Kedilerde Diyabet Belirtileri Nelerdir? Kedilerin Kan Şekeri Kaç Olmalı?

kedilerde-diyabet-3

Kedilerde diyabet belirtileri ve kedilerin kan şekeri kaç olmalı konusu, minik patilerin sahiplerinin bilmesi gereken konuların başında geliyor. Diyabet sadece insanlara özgü bir sağlık problemi gibi bir kanı mevcut. Ancak kedilerde de bu problem kronik olarak görülebilmektedir. Genellik belirtileri gizli olduğu için fark etmek biraz zor olabilir. Fakat bu yazının ardından böyle bir durum ile karşılaşılırsa anlayabilecek ve erken teşhis için veterinere götürebileceksiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Kedilerde Diyabet Nedir?

Bilindiği üzere şeker hastalığı insanlarda pankreasın yeteri kadar insülin maddesi üretmemesi anlamına gelir. Kedilerde de diyabetin genel tanımı bu şekildedir. İnsülinin yetersiz olması, minik patilerde sağlık sorununa sebep olur. Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 olmak üzere 3 evresi vardır.

kedilerde-diyabet-1
Kedilerde Diyabet Belirtileri

Kedilerde TİP 1 Diyabet

İnsülin salgılanmasının yeterli miktarda olmaması durumudur. Küçük fiziki yapıdaki hayvanlarda daha fazla görülmektedir. Tedavi sürecinde erken tanı çok önemlidir. Erken tanı durumunda insüline bağlı olarak tedavi etmek mümkündür. Kedilerde diyabet yaşanması durumunda insülin tedavisine ek olarak diyet programı da hazırlanır. Bunun için özel olarak üretilmiş mamalar mevcut.

Kedilerde TİP 2 Diyabet

İnsüline dirençli olan bir diyabet tipidir. Genel olarak aşırı kilolu kedilerde görülmektedir. Obezite riski taşıyanlar yüksek risk gurubunda gösterilir. Bu hastalık türünde diyet çok önemlidir. Kedinin zayıflaması için veterinerler belli bir beslenme programı düzenlerler. Ayrıca insüline bağlı olarak tedavi de ek olarak tercih edilebilir.

Kedilerde TİP 3 Diyabet

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de gizli şeker vardır ve buna TİP 3 adı verilir. Belirtilerini fark etmenin en zor olduğu tiptir. Yapılan araştırmalara göre bunun %25 oranla pankreas kanserinin sebep olduğu düşünülmektedir. Tedavi edilmesi çok önemlidir. Aksi halde daha büyük sağlık problemlerini tetikleyebilir.

Kedilerde Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı sadece insanlarda görülen bir problem değildir. Kediler de çoğu zaman diyabete yakalanabilir. Çünkü tüylü dostlarımızın da bazı durumlarda pankreası yeteri kadar insülin üretemeyebilir ya da hiç üretim yapmayabilir. Peki belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

  1. Aşırı Su İçme: Diyabetin en önemli belirtisi kedilerin aşırı miktarda su içmesidir. Eğer kediniz olağanın dışında bir su tüketiyorsa mutlaka bir veteriner ile temasa geçmenizi öneriyoruz.
  2. Çok Yemesine Rağmen Kilo Kaybetme: Kedilerde birçok hastalığın en önemli belirtisi iştahsızlık olarak bilinir. Ancak söz konusu kedilerde diyabet hastalığı olursa tüylü dostlarımız daha fazla mama tüketir. Fakat tüketimine oranla kilo kaybetmeye başlar.
  3. Doyumsuzluk Hissi: Kediler diyabet olduklarında aşırı mama tüketir. Tüketim sürelerinin sıklığı artar. Eğer kediniz yarım saat ya da bir saatte bir yemek tüketiyorsa konuya dikkat etmenizi öneriyoruz.
  4. Aşırı İdrar: Burada dikkat edilmesi gereken husus idrarın miktarının fazla olmasıdır. Yoksa sık çişe çıkma ile karıştırılmaması gerekir.

Yukarıda belirttiğimiz belirtiler genelde erken dönem belirtileridir. Bunların atlanması durumunda ilerleyen süreçte belirtiler daha da şiddetlenebilir. Kusma, depresyon, böbrek yetmezliği gibi sorunların yanında en son görme kayına kadar gidebilir. Bu sebeple kedilerde diyabet belirtileri mutlaka önemsenmelidir.

Kedilerde Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kedilerin kan şekeri belli bir seviyede olması gerekir. Bu belirlenen seviyelerin aşağısı ya da yukarısı tüylü dostumuzu risk gurubuna sokar. Kedilerde şeker yükselmesi sıkıntılı olduğu kadar düşmesi de risklidir. Veterinerlerin belirttiğine göre şeker değeri 63 ila 132 mg/dl aralığın olması gerekir. Bu aralık normal değer demektir. Aşağı ya da yukarı çıkması durumunda mutlaka veteriner ile temasa geçilmesi gerekmektedir.

kedilerde-diyabet-2
Kedilerde Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kedilerde diyabet hastalığı teşhisinde şeker ölçümü önemli bir yere sahiptir. Şeker ölçüm cihazları ile onların canı yanmadan kolaylıkla ölçümler gerçekleşebilir. Doğru olan yılın belli zamanlarında bu ölçümleri yaptırmaktır. Böylelikle erken teşhisin önü açılmış olunur.

Kediler Neden şeker Yememeli?

Bilindiği üzere şeker, kediler için zararlı gıdalar gurubunda yer almaktadır. Sadece obeziteyi tetiklediği için değil, aynı zamanda diş sağlığı ve şeker hastalığı sorunlarını da tetiklemektedir. İlerleyen durumlarda da görme bozuklukları da yaşanmaktadır. Unutulmamalıdır ki kediler şekerin tadını almaz. Bu sebeple onlara iyilik yapmak isterken kötülüğe sebep olmayın ve tatlı yedirmeyin.

 

İlginizi çekebilir: Evde Kedi Yıkama Yapılır mı?

Similar Posts