Kedilerde Gece Miyavlama Sendromu Nedir, Nasıl Önlenir?

miyav43

Kedilerde gece miyavlama sendromu neredeyse tüm kedi sahiplerinin yaşadığı bir sorunsaldır. Eğer siz de ‘Kedim geceleri çok miyavlıyor’ diyorsanız yalnız olmadığınızı söyleyebiliriz. Pek bilinmese de kediler gece canlılarıdır. Bilimsel olarak buna ‘naktürnal canlılar’ kategorisi denmektedir.

İnsanların gündüzleri yaşadıkları hareketliliği kedilerin de gece yaşadığını söylemek mümkün. Evet, kediler en çok geceleri aktiftir. Her ne kadar yüz yıllardır evcilleştirilmiş canlılar olsalar da hala genlerinde avcılık vardır. Gece uyumamaları, evin odalarında gezinmeleri ve yüksek sesle miyavlamaları da bundan dolayıdır.

Kedilerde gece miyavlama sendromu, bu minik patilerin büyük bir kısmında görülmektedir. Gündüzleri vücutlarında depoladıkları enerjileri çoğu zaman ses ile dışarı vururlar. Bazen de bu enerji odadan odaya koşturmayla açığa çıkar.

Hatta gece hareketliliği bazen öyle bir hal alır ki sürtünerek sahiplerini uyandırabilirler. Peki kedilerde gece miyavlama sendromu nedir? Kediler neden geceleri miyavlar? Tüm bunların yanıtına ve daha fazlasına yazının devamında ulaşabilirsiniz…

Kediler Gece Neden Bağırır? Kedilerde Gece Miyavlama Sendromu Nedenleri

kedilerde-gece-miyavlama-sendromu
Kedilerde Gece Miyavlama Sendromu

Kediler gündüzleri dinlenen, geceleri ise avcı içgüdüleriyle hareket eden canlılardır. Onların bu içgüdüsel hareketleri çoğu zaman bireylerin zorluk yaşamasına, uykularının sık sık bölünmesine sebebiyet verir.

Ancak ‘kedim geceleri çok miyavlıyor’ sorunsalını sadece içgüdüsel olarak açıklamak olmaz. Bu sorunun temelinde farklı faktörler de bulunuyor olabilir. İşte kedilerin geceleri miyavlama nedenleri…

  • Evde Yalnız Olmak: Gündüzleri evdeki bireyler genellikle dışarıda oldukları için kediler zamanlarını miskinlikle geçirirler. Geceleri evde insan sayısı arttığında ise enerjileri açığa çıkar ve sık sık miyavlarlar.
  • Sıkıntı: Bilindiği üzere kediler sosyal canlılardır. Bu sebeple yalnız kaldıkların çok sık sıkılırlar. Geceleri miyavlayan kedileri bu durumdan kurtarmak için yatmadan önce onunla oyunlar oynamalı ve yorulmasını sağlamalıyız.
  • Açlık: Bireyler yatmadan önce mutlaka kaplarında mama olup olmadığından emin olmalıdır, zira kediler aç kaldığında sahibinin üzerinde psikolojik baskı kurmak için miyavlar.
  • Sağlık Problemi: Yukarıdaki maddelere ek olarak ‘kedim neden miyavlıyor?’ sorusunun yanıtı sağlık sorunlarına işaret olabilir. Ağrısı ya da sancısı olan kediler geceleri miyavlarlar.

Erkek Kedim Gece Çok Miyavlıyor Neden? Erkek Kedim Sürekli Miyavlıyor!

Genelde kedilerde gece miyavlama sendromu erkek kedilerde çok sık ortaya çıkmaktadır. Yine de bu durumu sadece erkek kedilere uyarlamak yanlış olacaktır. Dişi kediler de pek tabi geceleri miyavlayabilir. Bu kedilerin miyavlama sebepleri ise daha önce değinilen durumlardan kaynaklanır.

kedilerde-gece-miyavlama-sendromu

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Miyavlaması

‘Kedim geceleri miyavlıyor’ kedi sahiplerinin çok sık yakındığı bir durum. Bunun temel sebeplerine yukarıda değindik. Ancak önemli bir unsur da kedilerde kızgınlık dönemi miyavlaması. Evet, kediler kızgınlık dönemlerinde karşı cinse ihtiyaç duydukları konusunda sahiplerine baskı yapmak için yüksek seste miyavlarlar. Özellikle de kızgınlığa girmiş dişi kedilerin gece miyavlamaları bazen dayanılamayacak seviyeye gelebilir.

‘Kedim geceleri neden miyavlıyor?’ diye araştırıyorsanız kızgınlıkta olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Dişilerde sırt ve kalça bölgesini severek bunu anlamanız mümkün. Eğer severken kalça bölgesini havaya kaldırıyorsa dişi kediniz kızgınlık dönemine girmiş ve çiftleşene kadar miyavlamaya devam edecek demektir.

Sürekli Miyavlayan Kedi Nasıl Susturulur?

Kedilerde gece miyavlama sendromu karşısında birçok kişi rahatsız olmaktadır. Çünkü durmayan ve susmayan bir durum karşısında ne yapılacağı bilinemez. Halbuki yapabileceğiniz bazı durumlar mevcuttur.

Öncelikle ihtiyaç durumuna karşı miyavlama söz konusuysa ihtiyaçlarını karşılaşamanız gerekir. Kediler genellikle kapıların kapanması durumunda miyavlar, tüm kapıları açın. Bununla birlikte eğer gece mama/ ödül çubuğu verme alışkanlığınız varsa bunu bırakmalısınız. Alışkanlık edinen kedi sürekli miyavlayacaktır.

kedilerde-gece-miyavlama-sendromu

Kedilerin Gece Uyuması için İlaç | Kedilerde Gece Miyavlama Sendromu

Kedim çok bağırıyor‘ diyen kişilerin en son durumda sabredemeyip ilaç araştırması yapmaktadır. Yalnız bu istenen bir durum değildir. Yolculuk dışında sırf geceleri uyuması için kedilere ilaç verilmemelidir. Veteriner ile görüşerek uyumama sebebi saptanmalı ve bu ortadan kaldırılarak normal uyuması hedeflenmelidir.

‘Kedim Gece Uyutmuyor’ Kedim Geceleri Uyumuyor Ne Yapmalıyım?

Gece yatmadan önce belirli hazırlıkları yapmalısınız. Kedinizin mama ve suyunun tam olduğuna emin olun. Tüm kapıları açın. Kedi tuvaletine erişebilecek bir alana sahip olsun. Ortamda uyumasına engel olacak durumları ortadan kaldırın. Aksine uyumasını kolaylaştıracak alanlar sunmalısınız.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kedi Davranışları’ kategorimiz ya da Instagram Kedi Sevgisi sayfamızdaki paylaşımlarımız ilginizi çekebilir.

Similar Posts