Kedilerde Gebelik Süreci Nedir, Ne Kadar Sürer?

gebe11

Kedilerde gebelik süresi ne kadar? Hamile kedi belirtileri nelerdir? Kedilerde hamilelik nasıl ilerler?

Kızgınlık sürecine giren dişi kedilerin davranışları değiştiği gibi aynı zamanda fiziksel yapılarında da değişimler gözlemlenir. Hiperaktif davranışları, halıların üzerinde taklalar atma, kesintisiz miyavlama davranışları değişime örnek olarak gösterilebilir. Daha az yemek yedikleri için ani zayıflamaları ise fiziksel değişimlerinden birisidir.

Bu süreçte bireyler kedilerini kontrollü biçimde çiftleştirirler. Çiftleşme süreci ortalama 5 ila 7 gün arasında sürer. Eğer bu süreçte yumurta salınımı gerçekleşirse kedilerde gebelik sürecine girilmiş olunur. Peki kedilerde gebelik süreci nedir, nasıl gerçekleşir?

Kedilerde gebelik süreci, bu minik canlılarda olduğu kadar sahipleri için de özel ve heyecan doludur. Gebeliğin ilk anlarından itibaren evdeki bireylerin üzerinde bir telaş olur. Doğum anına kadar da bu süreç devam eder. Ancak işin tatlı heyecanının yanında birtakım dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kedilerde gebelik süreci sanıldığından da zor bir dönemdir. Bizler de konunun önemini bildiğimizden bu yazımızda kedilerde gebelik sürecini tüm yönleriyle ele aldık.

1- Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır? Kedi Hamilelik Belirtileri Neler?

kedilerde-gebelik
Kedilerde Gebelik Süreci Nedir?

Kedilerde gebelik süreci yaşa, ırka ve fiziksel yapıya göre değişkenlik gösterir. Ayrıca çiftleşmede erkeğin performansı da bu süreci etkileyen unsurlardan birisidir. Bu sebeple kedilerin hamile olup olmadığı konusunda en doğru bilgi veteriner tarafından yapılan muayene sonucunda belli olur. Veterinerler gebeliği tespit edip devamındaki süreçle alakalı bireyleri bilgilendirir.

Fakat gebeliği anlamak için birtakım ipuçları mevcut. Bunları birkaç maddede belirtmek mümkün:

  • Kedilerde meme uçlarının kızarması ve hacminin büyümesi, gebeliğe işarettir.
  • Bulantı, kusma ve halsizlik gibi insanlara benzeyen semptomlar görülebilir. Bu tür semptomlar gebeliğe işarettir.
  • Yavruların sayısına oranla bel bölgelerinde genişleme görülebilir.
  • Fiziksel değişimlerin yanında psikolojik değişiklikler de gözlemlenir. Özellikle kediniz her zamankinden fazla sevgi gösterisi yapıyorsa ve sakin bir hal aldıysa bu durum gebeliğin göstergesi olabilir.

kedilere-gebelik

2- Kedilerin Hamileliği Ne Kadar Sürer? Kedilerde Gebelik Süresi Kaç Gün?

Kedilerde gebelik süreci hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi de kedilerin hamileliği ne kadar sürer sorunsalıdır. Bazı unsurlara göre değişim gösterse de genellikle 8 ila 9 hafta arasında doğum gerçekleşir. Net olarak 55 ila 65 gün arasında doğumun gerçekleşmesi gerektiğini söylemek mümkün. Eğer bu sürenin üstüne çıkıldığı halde doğum gerçekleşmiyorsa bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Vakit kaybedilmeden bir veteriner ile görüşülmelidir.

3- Kedi Hamilelik Testi Yapılır mı?

Kedilerin çiftleştirilmesi sonrası her ne kadar gebelik beklentisi doğsa da kedinin hamile olduğuna erken vakitte emin olmak gerekir. Zira dişi bir kedi hamile olduğunda daha dikkatli bakıma ihtiyacı olabilir. Ev içinde kendisine bakanlarda bu heyecanlı ana bir şekilde ortak olmak ister. Bu noktada hamilelik için insanlardaki gibi bir test genelde uygulanmaz. Doktor tarafından ultrason ile kedi karnı kontrol edilebilmektedir.

Hamile Kedi Elle Muayene  Yöntemi

Veteriner tarafından olmak üzere elle muayene de gerçekleştirilebilir. Burada sadece kedilerin biraz boyut kazanması ile birlikte eminlik sağlanır. Elle muayene yöntemi bebek kedilerin sağlığı açısından bilgi vermez. Sadece olası bir hamilelik durumunun netleşmesinde kısmen etkili olacaktır. Bu muayene şekli en başta yapılır. Hamile olduğuna kesinlik getirildikten sonra ultrason kullanılır.

kedilerde-gebelik

4- Kedilerde Gebelik Sürecinde Bakım Nasıl Yapılır?

Hamilelik sürecinde kedilere her zamankinden daha fazla ilgi gösterilmesi gerekir. Öncelikle yapılması gereken şey kedinin veterinere götürülüp muayene edilmesidir. Ayrıca sadece başlangıçta değil, tıpkı insanlarda olduğu gibi belli aralıklarla muayene olması şarttır. Çünkü hamilelik dönemimde kedilerin bazı fonksiyonları zarar görebilir.

A- 15 Günlük Hamile Kedi Beslenmesi Nasıl Yapılır?

Kedilerin gebelik sürecinde beslenme düzenlerinde de birtakım değişikliklere gidilmesi gerekir. Bu dönemde yüksek protein ihtiyaçları olduğu için çoğu zaman kendi mamaları bu ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalabilmektedir. Bilindiği üzere yavru köpek mamaları yüksek protein değerlerine sahiptir. Bu dönemde kediniz için bu tür mamaları tercih edebilirsiniz.

B- Hamile Kedi Psikolojisi Nasıldır? Kedilerde Gebelik Sürecinde Psikolojik Değişimler

kedilerde-gebelik

Kedilerde gebelik süreci genel olarak kedi kişiliğine göre ters işlemektedir. İlk başlarda kedilerde hormon değişimine bağlı olarak sevecenlik, ilgi görme isteği ve uysallık artar. Daha sakin bir psikoloji ile bulunduğunu görebilirsiniz. İlgi göstermeniz de onun çok hoşuna gidecektir. Bunun dışında zaten sakin kediniz varsa hırçınlaşabilir, hamileliğin son günlerinde gerçekten farklı bir kişiliğe bürünebilir.

İlginizi Çekebilir: Kedilerin Gebelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Güncel kedi bilgilerinden yararlanmak için ise mutlaka Kedi Sevgisi İnstagram hesabımıza göz atabilirsiniz!

https://www.youtube.com/watch?v=l0_AHhIP0mY

Similar Posts