Kedilerde Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

hamile11

Kedilerde hamilelik süresi boyunca dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Kedilerde hamilelik boyunca özel yaklaşımınız sayesinde daha sağlıklı yavrular dünyaya gelecektir.

Kedilerin gebelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler, kedi sahipleri tarafından merak edilen konulardan birisidir. Kısırlaştırılmamış dişi kediler belli periyotlarda kızgınlık dönemine girerler.

Kızana giren kediler davranışları ile bunu çok net bir şekilde belli eder. Daha sonrasında sahibinin bulduğu uygun özelliklerdeki bir erkek kediyle kontrollü olarak çiftleşme eylemi gösterirler.

Çiftleşme işleminin ardından gebelik oluşması için yumurta salınımının başarıyla yerine gelmesi beklenir. Eğer yumurta salınımı gerçekleşirse 24 saat içerisinde kedilerde hamilelik süreci başlar.

Kedilerin gebelik süreci farklı bir dönemdir. Kedilerin davranışlarında büyük oranda değişim görülür. Bu sebeple bireylerin kedilerde hamilelik süreci hakkında bilgili olması şarttır. Böylelikle gebelik süreci sorunsuz şekilde atlatılabilir. Peki kedilerin gebelik süreci nedir? Kedilerde hamilelik belirtileri nelerdir? Kedilerin gebelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Soruların yanıtlarını ve daha fazlasını yazının devamında bulabilirsiniz.

Kedilerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

kedilerde-hamilelik
Kedilerde Hamilelik Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedilerde hamilelik belirtileri, gebeliğin evrelerine göre farklılıklar gösterir. Meme uçlarının kızarması ve hacim değiştirmesiyle başlayan süreçte daha birçok farklı belirti gözlemlenir. Peki kedilerde hamilelik belirtileri nelerdir? Bu konuyu birkaç maddede belirtmek mümkün:

  • Çiftleşmenin ardından ilk gebelik belirtisi meme uçlarında görülür. Meme uçlarının rengi değişir ve hacmi genişler.
  • İnsanlarda olduğu gibi kediler de sabah bulantıları yaşayabilir ve hatta kusabilir.
  • İştah artışı ya da tam tersi iştahsızlık gibi durumlar oluşabilir.
  • Birinci ayın sonunda dişi bölgesinde genişleme başlar.
  • Taşıdığı yavru sayısına oranla kilo artışı görülür.
  • Sadece fiziksel değil aynı zamanda davranışsal değişimler de görülür. Özellikle kediler hamilelik dönemlerinde çok sevecen olurlar.

Kedilerin gebelik süreci belirtileri görülmesi durumunda yapılması gereken ilk şey bir veterinere başvurmaktır. Özellikle başlangıçta kedinin sağlığı için muayene edilmesi çok önemlidir.

Kedilerde Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedilerde-hamilelik

Hamile kedilerin ilk olarak veterinere götürülmesi şarttır. Özellikle hamileliğin ilk 12 – 24 günleri çok önemlidir. Bu dönemde yavruların sinir sistemi, kalbi ve omurga yapısı oluşur. Devamında ise anne karnındaki yavrular hızlı bir büyüme sürecine girerler. Buradan da anlaşılacağı üzere gebelik döneminde kedilere her zamankinden daha fazla ilgi gösterilmesi gerekir.

Hamile kediler yüksek besin değerli gıdalara ihtiyaç duyar. Bu alanda en iyi tercih yavru kedi mamaları olacaktır. Zira yavru kedi mamalarının içerisinde yüksek vitamin değeri bulunur. Veterinerinize danışarak yavru kedi maması kullanabilirsiniz. Ayrıca yeterli seviyede su tüketiminin sağlandığından da emin olunması gerekir.

Kedilerde hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de iç ve dış parazitlerdir. Anneden yavrulara parazit aktarımı olabilir. Bu nedenle parazit tedavisi aksatılmaması gerekir.

Son olarak bu minik canlılara sakin ve huzur bir yaşam alanının sunulması gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle de doğum yaklaştıkça kediler strese girer. Bu neden onların sakin bir yerde yaşamaları için imkân tanımalıyız.

Kedinin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

kedilerde-hamilelik

Kedilerde gebelik süreci her zaman hazır olunan ve beklenen bir durum değildir. Eğer kedinizin hamile olup olmadığı konusunda şüpheliyseniz veteriner tarafından yapılabilecek bazı kontroller bulunmaktadır.

A- Kedilerde Hamilelik Kontrolü: Kedi Hamilelik Testi Uygulaması

Kedilerde hamilelik testi yapılması en net sonucun almasında etkili olacaktır. Test için kedi idararı ya da kanına ihtiyaç vardır. Örnek numune alındıktan sonra aynı insanlarda olduğu gibi değişimlere bakılır. Buna bağlı olarak en net cevap verilecektir.

B- Hamile Kedi Elle Muayene Yöntemi

Elle muayene çok sık tercih edilmese de en pratik yöntemlerden birisidir. Yalnız elle muayene ilk dönemlerde işe yaramayacaktır. İlerleyen hamilelik süresince sonuç alınmasında etkili olacaktır. Veteriner tarafından bilgi kapsamında gerçekleştirilir. Herkes tarafından yapılmaması gerekir.

Hamile Kedi Psikolojisi Nasıldır? 15 Günlük Hamile Kedi Değişir mi?

Kedilerde hamilelik sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik olarak da değişimi meydana getirir. 15 günlük hamile kedi psikoloji kapsamında değişim oluşacaktır. İlk kapsamda psikoloji açısından içe kapanıklık, sürekli uyku hali görülecektir. Bunun dışında keyifsizlik de görülebilir.

Yavru Kediler Kaç Aylıkken Hamile Kalır?

kedilerde-hamilelik

Yavru kedilerde hamilelik durumu genelde sokakta yaşayanlar için mümkün görülmektedir. Zira evde yaşayan kedilerin yavruyken hamile kalması önerilmez. Çünkü yavru kediler henüz kendi içinde gelişimini tamamlayamamıştır. Bu yüzden erken gebelik oluşumu hem yavru hem de kendi için yanlış olacaktır.

Yavru kediler 5 aylık olduktan itibaren hamile kalma özelliğini taşıyacaktır. Beşinci ayını tamamlamış kedilerde bu yüzden kızgınlık dönemi, çiftleşme isteği de ortaya çıkar. Bu aylara gelmeden önce genelde kedilerde kısırlaştırma önerilir ki kızgınlık dönemi yaşanmasın.

Hamile Kedi Tekrar Çiftleşirse Ne Olur?

Hamile kalmış kedilerin tekrar çiftleştirilmemesi önerilir. Zira hem kendi için sorun olacaktır hem de riskli hamilelik dönemi yaşamasına neden olur. Gebe kalmış kedilerde 25-30 gün içinde tekrar kızgınlık dönemi ortaya çıkar. Bu da çiftleşme arzusunu temsil eder. Ancak her ne olursa olsun hamileyken ilişkiye girmemelidir.

Bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kedilerde Gebelik Süreci Nedir, Ne Kadar Sürer?’ başlıklı yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımızı takip ederek kediler ile ilgili paylaşımları inceleyebilirsiniz.

Similar Posts