Kedilerde Eklampsi, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde Eklampsi

Kedilerde eklampsi, nedenleri, belirtileri ve tedavisi minik patileri oldukça rahatsız eden ve yaşam kalitelerini düşüren bir hastalık sonucu merak edilen konulardır. Bu durum hipokalsemi ya da lohusalık tetanisi olarak da bilinir. Özellikle emziren kedilerde görülür ve kanda bulunan kalsiyum değerlerinde ani düşüş yaşanması sonucunda gerçekleşir. Eklampsi ciddi bir rahatsızlıktır ve hızlı bir tedavi ihtiyacı doğurur. Böylesine önemli bir konu olan kedi eklampsisi hastalığını sizler için bu yazımızda detaylandırdık.

Kedilerde Eklampsi
Kedilerde Eklampsi

Kedilerde Eklampsi Nedenleri

Kediler, hamilelik ya da emzirme dönemlerinde vücut kapasitelerini çok fazla zorlarlar. Bunun sonucunda da kemiklerde depolanan kalsiyum seviyesinde ani düşüler görülür. Bir kedi emzirdiği dönemde süt ihtiyacını arttırır, bu da bir anda hızlı kalsiyum üretimini tetikler. Fakat kalsiyum beklenen oranda karşılanamadığında vücutta olumsuz tepkimler meydana gelir. Kedilerde eklampsi yaşanması durumunda acil tıbbi müdahale hayati önemdedir.

Kedilerde eklampsi hastalığı kısa sürede etkisini hızlandıran bir problemdir. İlk belirtilerin gözlemlenmeye başladığı süreden 12 saat içerisinde etkisinde zirve noktası yaşanır. Ortalama 12 saat içerisinde uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesi ve başlanması şart.

Kedilerde Eklampsi Belirtileri

‘Kedilerde eklampsi belirtileri nelerdir?’ sorusunun birçok yanıtı mevcut. Öncelikle anne kedilerde davranış farklılıklarıyla kendini belli ediyor. Bu nedenle başlangıçta eklampsi hastalığını tespit etmek zor olabilir. Günümüzde en sık gözlemlenen belirtileri birkaç maddede açıklamak mümkün.

  • Kedide davranış değişiklikleri olur. Özellikle saldırganlık ve huzursuzluk gibi davranışlar baskın bir hal alır.
  • Hızlı solunum yaşanabilir.
  • Kedinin vücut oryantasyonunda dengesizlikler yaşanabilir.
  • Kusma ve ishal en sık görülen belirtilerden.
  • Vücut kaslarında sertleşme, kasılma ve titreme gibi semptomlar görülebilir.

Eğer kedinizde bu tür belirtiler gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir veteriner ile irtibata geçmelisiniz. Kedilerde eklampsi problemi erken tanı konulduğunda daha kolay tedavi edilir.

Kedilerde Eklampsi
Kedilerde Eklampsi

Kedilerde Eklampsi Tedavisi

Kedilerde eklampsi hastalığını diğer sağlık sorunlarından ayıran en belirgin özellik, hemen tedaviye başlanması gerektiğidir. Hızlı müdahale edilmediği taktirde kedide kalıcı sorunlar bırakabilir. Veterinerler ilk olarak vücuttaki kalsiyum seviyesini dengelemek adına damardan takviye uygular. Ayrıca 24 saat boyunca yavruların emzirilmesine müsaade edilmez. Bu süreçte yavru kedilerinize takviye gıdalar verebilirsiniz.

Kedilerde eklampsi tedavisi kısa süreceği gibi uzun vadeli bir süreci de içinde barındırabilir. Tedavinin nasıl ve ne kadar süreceğine ancak veteriner karar veriyor. Çünkü tedavi sonrasında da bir süre kalsiyum takviyesi alması, kedi sağlığı açısında çok önemli. Peki kedilerde eklampsi önlenebilir mi? Uzmanlar hamilelik ya da emzirme döneminde kalsiyum takviyesi yapılmasını önermiyor. Çünkü bu durum baskılayıcı bir hal alarak kandaki kalsiyum değerlerinin daha da düşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle hamilelik sürecinde veteriner kontrolünde bir dizi önlemler alınabilir.

Kedilerde eklampsi yazımızı beğendiyseniz Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır? konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımızı takip ederek kediler hakkında günlük bilgilere ulaşabilirsiniz.

Similar Posts