Kediler Rüya Görür mü? | Kedilerde REM Uykusu

kediler-ruya-gorur-mu-1

Kediler gizemli davranışlarıyla her dönem bizleri kendilerine hayran bırakırlar. Kediler rüya görür mü? sorusu da bu gizemli konulardan birisidir. Tüylü dostlarımızı uyurken izlemek bir terapi gibi gelir insana. Bu gözlemler sırasında bazen gözleri kapalı olduğu halde titrediğini fark ederiz. Bu da bize kabus gördüklerini düşündürür. Peki bunlar ne kadar doğru?

Kediler için uyku çok önemlidir. Kediler Günde Kaç Saat Uyur? konusunda da bunu detaylı bir şekilde ele aldık, dilerseniz okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Düzenli ve yeteri kadar uykusunu alan kediler hem gün içerisinde mutlu olur hem de sağlıklı yaşamın kapılarını aralar. Eğer kediniz günün büyük bir bölümünde uyuyorsa bu sizi endişelendirmesin. Aksine, bu sağlıklı olduğuna işarettir. Peki ama kediler rüya görür mü? Bu önemli ve gizemli konuyu sizler için aydınlattık. İşte detaylar…

kediler-ruya-gorur-mu-2
Kediler Rüya Görür mü?

Kedilerde REM Uykusu

Kedilerde de tıpkı insanlarda olduğu gibi REM uykusu süreci vardır. Lakin minik dostlarımızın uyku döngüsü insanlara oranla daha az sürdüğü için REM vakitleri daha kısa sürer. İnsanlarda REM süresi 90 dakikadır. Bu süre kedilerde 25 dakikaya düşer. İşte tam da bu noktada kediler rüya görür mü? sorusunu öne çıkıyor. Bu konuda herhangi bir bilimsel veri yok. Zira bunu bilmek imkansız. Ancak uzmanların bu konuda ortak olduğu görüşler mevcut.

Kedilerin uyku esnasında REM sürecine geçtiklerinde derin mırıldanma, ayak hareketleri, kuyruk sallama ve nefes alıp verişlerde hızlanma gibi fiziki farklılıklar görülmektedir. Ayrıca buna bıyık oynatmayı da ekleyebiliriz. Tüm bu belirtiler kedilerin uykuda rüya gördüğüne dair bir işarettir. Yani evet, kediler uykularında rüya görürler.

Kediler Rüya Görürken Titrer mi?

Kedilerin rüya döngülerinde sık sık titredikleri görülmektedir. Bu durum çoğu zaman sahiplerini endişelendirir. Zira kedi titremesi genelde kan şekerinin düşmesine bağlı olarak hipoglisemi hastalığının bir belirtisidir. Ancak uykuda yaşanan titremenin bununla bir alakası yoktur. Genellikle uykuda rüya görme sebebiyle titreme yaşanmaktadır. Ancak bu olay sık tekrar ediyorsa ve şiddetli geçiyorsa o zaman hipoglisemi yani kan şekeri düşmesi ya da üşümeyle alakalı olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden veteriner ile görüşmenizde fayda var.

kediler-ruya-gorur-mu-3

Kediler Kabus Görür mü?

Kedilerin uykularında rüya görebildiklerini daha önce kediler rüya görür mü? kısmında detaylıca belirttik. Ancak ne yazık ki bu rüyalar her zaman için mutluluk ve eğlence üzerine olamayabiliyor. Tüylü dostlarımız tıpkı insanlar gibi REM döngülerinde kabuslar ile baş başa kalabiliyor. Genellikle böyle anlarda sıçrayarak uyanmalar yaşanıyor. Eğer minik dostunuzun kabus gördüğünü düşünüyorsanız onu sakince uyandırın ve kucağınıza alarak tüylerini okşayın. Şevkatiniz ona iyi gelecektir.

Kedim Kabus Görüyor Ne Yapmalıyım?

Kedilerin kabus görmesi çok sık yaşanan bir durum değil. Başa geldiğinde ise sahipler ‘Kedim kabus görüyor ne yapmalıyım?’ sorunsalıyla karşılaşıyor haliyle. Ancak bunun için bir bilimsel yanıtın olmadığını belirtmeliyiz. Uzmanların ortak görüşüne göre yapılabilecek en iyi şey onu kucağınıza alıp sevmek. Kediler kendilerini güvende hissettiklerinde mutlu olurlar. Siz de böyle yaparak onların güvende hissetmelerini ve mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kediler Uyanınca Neden Titrer?

Önemli konulardan birisi de kedilerin uyanırken titremesi ve miyavlamasıdır. Bu genellikle onun bir ilgi arayışı içerisinde olduğunu bizlere gösterir. Bu sebeple de uyanınca miyavlar. Titreme ise gördüğü bir rüyanın ardından silkelenme hareketi olarak tanımlanabilir. Ancak bu titremeler süreklilik arz ediyorsa sağlık sorununa işaret olabilir. Veterinerden destek almakta fayda var.

kediler-ruya-gorur-mu-4
Kediler Uyanınca Neden Titrer?

Kediler Rüyada ne Görür?

Kediler rüya görür mü? sorusu kadar rüyada ne gördükleri de her zaman için merak konusu olmuştur. Bizler onları rüyada hep neşeli kırlarda koşarken ve lezzetli mamalar tüketirken hayal ederiz. Ancak durum her zaman bu şekilde ilerlemez. Onların ne gördüklerini tam olarak bilemesek de kabus görebildiklerinden eminiz. Yani kötünün ne olduğunun bir önemi yoktur. Kabus, kabustur.

Çok merak edilen kediler rüya görür mü? sorusu bilimsel gerçeklik ışığında sizlere detaylandırdık. Minik dostunuzu uyurken ürkütmemeye özen gösterin. Uykusunu tamamlaması onun için önemli. Eğer kabus gördüğünü düşünüyorsanız da ona ilgi gösterin. Böylece etkisinden kısa sürede kurtulacaktır.

 

İlginizi çekebilir: Kediler İçin Zararlı Bitkiler – Tehlikeli 6 Bitki

Similar Posts