Kedilerde Denge Kaybı Hastalığı | Vestibular Sendromu

kedilerde denge kaybi 3

Kedilerde denge kaybı olarak bilinen sağlık sorununun bilimsel ismi vestibular sendrom olarak ifade edilmektedir. Kimi zaman spastik kedi sendromu deniyor olsa da bu hatalı bir yaklaşımdır. Denge kaybının birçok sebebi bulunur. Bu sebepler genetik olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilmektedir.

Vestibular sendrom, kedi sahipleri açısından endişe verici ve bir o kadar da önemsenmesi gereken sağlık sorunudur. Yaşanması durumunda vakit kaybetmeden mutlaka veteriner hekimlerince tedavi sürecine başlanması gerekir. Kedilerde denge kaybı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları bu yazımızda derledik. Yazının devamında vestibular sendrom nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi gibi soruların yanıtlarını sunacağız…

kedilerde-denge-kaybi-1
Kedilerde Denge Kaybı Hastalığı | Vestibular Sendromu

Vestibular Sendrom Nedir?

Kedilerde denge kaybı, sinirlerde iltihaplanma, tümörlerin vestibular merkeze etki etmesi ya da beyin hücrelerinin birtakım toksinlere maruz kalması sonucunda ortaya çıkar. Belli bir risk grubunda olan yaş yoktur. Hemen her yaştan kedide görülme riski vardır. Fakat vaka oranlarına bakıldığında yaşlı kedilerde daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir.

Kedinin sık sık denge sorunu yaşanması durumunda uzman bir veterinere götürülmesi yapılacak en doğru çözümdür. Zira bunun basit bir sebebi olabileceği gibi aynı zamanda vestibular sendromunun da belirtisi olma ihtimali de vardır.

Kedilerde Denge Kaybı Nedenleri

Kedilerin iç kulak derinliklerindeki periferik vestibular yapısında değişim yaşanması sonucunda bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Halk diliyle kulak sıvısında bir anormallik meydana gelir. Yaşanan bu anormallik sonucunda da minik dostlarımızda denge sorunları yaşanmaya başlar. Fakat bu hastalığa tek bir sebep göstermek mümkün değil. Temelinde birçok sebep yatma ihtimali var. Doğru bir tanı da ancak uzman bir veteriner hekim sayesinde mümkün olur. Fakat potansiyel nedenlerden bazılarını şu şekilde belirtebiliriz:

 1. Omurilik hastalığı,
 2. Yüksek travma yaşanması,
 3. Beyin zarında enfeksiyon gerçekleşmesi,
 4. Kulak kanalında yaşanabilecek tümör ya da enfeksiyonlar.
 5. Nadir de olsa zehirlenmeler.

Vestibular Sendrom Belirtileri

Kedilerde denge kaybı sendromu, adından yola çıkarak en önemli belirtisi denge kaybı yaşanması olarak düşünülebilir. Ancak buna ek olarak birçok ciddi belirtisi olduğunu söylemekte fayda var. Aşağıda listelediğimiz belirtileri kolaylıkla fark edebilirsiniz. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden veterinerinize danışmanızı öneriyoruz.

 • Kedinin göz bebekleri sağa sola garip bir şekilde titreyebilir.
 • Olur olmadık kendinden geçme durumları yaşanabilir.
 • Acı çekiyor hissi veren miyavlamalar yaşanabilir.
 • Yürürken sürekli olarak bir yerlerden destek alma ihtiyacı duyar.
 • Baş kısmını sürekli olarak bir yöne eğme ihtiyacı duyar. Buna duruş bozukluğu da diyebiliriz.
 • Sık kusma yaşanır.
 • Yürüdüğü sırada aniden düşebilir.

Bunlara ek olarak vestibular sendromu yaşan kedilerde genel olarak bir şaşkınlık hali gözlemlenir. Hareket etme isteğini de büyük oranda yitirir. Bu belirtiler yaşanması durumunda konuyu ciddiye almanızı öneriyoruz.

Kedilerde Denge Kaybı Tedavisi

Kedilerde denge kaybı hastalığı hakkında kedi sahiplerinin en çok merak ettiği konu bu problemin tedavisinin olup olmadığıdır. Evet, vestibular hastalığının günümüzde tedavisi mevcut. Hekimler kediyi muayene ettikten sonra doğru tanıyı belirlerler. Sonrasında da uygun tedavi yöntemini uygulamaya geçerler.

Öncelikle veterinerler kediye sakinleştirici ilaç verirler. Bu sayede stresi ortadan kaldırmış olurlar. Sonrasında da antibiyotik tedavisine başlarlar. Fakat bu ilaçların veteriner kontrolünde verilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

kedilerde-denge-kaybi-2
Kedilerde Denge Kaybı Hastalığı | Vestibular Sendromu

Kedilerde Denge Kaybı Konusunda Sıça Sorulan Sorular

Vestibular sendromu hastalığı günümüzde çok fazla bilinen bir sorun değil. Bu sebeple başa geldiğinde birçok konuda araştırma yapıyoruz. Bu gayet doğal. Bilgilenmek, kedinizin sağlığı için önemlidir. Biz de Kedi Sevgisi olarak konu hakkında en çok merak edilen sorulara yanıt verdik.

Kedi Neden Sarhoş Gibi Yürüyor?

Kedilerde sarhoş gibi yürümeyi andıran fiziki durumların birçok farklı yorumu vardır. Ancak genel olarak vestibular sendromunun belirtisi olarak gösterilir. Merkezi sinir sistemleri zarar gördüğü için yürürken denge kaybı yaşarlar.

Felçli Kedi Yürür mü?

Vestibular sorunu yaşayan kediler için felçli tabiri kullanmak doğru olmaz. Zira farklı bir tür hastalıktır. Ancak kedilerde denge problemi, doğru tedaviler uygulandığında etkili olmaktadır. Kediniz iyi bir tedavi ardından eski sağlığına kavuşabilir ve yürüyebilir.

Eğer bu yazımızı verimli bulduysanız Kediler Neden Hapşırır? konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca harika kedi paylaşımları yaptığımız Instagram hesabımızı da ziyaret etmeyi unutmayın…

Similar Posts