.

Kedilerde Regl Belirtisi Nedir?

Dişi kedilerde adet olma belirtisi çok farklı davranışlarla ortaya çıkmaz. Genellikle kahverengi bir akıntı gelecektir. Bunun dışında aslında kızgınlık dönemi belirtileri ile bu dönemin geldiğini anlayabilirsiniz. Etrafa tuvaletini yapma, duvarlara sürtünerek kokusunu bırakmaya çalışma bunlardan sadece birkaçıdır.

Kızgınlık dönemine girdikten sonra sadece birkaç gün içerisinde akıntının geldiğini görebilirsiniz. Özellikle açık tüy rengi dişi kedilerde bu durumu fark etmeniz daha mümkündür. Fakat koyu renk kedilerde fark etmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Çünkü yoğun miktarda bir kanama görülmez.

kediler-regl-olur-mu

Dişi Kediler Ne Zaman Regl Olur?

Dişi kediler cinsel olgunluğa erken süreçte ulaşır. Bu genellikle 6 – 7 aylık olarak kabul görür. İlk defa kızgınlığa giren kedilerde farklı davranış türleri gözlemlenir. Kediler regl olur mu sorusunun yanıtı burada ortaya çıkar. Evet, kediler adet olur. Fakat süreç insanlardaki gibi işlemez. Kedilerde menstrüel döngüler yoktur. Onun yerine kızgınlık döngüsü vardır. Kısaca dişi kediniz kızana girdiğinde aslında regl dönemine de girmiş olur.

Kedilerin Kızgınlığa Girme Sebepleri Neler?

Kedilerin genelde Mart ayında kızgınlığa girdikleri gibi bir düşünce var. Ancak bu hatalıdır. Kedilerin kızgınlık döngüleri 3 haftada bir gerçekleşir. Bu aynı zamanda kediler regl olur mu konusunda da önemli bir husustur. Çünkü tıpkı insanlardaki regl döngüsü gibi kedilerin de adet döngüsü kızana girmeleriyle gerçekleşir.

Kedilerin kızgınlığa girmesinin tek sebebi, doğaları gereği üreme ihtiyacı hissetmeleridir. Yaklaşık 3-4 haftalık periyotlarda bu döngü devam eder. Kızgınlık dönemi aynı zamanda kedinin regl evresi olduğu için kan olup olmayacağı da merak konusu. Fakat kızgınlık döneminde kedilerden kan gelmez. Eğer bu süreç kan lekeleri görüyorsanız vakit kaybetmeden bir veteriner ile temasa geçmelisiniz. Böylelikle kediler regl olur mu konusunu tüm yönleriyle detaylandırmış olduk.

kediler-regl-olur-mu

Kediler regl olur mu konusunun merak edilenleri çok farklı sorular şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Yeni kedi sahipleri için bu durum önemli. Bu sebeple kedilerde adet hakkında zihinlerde oluşan bazı sorulara yanıt verdik.

Kedilerde Adet Kaç Gün Sürer? Kedilerde Adet Ne Kadar Sürer?

Dişi kedilerde adet süresi yaklaşık 6-7 gün olarak kabul edilir. Kedin

kediler-regl-olur-mu

in yapısına göre bu sürede farklılıklar görülebilir. Daha önce kediler regl olur mu konusunda da belirttiğimiz gibi kedilerin adet şekli insana göre farklıdır. Minik patilerin adeti, kızgınlık döngüleridir. Ortalama 3 haftada bir kızgınlık döngüsüne girerler.

Kediden Neden Kan Gelir? Dişi Kedilerde Kanama Neden Olur?

Kediden kan gelmesi genelde adet kanı ile yorumlanabiliyor. Fakat bu hatalı bir yaklaşım. Kedilerde adet kanı olmaz. Kızgınlık dönemlerinde nadir de olsan kan lekelenmeleri görülebilir ve bu doğal bir durum değildir. Muhtemelen kedinizde bir sağlık sorununa işarettir. Bu sebeple veterinerinizle iletişime geçmeniz önemli.

Kedilerde Adet Kanaması Normal mi?

kediler-regl-olur-mu

Kediler regl olur mu sorusu kadar bu durumun normalliği araştırılmaktadır. Oldukça normal bir durumdur. Oluşan bu doğal durum karşısında kedilerin hormonal değişimlerine gösterdikleri tepkidir. Kzıgınlık dönemi boyunca çiftleşme ve üremeye hazır hale gelebilmesi amacıyla regl dönemi yaşanır. Kedilerde adet dönemi insanlardaki gibi benzer durumlara hizmet eder.

Kısırlaştırılan Kedi Adet Görür mü?

Kısırlaştırılan kedilerde kızgınlık dönemi yaşanmaz. Çünkü hormonal olarak değişim, çiftleşme isteği ortaya çıkmaz. Bu noktada kısırlaştırılmış dişi bir kediniz varsa regl olmayacağını söylemek oldukça mümkündür. Kısırlaştırma yaşamayan dişi kediler regl olur mu sorusunun cevabı evet olacaktır.

Kediler regl olur mu?’ konusunu tüm yönleriyle değerlendirdik. Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kedi Sahipleri Tarafından Yapılan Hatalar’ konusu ilginizi çekebilir. Buna ek olarak sizleri Instagram Kedi Sevgisi sayfamıza davet ediyoruz.

 

Similar Posts