Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

kedilerde-agiz-kokusu

Kedilerde ağız kokusu nedenleri birçok farklı şekilde açıklanabilir. Diş eti problemlerinden solunum yolu hastalıklarına kadar oldukça fazla sebebi vardır. Ayrıca ağız içi travmalar da kedilerin ağzının kokmasına sebep olur. Eğer koku bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa, ciddiye alınmalı, bir veterinere götürülmelidir. Biz de bu önemli konu hakkında detaylı bir yazı hazırladık.

Kedilerin ağzı genellikle insanı rahatsız etmeyecek bir şekilde kokar. Fakat bazen onu severken ya da yanınızda uyuduğu sırada esnerken ağız bölgesinden hoş olmayan kokular duyabilirsiniz. Öncelikle bu kokunun devamlılığı gözlenmeli. Çünkü kedilerde ağız kokusu süreklilik kazanmışsa bu bir soruna işarettir ve vakit kaybedilmeden uzman bir veteriner ile iletişime geçilmelidir. Peki kedinin ağzı neden kokar? İşte detaylar…

kedilerde-agiz-kokusu
Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Kedilerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Kedilerde ağız kokusu neden olur? sorusunun en net cevabının veterinerler tarafından verileceğini belirtmek isteriz. Ancak genel olarak kabul görmüş bazı sebepleri mevcuttur. Diş eti hastalıkları, cilt hastalıları ve ağız içi travmalar en sık görülenleridir.

Diş ve Diş Eti Hastalıkları

Kedilerde yaşanan koku sorununu en çok tetikleyenlerden biridir diş ve diş eti hastalıkları. Kedilere düzenli olarak ağız bakımı yapılması gerekir. Hatta periyodik olarak diş fırçalanması, ağız sağlığı açısından önemlidir. Bir kedinin diş eti sağlığı tahrip olursa, kanamalar, iltihaplanmalar ve ağrılar meydana gelir. Bu faktörler de ağız kokusunu tetikler. Aslında ‘Yavru kedilerde ağız kokusu nasıl giderilir?’ sorusunun yanıtı burada yatar. Düzenli ağız bakımız, kokunun oluşmasını engeller.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek hastalıkları, çoğu zaman kedilerde ağız kokusu sağlık sorununu tetikleyebilir. Özellikle 8 yaş üzeri yaşlı kedilerin böbreklerinde sorunlar meydana gelmesi muhtemeldir. Kedilerde Böbrek Yetmezliği yazımızda börek hastalıkları ile alakalı detaylı bilgi sunduk. Eğer kediniz yaşlıysa ve sürekli olarak ağız kokusu yaşıyorsa, minik dostunuzu mutlaka veterinere götürmelisiniz.

kedilerde-agiz-kokusu
Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Karaciğer Hastalığı

Karaciğer hastalıkları kedilerde sık görülür ve ağız kokusuna sebebiyet verilebilir. Bu sorun sadece ağız kokusu değil aynı zamanda göz, kulak ve diş eti bölgelerinde sararmalar da yaşanır. Buna ek olarak iştahsızlık da baş gösterir. İyi ve kaliteli beslenme, karaciğer hastalığını önler. Böylece kedinizin beslenme düzenine önem vererek birçok sorunun önüne geçmeniz mümkün.

Kedilerde Ağız Kokusu Çözümü

Kedideki ağız kokusu gidermek için sorunun kaynağı bilinmesi önemlidir. Çünkü her kedinin ağız kokusu sebebi aynı olmayabilir. Doğru teşhis, iyi bir tedaviyi tetikler. Peki kedilerde ağız kokusu nasıl giderilir? Birkaç maddede açıklamak mümkün.

  • Düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekir. Bu sayede diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçilir.
  • Kalite kuru mamalar tüketmek, ağız kokusunun yaşanmaması için önemli bir husustur.
  • Düzenli veteriner kontrolleri aksatılmamalı. Çünkü çoğu zaman sistematik bir hastalık kedilerde ağız kokusu sorununu tetikler.
  • Kediler için özel ağız bakım ürünleri kullanılabilir.

Kedilerin ağız bölgesinde yaşanan kokunun nedenleri ve çözümü gibi konuları detaylıca yanıtladık. Minik dostlarınızın sağlığına özen gösterdiğiniz taktirde koku problemiyle karşılaşmayacaksınız. Ayrıca nadir duyulan kötü ağız kokusu da sizi tedirgin etmesin. Burada dikkat edilmesi gereken husus sürekliliktir. Yazımızı beğendiyseniz Kedilerde Eklampsi Nedenleri konusu ilginizi çekecektir. Buna ek olarak sizleri Instagram sayfamıza davet ediyoruz.

Similar Posts