Kedilerde Görülen Hastalıklar | 10 Ölümcül Hastalık

kedilerde-gorulen-hastaliklar-1

Kediler kendilerine çok iyi bakan canlılardır. Ama yine de farklı sebeplere bağlı olarak büyük oranda kedilerde görülen hastalıklar var. Kimi zaman genetik bir sorundan kaynaklanan bu sağlık problemleri bazen de mama, yaşam alanı, stres gibi dış faktörlere bağlı olarak da gelişebiliyor. Sahipler de hasta olan kedinin belirtilerini fark etmesi gerekir. Bunun için iyi bir gözlemci olunmalı. Çünkü patiler bit sorunu olunca bunu insanlara hissettirmekte zorlanır.

Kedilerde görülen hastalıklar erken teşhis edilmesi gerekir. Özellikle kanser ve lösemi gibi durumlarda erken teşhis çok önemli. Zaten sizler kedinizle birlikte yaşadığınız için herhangi bir farklı hareket ya da davranış yaşanırsa bunu rahatlıkla anlayacaksınız. Yaşanan bu olayın ardından hemen veterinere gidilir. Ancak bazen kediler rahatsızlıklarını çok iyi gizleyebiliyor. İşte burada da düzenli veteriner muayenesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Sizin gözünüzden kaçan bir hastalığı gelişmiş tıp sayesinde veteriner hemen fark eder.

kedilerde-gorulen-hastaliklar-2
Kedilerde Görülen Hastalıklar

Kedilerde en sık görülen hastalıkların tam listesi:

  • Kedi kanser hastalığı
  • Kedi diyabet hastalığı
  • Kedilerde kalp kurdu hastalığı
  • Kedi Kuduz hastalığı
  • Kedi saç mantarı hastalığı
  • Üst solunum yolu enfeksiyonu
  • Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu
  • Kedi gençlik hastalığı
  • FIV
  • FIP

Kedilerde En Sık Görülen Hastalıklar

Kedilerde görülen hastalıklar, her kedinin başına gelecek diye bir şey söz konusu değildir. Bu tamamen dünya genelinde kedilerde karşılaşılan hastalıkların istatistiklerine göre değerlendirilmektedir. Ama insanlar her zaman bu hastalıkların kendi kedilerinin başına gelebilecekmiş gibi tetikte olması önemli. Böylece onlardaki değişim rahatlıkla gözlemlenebilecek ve bu sayede erken tedavi imkanı bulunacaktır. Merak edenler için dünyada en fazla görülen kedi hastalıklarını detaylı anlatımlar ile yazının devamına listeledik. Keyifli okumalar.

Kedilerde Kanser Hastalığı Sık Görülüyor

Kanser hastalığı çok uzun yıllardır insanların muzdarip olduğu bir durum. Aynı şekilde evcil hayvanlar da bu talihsiz durumdan paylarını alıyorlar. Üstelik son yıllarda büyük oranda yayılma gözlemlenmektedir. İnsanlardaki kanser ile hemen hemen aynı benzerliktedir. Bir hücre kontrol ve olağan dışı bir büyümeye girer. Daha sonra da çevresindeki dokulara zarar verir. Zamanla da diğer bölgelere sıçrayarak alanını genişletir. Kedilerde görülen hastalıklar arasında çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık kesinlikle.

kedilerde-gorulen-hastaliklar-3
Kedilerde Görülen Hastalıklar

BİLGİ: Lenfoma kanseri, kedilerde en fazla görülen kanser tipidir. Günümüzde kansere yakalanan kedilerin %30’dan fazlası lenfomadır.

BELİRTİ: Yumru, nefesin kötü kokması, deride şişlik, ishal, kusma, tembellik, iştahsızlık.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Kedilerin de Korkulu Rüyası

Kediler, tıpkı biz insanlar gibi çok sayıda benzer hastalığa yakalanmaktadır. Diyabet yani şeker hastalığı da bunlardan birisi. Tamamen kompleks bir hastalık. İnsülin hormonu az salgılanmaya başlayınca ortaya çıkar. Ölümcül kedi hastalıkları arasında çok ciddi bir sırada yer almaktadır. İlerleyen safhada tedavisi mümkün olmayabiliyor. Sahiplerin önem göstermesi ve tedaviyi aksatmaması gereken bir rahatsızlık. Genetik olabileceği gibi aşırı şeker tüketimiyle de tetiklenmektedir. Kedilere bu sebeple tatlı şeylerin verilmesi önerilmez. Dondurma, çikolata, şeker gibi gıdalardan uzak tutulmamalıdırlar.

BİLGİ: Kediler 2 farklı diyabet türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki TİP 1 diyabet iken diğeri de TİP 2 diyabet türüdür.

BELİRTİ: Kedilerde görülen hastalıklar arasında belirtileri en kolay fark edilen türdür. Düzensiz mama yeme, kilo kaybetme, aşırı su tüketimi, uyuşukluk, sık idrar yapma.

Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı Tehlikelidir

Sivrisinekler tarafından kedinizin ölümcül bir hastalığa yakalanabileceğini biliyor muydunuz? Evet, kalp kurdu rahatsızlığı, kedilerde görülen hastalıklar arasında en tehlikeli kategorilerde yer almaktadır. Sivrisineklerin taşıdığı enfeksiyonun ısırık temasıyla kediye geçmesi durumudur. Aslında bu minik patiler taşıyıcı vasfında değiller. Ama isminin aksine özellikle akciğer rahatsızlığı yaşamaktadırlar. Uzun süre vücutta kurt taşırlarsa bağışıklık sistemlerinin çökme riski ortaya çıkar.

