Kedilerde Bit Nasıl Temizlenir? En Etkili 5 Yöntem

kedilerde-bit-nasil-temizlenir-3

Kedilerde bit nasıl temizlenir? sorusuyla karşı karşıya kalan bireyler, muhtemelen minik dostunda bit sorunu yaşıyor demektir. Öncelikle belirtmekte fayda var ki evcil kedi hayvanlarında da sıklıkla pire sorunu görülebilmektedir. Her kaşıntı yaşanması durumunda pire problemi olduğu düşünülse de bu yanlıştır. Çünkü bit de kaşıntıyı tetiklemektedir. Kedi Sevgisi platformu olarak kedilerdeki bit sorunu hakkında açıklayıcı bir yazı oluşturduk.

Evcil kediler, genellikle sokaktaki kediler ile temasa geçtiklerinde bit riski ile karşılaşırlar. Çünkü sokak hayvanlarında iç ve dış parazit yoktur. Fakat bu sadece sokağa çıkan kedide yaşanan bir sorun olarak algılanmasın. Zira evde yaşayanlara da bulaşma riski var. Özellikle biz insanlar dışarıdaki hayatımızda kıyafetlerimize bit bulaştırabilir ve eve geldiğimizde minik dostlarımıza aktarabiliriz.

kedilerde-bit-nasil-temizlenir-1
Yavru Kedilerde Bit Nasıl Temizlenir?

Kedi Biti Temizleme

Kedilerde bit durumu yaşandığında insanların aklına ilk olarak ‘kedi biti insana bulaşır mı?’ sorunsalı geliyor. Bunun yanıtı evettir. Kedinin tüylerinin arasına giren bitler, insanlar ile temasa geçilmesi halinde bulaşma riski taşır. Bu sebeple önlemler alınmalı ve temizliği yapılmalıdır. Peki kedilerde bit nasıl temizlenir? İşte detaylar…

Yavru Kedilerde Bit Nasıl Temizlenir?

Kedide bit görülmesi durumunda bu konu ciddiye alınmalı. Zira bitler çok kısa sürede üreyen ve evin hemen her bölgesine yayılma eğiliminde olan canlılardır. Uzun süre bir kedide konaklar iseler ciddi sağlık problemlerine yol açabilirler. Bu sebeple vakit kaybetmeden bir veteriner ile temasa geçmek, yapılacak en doğru tercihtir. Peki yavru kedilerde bit nasıl temizlenir? Bu soruyu birkaç maddede yanıtlamak mümkün…

  • Eğer evde birden kedi var ise, bitli olan kedi, diğer kedilerden izole edilmesi gerekir. Böylelikle sıçramaların önüne geçilmiş olunur.
  • Veteriner önerisiyle bit temizleme ilaçları ve şampuanları kullanılabilir. Kullanım döneminde sık sık veterinere gidip tedavinin nasıl ilerlediği hakkında bilgi alınması gerekir.
  • Veteriner uygun görürse kedinizi tıraş ettirebilirsiniz.
  • Sadece kediye değil, aynı zamanda evdeki eşyalara da odaklanılmalı. Kedinizin sürekli olarak temas kurduğu eşyaları özel maddeler ile dezenfekte etmelisiniz. Ayrıca evi sık sık havalandırmanız fayda var.
  • Eğer imkanınız var ise özel ilaçlama ekibiyle anlaşıp evi komple ilaçlatabilirsiniz. Ancak bu ilaçlama sonrasında en az 2 gün evde bulunmamanız gerektiğini de unutmayın.

Yetişkin Kedilerde Bit Nasıl Temizlenir?

Yavru kedilerde olduğu gibi yetişkin kedilerde de sık sık bit sorunu ile karşılaşılır. Özellikle yaşlı kedilerde ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Bunun için durumun ciddiye alınması şart. Öncelikle veterinere giderek sorunun ne kadar ilerlediği hakkında bilgi alınmalı. Bu sayede tedavinin şekli seçilebilir. Ardından yine veteriner eşliğinde tedavi uygulanabilir.

Yetişkin kedilerde bit nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı, yavru kedilerle aynıdır. Tek fark kullanılacak şampuan ya da ilaçların türü olabilir. Kedilerde bit ilacı, bu sorun karşısında en etkili çözüm olarak kabul edilir.

kedilerde bit nasil temizlenir 2
Sirke ile Kedi biti Temizleme

Sirke ile Kedi Piresi Temizleme

Kedilerde bit nasıl temizlenir? sorusuna yanıt olarak geleneksel yöntemler de mevcut. Bunlardan en etkili olanı ise sirkedir. Sirke, asırlardır insanları birçok sağlık sorunundan korumuş bir yapıya sahip. Bit ve pire konusunda da günümüzde hala sirkeye güven duyuluyor. Bir sprey şişesinin içerisine sirke koyarak işe başlayabilirsiniz. Ardından kedinin vücuduna dikkatli bir şekilde sıkabilirsiniz. Burada göze temas etmemesine özen göstermenizde fayda var. Bu konuda Instagram hesabımızda birçok video mevcut. Takip edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Yaşlı Kedi Maması

Similar Posts