Kediler Yumurta Yer mi? 8 Başlıkta Kedi ve Yumurta İlişkisi!

kedi yumurta 2

Kediler yumurta yer mi? sorusu, kedi sahiplerinin sıklıkla tereddütte düştüğü konulardan biri. Kedileri öylesine çok seviyoruz ki bulduğumuz her şeyi onlara vermek, her türlü lezzeti tatmasını istiyoruz.

Ancak çoğu zaman verilen gıdalar kedilerin sağlığını tehdit edebiliyor. Bilindiği üzere kediler için en sağlıklı beslenme yöntemi, onlara kaliteli mamalar vermektir. Yine de bu minik dostlarımıza bazı dönemler ödül için farklı gıdalar sunulabilir. Peki yumurta da buna dahil mi? Kediler yumurta yer mi? Tüm bu soruların yanıtını yazının devamında bulabilirsiniz…

1- Yetişkin ve Yavru Kediler Yumurta Yer mi?

kediler-yumurta-yer-mi
Kediler Yumurta Yer mi?

Kediler yumurta yer mi? sorusuna yanıt olarak ‘evet’ diyebiliriz. Aşırıya kaçılmadığı sürece belli periyotlarda kedilere yumurta vererek beslenmelerine çeşitlilik katılabilir. Fakat bu her kedi yumurta yiyebilir anlamına gelmez. Tıpkı biz insanlardaki gibi kedilerde de yumurtaya karşı alerjik reaksiyonlar gösterenler olmaktadır. Bu nedenle yumurta vermeden önce uzman bir veterinere danışmakta fayda var.

2- Yumurta Kediler İçin Faydalı mı?

Yumurta kediler için faydalıdır. Protein ve amino asit bakımından hayli zengin olan yumurtalar, kedilerin kas kütlesine yararlıdır. Yağlanmayı önler ve kas kütlelerini korur. Buna ek olarak yumurta sindirilmesi kolay olan bir gıdadır.

Kediler de sindirimi kolay olan gıdaları tüketmeyi severler. Bu neden çoğu kedi gerek kokusu gerekse lezzetinden dolayı yumurta gördüğünde sevgi gösterilerinde bulunur.

Yukarıda kediler yumurta yer mi? sorusunu detaylıca yanıtladık. Ancak unutulmamalıdır ki her gıdanın aşırısı bu minik patilere zararlıdır. Kesinlikle her öğünde yumurta verilmemelidir. Aksi halde kedinizde kalıcı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilirsiniz.

Bazı kediler yumurtayı sevmeyebilir. Eğer yumurta içerisindeki besin değerlerini kedinize yine de vermek isterseniz oldukça kolay bir yöntemi mevcut. Sabahları kendiniz ya da çocuklarınız için kaynattığınız yumurtanın suyunu bir kaba boşaltın ve soğumasını bekleyin.

Ardından bu suyu kedinizin su kabının içerisine dökün. Kedinizin severek bu sıvıyı tükettiğini göreceksiniz. Böylelikle kediler yumurta yer mi? sorusuna farklı bir alternatif sunmuş olduk.

kediler-yumurta-yer-mi
Kediler yumurta yer mi?

3- Kedilere Nasıl Yumurta Verilmeli? Yavru Kediye Yumurta Nasıl Verilir?

Kedilere yumurta vermek için doğru koşulları sağlamak, kediler yumurta yer mi? sorusunun yanıtı kadar önemlidir. Verilecek yumurtanın oranı, kediniz yaşına ve sağlık durumuna göre şekillenmelidir. Peki kedilere nasıl yumurta verilmeli? İşte yanıtı…

Öncelikle bir kediye yumurtanın fazlasını vermek, onun bünyesi için fazla olacaktır. Örnek vermek gerekirse kedinize vereceğiniz bir yumurtanın besin değerleri, insan için 8 yumurtaya eş değerdir. Bu sebeple yarım ya da çeyrek yumurta vermek doğru bir tercih olacaktır.

Diğer bir konu da kedilere her gün yumurta verilip verilmeyeceğidir. Bilindiği üzere yumurtanın besin değer oldukça yüksektir. İnsanlar için günlük bir ihtiyaç olsa da kedilere fazla gelir. Bu nedenle kedilere her gün yumurta verilmez. Veterinerlerin ortak görüşüne göre haftada bir öğün yumurta vermek ideal olan beslenme şeklidir.

4- Sokak Kedileri Yumurta Yer mi?

kediler-yumurta-yer-mi

Sokak kedileri görece evde yaşayan kedilere göre daha şanssızdır. Genelde yemek seçmeden ölmemek adına her türlü yiyeceği yeme eğilimi gösterirler. Eğer sokaktaki kedileri besliyorsanız sağlıklı yaşamaları için her bulduğunuz ev yemeğini vermemelisiniz. Fakat, yumurta verebileceğiniz besinler arasında bulunuyor.

5- Kediler Haşlanmış Yumurta Yer mi? Yavru Kediye Haşlanmış Yumurta Verilir mi?

Kediler yumurta yer mi sorusuna olumlu yanıt aldıktan sonra ne tarz bir yumurta verileceği merak konusu olmaktadır. Genel anlamda daha katkısız, yağsız pişeceğinden ötürü haşlanmış yumurta vermek doğru olacaktır. Yalnız ocaktan aldığınız gibi sıcağı sıcağına vermemeli, üzerine tuz başta olmak üzere baharat eklememelisiniz.

6- Kediler Yumurta Sarısı Yer mi?

Genelde kedilerin haşlanmış yumurtanın tamamını yemediği görülebilir. Kedilerin daha çok yumurtanın beyaz kısmını tükettiği görülmektedir. Kediniz yumurtanın tamamına talip değilse, yediği alanları ayırabilirsiniz. Elbette yumurtanın sarısını yiyen kediler de mevcuttur ancak çok nadir bulunurlar.

kediler-yumurta-yer-mi

7- Kediye Çiğ Yumurta Verilir mi?

Kediler yumurta yer mi sorusuna olumlu yanıt alsanız da düşmemeniz gereken bir nokta bulunuyor. Kesinlikle kedilere çiğ yumurta vermemelisiniz! Özellikle başta sokak kedileri olmak üzere iç parazit aşısı olmayan kediler için ciddi bir tehdittir. İç parazit oluşumuna sebep olabilir, böbreklerine uzun vadede zararı dokunabilir.

8- Kedim Çiğ Yumurta Yedi Ne Yapmalıyım?

Eğer kediniz çok miktarda çiğ yumurta yemediyse ve ilk defa yaptıysa endişelenmenize gerek yoktur. Kediniz yedikten sonra kişisel olarak evde yapabileceğiniz bir şey yoktur. Sadece gözlem yapabilirsiniz. Bunun dışında eğer miktar olarak birden fazla yumurta yediyse veterinere götürerek kontrol ettirebilirsiniz.

Kediler yumurta yer mi yazımızı beğendiyseniz ‘1 Aylık Yavru Kedi Yoğurt Yer mi?’ başlıklı yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımıza girerek kediler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Similar Posts