BİLGİ: Sivrisineği bol alan yerlerde yaşayan bireyler kedilerine fazlasıyla dikkat etmesi gerekiyor. Ülkemizde aşırı yaygın olmasa da bu enfeksiyonu taşıyan sivrisinekler hala mevcut.

BELİRTİ: Çok kolay bir şekilde kalp kurdu hastalığının belirtilerini teşhis edebilirsiniz. Sürekli öksürük en şiddetli belirtidir. Nefes almada zorluk, iştah kaybı, aşırı depresif haller, ani kilo kaybı, halsizlik.

Kedilerde Görülen Hastalıklarda Kuduza Dikkat

Yeryüzünde yaşayan tüm memeli canlılarda kuduz hastalığı riski var. Kediler de bir memeli canlıdır ve kuduz görülme ihtimali yüksektir. Canlının beynini ve omuriliğini doğrudan etkileyen şiddetli yapısı var. Ölümle sonuçlanabilme şıkkını da hemen not edelim. Hatta geç kalınırsa ölüm ihtimali ne yazık ki %100 seviyesinde olmaktadır. Ayrıca bulaşıcıdır da. Kuduz olmuş bir kedi bunu sahibine de taşıyabilir. Eğer insanlar aşılarını zamanında yaptırmaz ise kesin olarak ölüm ile sonuçlanır süreç. Görüleceği gibi ciddiyetin elden bırakılmamasını gerektiren bir hastalıkla karşı karşıyayız.

BİLGİ: Kedinizin aşılarını düzenli olarak yaptırırsanız kuduz hastalığı riski ortadan kalkar. Böylece siz de kedinizle rahat bir yaşam sürdürebilirsiniz.

BELİRTİ: Ne yazık ki kuduz belirtilerini anlamak çok zor olmaktadır. Bazen belirtinin ortaya çıkması için aylar geçmesi gerekir. İştah kaybı, zayıflık, dengesizlik ve sinirli haller ön belirtilerdir.

Kedi Saç Mantarı Hastalığı

Halk arasında yaygın olarak saçkıran olarak bilinen bu hastalık kedilerde görülen hastalıklar listesinde beşinci sırada yer almaktadır. Sadece kedinin tüylerini değil aynı zamanda tırnaklarını da olumsuz etkiler. Ciddiyetle yaklaşılması gereken bir problem. Kediler arasında görülme oranı hayli yüksektir. İşin kötü yanı da çok basit bir şekilde yayılmasıdır. İnsanlara da sıçrayabiliyor ne yazık ki. Eğer evdeki bir evcil hayvanda bu sorunu görürseniz çok hızlı ve etkili kararlar almalısınız. Aksi halde siz de bu durumdan mustarip olursunuz.

BİLGİ: Özellikle baş bölgesinde kelleşmeye yol açar. Vücudun farklı yerlerinde de oluşabilir. Hızlı yayılır ve bulaşır.

BELİRTİ: Genelde cilt lezyonlarıyla yani kızarıklıklarla kendini göstermektedir. Ancak bazen hiç belirti vermeden çok uzun süreler ciltte yaşamaya devam edebiliyor. Rutin kontrollerde veterinerler bunu en iyi şekilde anlayabilir.

Kedilerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Hastalığı

Son olarak kedilerde görülen hastalıklar listesindeki en sık karşılaşılan probleme yani üst solunum yolu enfeksiyonuna değineceğiz. Burun ve boğaz bölgesinde enfeksiyon toplanmasıyla ortaya çıkar. Çeşitli virüsler buna sebep olabilir. Feline Herpes adı verilen virüs buna sebep olmaktadır. Genelde çok sayıda kedinin bir arada yaşadığı alanlarda görülür. Çünkü buralarda patiler aynı kaptan yemek yer ve suyu kullanır. Ömür boyu taşıyıcı olabiliyorlar. Ölüm riski bulundurmaktadır. Ciddiye alınız.

kedilerde-gorulen-hastaliklar-4
Kedilerde Görülen Hastalıklar

BİLGİ: Erken teşhis edilirse üst solunum yolu enfeksiyonunun tedavisi mümkündür. Tedavi sürecinde ilaç yöntemi uygulanmaktadır.

BELİRTİ: Belirtileri gözle görülür düzeydedir. Hapşırma ve burun akıntısı en yaygın görülme türüdür. Ayrıca balgam, ateş ve hızlı nefes alma gibi durumlar sık yaşanıyorsa geç olmadan veterinerler ile iletişim kurulmalıdır. Depresyonu da bu belirtiler arasına eklemekte fayda var.

Kedilerde görülen hastalıklar yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Tamamen bilgilendirme amaçlı hazırladığımız bu hastalıklara dikkat etmeniz, kedinizin uzun ömürlü bir yaşam sürmesi için önemlidir. Her zaman veteriner kontrollerinize gidin ve patinizin sağlık muayenelerini aksatmayın.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Regl Olur mu? 5 Aylık Dişi Kedi Adet Olur mu?

Similar Posts