Kediler Sahiplerini Özler mi? Özlem Duyan Kedi Belirtileri

Kediler Sahiplerini Özler mi?

‘Kediler sahiplerini özler mi’ ve ‘Kediler sahiplerini tanır mı?’ sorularının yanıtı, minik patilerle bir hayat geçirenlerin mutlaka merak ettikleridir. Onlarla hayatı paylaşırken davranışlarını ve duygularını bilmek isteriz.

Kediler bizi sever mi ya da özler mi gibi sorunsallar ile sıkça karşılaşırız. Öncelikle belirtmeliyiz ki kediler bizlere sandığımızdan çok daha fazla bağlı ve özlem duyan canlılardır. Bu yazımızda kedi duyguları hakkında detaylı açılımlar yapacağız.

Kediler günün her saati sahiplerinin yanında olmaz. Çoğu kez evde kendi belirledikleri köşede inzivada olurlar. Bu minik patilerin köpekler gibi sürekli sevgilerini göstermiyor olmaları, bizi sevmedikleri anlamını taşımaz.

Aksine, kedilerin sahipleriyle kurduğu bağ, köpeklerden çok daha fazladır. Peki kediler sahiplerini özler mi? Bu sorunun yanıtı kesinlikle evettir. Kendi rutinlerine göre sevgi gösterme biçimleri farklı olsa da her kedi sahibini çok sever.

kediler-sahiplerini-ozler-mi
Kediler Sahiplerini Özler mi?

Kediler Sahiplerini Özler mi?

Kedilerin sahiplerine bağlanma şekli farklıdır. Bu konuda uluslararası düzeydi birçok araştırma yapılmış, bu araştırmaların neticesine göre kediler sahiplerini özler mi? sorusuna yanıt bulunmuştur.

Fakat kedilerin kurduğu bağ, tıpkı bebeklerde olduğu gibi yaşamlarının sürdürülebilirliğini sağlamak ve sahiplerini motive etmeye yöneliktir. Yani size duydukları muhtaçlık, onların sevgisinin temel kaynağıdır.

Açıkça görüleceği üzere kediler sahiplenir özler. Hatta bu minik patilerin özlem duygusu köpeklere oranla daha fazladır. Daha siz apartmana girmeden evin kapısında beklemesi, siz kapıdan içeri girdiğinizde ayaklarınıza dolanması ve yerde taklalar atması bunun bariz bir göstergesidir.

Kediler sahiplerini özler mi sorunsalı aynı zamanda bizlere kedilerde ayrılık kaygısı olduğunu da gösteriyor. Yazının devamında kedilerde ayrılık kaygısına değinmekte fayda var.

Kedilerde Ayrılık Kaygısı Nedir?

kediler-sahiplerini-ozler-mi
Kediler Sahiplerini Özler mi?

Kedilerde ayrılık kaygısı sık yaşanan bir durumdur. Sahiplerinden ayrı düştüklerinde bunubelli etmeseler de iç dünyalarında büyük bir kaygı yaşayabilirler. Çünkü kediler sahiplerini özler mi sorusunun yanıtında olduğu gibi minik patiler zaman içerisinde sahiplerine çok bağlanırlar. Uzun süre yaşanan ayrılıklarda terk edilme korkusuna kapılırlar.

Kedilerde ayrılık kaygısı belirtileri çoğu zaman belirgin olabilir. Uzun süre sahibinden ayrı kalan bir kedi ayrılık kaygısı yaşayabilir ve buna bağlı olarak koltuğa ya da yatağa işeyebilir. Ayrıca sahibinin kıyafetlerine de işedikleri görülmektedir. Diğer yandan ayrılık kaygısı yaşayan kediler de nadir de olsa kusma olayı görülmektedir.

Kediler Özlediklerini Nasıl Belli Eder? Özlem Duyan Kedi Belirtileri Neler?

Bilimsel araştırmaların dışında çoğu zaman kedimizin bizi özlediğini ve sevdiğini içsel olarak hissederiz. Vücut dilleri genel olarak bu duyguları ele verir. Eve girdiğinizde kendini yerlere atması ve gözlerinizin içine özlem dolu bakması, bunun en belirgin işaretidir. Kediler sahiplerini özler. Peki bunu nasıl belli eder? Birkaç maddede belirtmek mümkün.

  • Kediler sahiplerini özlediğinde kuyruklarını dikleştirir ve sahiplerinin bacaklarına sürtünür.
  • Yere sırt üstü yatarak gözlerinizin içine bakar. Bu onu kaşımanız için bir davettir.
  • Eve girdiğinizde sizi ilginç miyavlama stiliyle karşılar.
  • Gün içerisinde devamlı yanınızda dolaşır.

Kedi Sahibini Ne Kadar Zamanda Unutur? Uzun Süre Sahibini Görmeyen Kedi Unutur mu?

kediler-sahiplerini-ozler-mi

Kediler için genelde nankör yakıştırılması yapılsa da bu durum asla gerçekliği yansıtmaz. Çünkü kediler sahiplerini kolay kolay unutan canlılar değildir. Köpekler kadar sadıklığı bulunur. Kediler sahiplerini kolay kolay unutmaz. Kısa bir araştırma yaparak bile 4-5 ay boyunca sahibini unutmayıp bekleyen kedi hikayelerine denk gelebilirsiniz.

Unutma süreleri bağ kurulmadığı müddetçe bahsedilebilecek bir durumdur. Elbette onlarda unutma görülür. Ancak bu birkaç gün, hafta ya da ay ile sınırlandırılamaz. 4-5 ayın üzerinde herhangi bir şekilde temas etmez, kokunuzu ve yüzünüzü hatırlatmazsanız ancak böyle kediler sahiplerini unutur.

Kediler Sahibinin Kokusunu Tanır mı?

Kediler sahiplerini özler mi sorusuna verilecek cevap evettir. Özlem duydukları sahiplerini daha görmeden bile varlıklarını hissedebilirler. Bunun sebebi de kokudan kaynaklanır. Sizi seven kedi size sürtünerek üzerinize kokusunu bırakır. Hem kendi kokusu sayesinde güvenilir bulur hem de sahiplerinin kokusunu çok rahat tanıyarak tepki verirler.

Kediler Sahiplerini Kıskanır mı?

kediler-sahiplerini-ozler-mi

Kedilerde insanlar gibi kıskanma durumu yoktur. Ancak sahibinin bulunduğu yabancı bir isme karşı saldırgan davranışlar gösterebilir. Bunun sebebi kıskançlık değil, koruma içgüdüsüdür. Sahibini bilen ve tanıyan kedi yabancı ve görmediği bir insan tarafından gelebilecek saldırı olasılığına bağlı olarak koruyabilir.

Kediler Öpüldüğünü Anlar mı?

Kediler ona göstereceğiniz sevgi gösterisini anlayacaktır. Ona sevgi ile yaklaştığınızda keyfi de yerindeyse sevmeniz için kendisi bir alan tanır. Herkesten koruduğu karnını bile sevmeniz için size açabilir. Bu noktada öpüldüklerini de çok rahat anlarlar. Çoğu zaman yüzünüzü yalayarak size dönüş yapacaktır.

Kediler sahiplerini özler mi sorusunu tüm yönleriyle ele aldık. Yazımızı beğendiyseniz ‘Kedi Piresi Nedir? Kedi Piresi Tedavisi Nasıl Yapılır?’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi sayfamıza davetlisiniz.

Similar Posts