3 Aylık Kediler Yıkanır mı? British Shorthair Yıkanır mı?

Kediler yıkanır mı?

Kediler yıkanır mı?’ sorusu, minik patileri çok seven ve onlara en iyi şekilde bakmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri. Kimi zaman sokaktan sahiplenilen kediler eve alınırken, kimi zaman ise evde yaşayan kedilerin bakımı için yıkanılması gerektiği düşünülür.

Peki gerçekten de kediler yıkanır mı? Kedileri yıkamak zararlı mıdır? Kediler nasıl yıkanır? Tüm bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını yazının devamında bulabilirsiniz.

Kediler Yıkanır mı?

kediler-yikanir-mi
Kediler yıkanır mı?

Kedi sahipleri çoğunlukla minik dostlarını yıkama ihtiyacı hissederler. Bunun nedeni aslında bilinç altımızda yatan biz insanların düzenli yıkanıyor olmamızdır. Kedilerin de yıkanmaması durumunda kirli olduğunu düşünürüz.

Ancak bu hatalıdır. Çünkü kediler kendi hijyenleri ustalıkla sağlayan canlılardır. Yalayarak vücudunun tüm bölgelerini steril tutarlar. Kediler yıkanır mı sorusunun yanıtı, eğer keyfi olarak gerçekleştiriliyorsa kesinlikle ‘hayır’ olur.

Fakat ‘kediler yıkanır mı?’ sorusunun yanıtı her zaman için hayır olmaz. Zira bazı durumlarda kedilerin ekstra bir temizlik uygulamasına ihtiyacı olur. Yoğun çamura bulanmaları ya da tüylerine yapışkan bir maddenin dökülmesi bu durumlara örnek olarak gösterilebilir. Böyle durumlarda kendilerini temizleyemezler. Doğru yöntemler uygulayarak kedinizi yıkayabilirsiniz.

A- Scottish Kediler Yıkanır mı? British Kediler Yıkanır mı?

Cins kedilerde de durum değişiklik göstermemektedir. Genel itibari ile yıkamak adına can atmamalısınız. Kedileriniz kedini zaten temizleyecektir. Aşırı kirlendiğini düşünüyorsanız ancak ılık ve nemli bir bezle silmeniz daha doğru olacaktır.

kediler-yikanir-mi

B- Yavru Kediler Yıkanır mı? 2 Aylık Yavru Kedi Yıkanır mı?

3 aylık kedi yıkanır mı sorusundan tutun da yavru olarak kabul gören diğer tüm kedilerde yıkanma kolay kolay önerilmez. Ancak söz konusu yavrular olunca bu sorunun cevabı net olarak hayırdır. Eğer sokaktan sahiplendiğiniz bir kediyi pis bulduysanız nemli bezle silmelisiniz. Yıkarsanız, ısınmayacağından hipotermi geçirebilir.

Kedileri Yıkamak Zararlı mıdır?

Kedileri yıkamak zararlı mıdır sorusunun kesin bir yanıtı ne yazık ki bulunmaz. Ancak çoğu veterinere göre zaruri ihtiyaçlar dışında kedi yıkamak zararlıdır. Özellikle deri ve tüy yapıları zarar görür. Eğer yıkanması gerekiyorsa en azından bu işlem sıklıkla uygulanmamalıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki kediler kendilerini gayet rahat temizlerler. Dillerinde antiseptik özelliğe sahip bir yapı bulunur. Yalayarak hijyenlerini sağlarlar

kediler-yikanir-mi
Kediler yıkanır mı?

Kediler Kaç Aylıkken Yıkanır?

Aslında bu konu için net bir cevap bulunmamaktadır. Çünkü genel itibari ile kedilerin yıkanmaması önerilir. Yine de belirli dönemlerde yıkama yapmayı düşünüyorsanız kedinizin 4-5 aylık olacağı zamana kadar sabretmelisiniz. 4 aydan küçük kedileri yıkamak oldukça sıkıntılı durumlar yaratabilir.

Kediler Nasıl Yıkanır? Kediler Normal Şampuanla Yıkanır mı?

Kediler yıkanır mı sorusunu yukarıda yanıtladık. Şimdi de ‘kediler nasıl yıkanır?’ konusunu ele alalım. Öncelikle belirtmekte fayda var ki kedilerin büyük oranı yıkanmaktan hoşlanmaz. Bu nedenle hazırlık sürecine sokulmalı, banyo sevgisi aşılanmalıdır. Ara ara ödül mamaları vererek banyoyu sevdirebilirsiniz. Kedinizin banyo korkusunu yendikten sonra yapmanız gerekenler şunlardır:

  • İnsanların kullandığı şampuanlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Kedi şampuanları bu konuda en iyi tercih olacaktır.
  • Banyodan önce mutlaka tırnaklarını kesmelisiniz. Hem onun hem de kendi sağlığınızı korumuş olursunuz.
  • Eğer banyo yapmamaya diretiyorsa sert davranışlar göstermeyin. Kediler hassastır, psikolojik soruna sebebiyet verebilirsiniz.

kediler-yikanir-mi

  • Banyo yapacağı alanın güvenli olduğundan emin olun.
  • Genellikle kedilerin iki kişi ile banyo yaptırılması önerilir.
  • Suyun sıcaklığı önemli bir husustur. Sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Ilık su en ideal seviyedir.
  • Bunlara ek olarak evde kedi yıkamanın ardından kurulama işlemine de özen göstermelisiniz. Kuru bir havlu ile tüylerini kurulamanızda fayda var.

Kediler yıkanır mı?’ sorusunun en doğru cevabını veterinerinizden alacağınızı unutmayın. Zira sağlık problemi olan kediler kesinlikle yıkanmaz. Banyo yaptırmadan önce veterinerinize danışmanızda fayda var.

Kediler Yıkandıktan Sonra Nasıl Kurutulur?

Kediler yıkanır mı sorusuna cevap bulduktan sonra yine de bir şekilde kedi yıkamak zorunda kaldıysanız kurutma sırasında zorluk çekebilirsiniz. Kedinizin üzerinde var olan fazla suyu alabilmek amacıyla bir havludan yararlanabilirsiniz. Kediniz seslere aşırı tepki vermiyorsa saç kurutma makinesi/ fön makinesi ile kurutabilirsiniz.

Eğer kediler yıkanır mı yazımızı beğendiyseniz, ‘Evde Kedi Yıkama Yapılır mı? 2 Aylık Yavru Kedi Yıkanır mı’ başlıklı yazımız ilginizi çekebilir. Evde kedi yıkama hakkında birçok ipucuna sahip olabilirsiniz. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi adresimizi takip ederek güncel konulara erişebilirsiniz.

 

 

 

Similar Posts