Kedilerde Böbrek Yetmezliği 4. Evre Belirtileri Neler?

555 4

Kedilerde böbrek yetmezliği nedir? Neden olur? Nasıl tedavi edilir? Yazının devamında tüm bu soruların yanıtını bulabilirsiniz…

Kedilerin de tıpkı insanlar gibi yakalandığı birtakım hastalıklar mevcuttur. Bunlardan kimi kalıtsal olarak görünse de birçoğu dış faktörlere bağlı olarak süreç içerisinde gerçekleşir. Kedilerde böbrek yetmezliği de bunlardan biri ve hatta en önemlisi olarak öne çıkar.

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Nedir?

kedilerde-bobrek-yetmezligi
Kedilerde Böbrek Yetmezliği

Kedilerin böbrekleri, sağlıklı bir yaşamın oluşmasında büyük öneme sahiptir. Kan basıncının kontrolü, hormon üretimi ve kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılması gibi unsurlar, kedilerin sağlıklı bir böbreğe sahip olduklarında gerçekleşen işlemlerdir.

Fakat yaşları ilerledikçe kedilerde böbrek yetmezliği sorunu baş gösterir. Tedavi edilmesi gerekir, aksi halde ciddi sorunlar doğurabilmektedir.

Kedilerde böbrek yetmezliği temel olarak böbrek fonksiyonlarının işlevini yerine getirmemesidir. Akut olabileceği gibi bazı durumlarda kronik olarak da ortaya çıkmaktadır. Genellikle kısa sürede hastalık gelişir.

Birkaç gün ya da hafta içerisinde aniden belirebilir. Burada önemli olan husus hastalığın erken teşhis edilmesidir. Erken tanı kedilerde böbrek yetmezliği sorunsalının tedavisine olumlu katkıda bulunur.

Kedilerde Böbrek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek hastalığı kedilerde zor fark edilen hastalıklardan birisidir. Genelde kedilerin ciddi belirtiler vermeye başladığı zaman artık hastalığın ciddi anlamda ilerlediği safhaya denk gelmektedir. Erken dönemlerde tanılama yapılmadığı takdirde evcil hayvanınızın da zorlandığı durumlar artacaktır.

Genel belirtileri arasında:

 • İştahsızlık,
 • Hafif bir kilo kaybı,
 • Sık sık kendini yalama / temizleme,
 • Su içme ihtiyacının artması bulunmaktadır. kedilerde-bobrek-yetmezligi

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Son Evre Belirtileri

Evreler halinde ilerleyen böbrek hastalığı kedilerde son evreye geldiğinde artık ciddi anlamda belirtilere yol açacaktır. Besleyen kişi tarafından da doğrudan fark edilebilmektedir. Son yani dördüncü evre belirtileri arasında:

 • Sık sık tuvalete çıkma,
 • Gözle görülür kilo kaybı,
 • Kusma,
 • Yemek yememe ya da yedikten sonra çıkarma,
 • Ciddi bir susuzluk,
 • İdrara çıkmama,
 • Tüylerinde değişim,
 • İshal ya da tuvaletinde değişim,
 • Anlamsız bir ağız kokusu,
 • Ruh halinde değişim,
 • Keyifsizlik ve enerji kaybı,
 • Ağız yaraları ve diş etinin renginde değişim bulunmaktadır.

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Neden Olur?

kedilerde-bobrek-yetmezligi

Kedilerde böbrek yetmezliği, böbreklerde kalıcı hasar oluşmasıyla birlikte kandaki zararlı atıkların vücudun dışına atılamamasına yol açar. Genellikle oluşum sebepleri kesin olarak bilinemez. Ancak uzman veterinerlerin yapacağı tetkiklerin ardından bazı durumlarda hastalığın oluşma nedenlerine dair ipuçları bulunabilir.

Böbrek yetmezliğine sebep olacak birçok unsur bulunur. Kullanılan ilaçlar, gıda zehirlenmeleri, böbrek bölgesinde oluşan tümörler, enfeksiyon ve bakteriler, kanı süzen kısımlarda oluşan iltihaplanmalar ve doğumsal anomaliler böbrek yetmezliğini tetikleyen unsurlara örnek olarak gösterilebilir.

Ayrıca kandaki düşük potasyum da böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki konu hakkında en doğru bilginin alınacağı yer, uzman veterinerlerdir.

Kedilerde Böbrek Hastalığı Tedavisi

kedilerde-bobrek-yetmezligi

 

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre bir kediye doğru tedavi yöntemleri uygulanması durumunda, kedinin böbrek işlevi %5 düzeyinde dahi olsa uzun süre yaşaması için bu yeterli olur. Ancak belirttiğimiz gibi doğru tedavi çok önemlidir. Bunu da ancak veterinerler belirleyebilir.

Veteriner kontrolünde kedi sahiplerine de düşen birtakım görevler vardır. Bunlardan en önemlisi tedavi döneminde kedilerin temiz su ve yeterli mamaya erişimini sağlamaktır. Beslenme şekli ise yine veteriner kontrolünde belirlenir. Ayrıca kedi sahipleri veterinerin verdiği ilaçları aksatmadan kedilerine içirmelidir. Böbrek yetmezliği tedavisinin büyük bir kısmını ilaç tüketimi oluşturur.

Kedilerde böbrek yetmezliği tedavisinin nasıl sonuçlanacağı hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü bu sorunun yanıtı hastalığın teşhis edilme evresi, tedavinin doğru yapılması ve kedinin bünyesiyle orantılıdır.

Ancak şunu belirtebiliriz ki kedilerde böbrek yetmezliği tedavisinde veteriner hekimlerin ana amacı, hastalığı tamamen yok etmekten ziyade, kısmi olarak azaltmak ya da ilerlemesini durdurmaktır.

Böbrek Yetmezliği Olan Kedi Ne Kadar Yaşar?

kedilerde-bobrek-yetmezligi

Genellikle veterinerler tarafından kedilerdeki böbrek yetmezliği çok geç evrede fark edilmektedir. Kedilerin aslında 9 yaşından itibaren ciddi anlamda bazı kontrollerden geçmesi gerekiyor. Fakat aksatılan kontroller neticesinde çoğu zaman böbreğinin %75’ini kaybettikten sonra tanı koyulabiliyor.

Böbreğinin ciddi bir kısmını kaybeden kediler için zorlu bir süreç başlasa da net bir yaşam süresi vermek oldukça zordur. Uzmanlar tarafından da bu konuda net bir açıklama yapılmaz. Her ne kadar %5lik bir böbrek kediler için yeterli olsa da çok dikkatli olunmalı ve kalan yaşamını kaliteli geçirmesi sağlanmalıdır.

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Öldürür mü? Kedilerde Böbrek Yetmezliği Ölüm ile mi Sonuçlanır?

kedilerde-bobrek-yetmezligi

Çoğu zaman malesef istenmeyen bir durum olsa da kedilerde böbrek yetmezliği ölüm ile sonuçlanan bir durum olmaktadır. Kedinizin akut böbrek hastalığı tanısı sonrası alınan tedavi kapsamında daha çok kalan sağlam böbrek parçasının yeterli olması hedeflenir. Hastalığın yok edilmesi mümkün değildir, sadece kontrol altına alınması kısmen de olsa sağlanır.

Kedi sağlığı ile ilgili Kedi Sevgisi üzerinden diğer yazılarımızı incelemenizi önerir, kediniz için sağlıklı ve uzun bir ömür dileriz…

Similar Posts