Kedilerde Hipotermi Belirtileri|Kedilerde Hipotermi Tedavisi

Kedilerde hipotermi

Kedilerde hipotermi problemi, özellikle yavru kedilerin karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Erken tanı konulduğunda tedavisi hayli kolaydır. Ancak geç kalınması durumunda sonuçları ağır olabilir. Kedinin yaşam fonksiyonlarına zarar verebileceği gibi ölümlere de yol açabilir. Böylesine hassas bir konuyu sizler için detaylandırdık. Bu yazımızda kedilerde hipotermi sorununu tüm yönleriyle irdeledik.

Yetişkin kedilerin vücut sıcaklığının normal seviyesi 38 ile 39 derece arasındadır. Yeni doğan kedilerde ise bu derece 35-36 derecelere kadar düşer. Fakat yeni doğan kediler doğduktan ilk 30 dakikalık süreçte ani vücut ısısı kaybı yaşar.

Anneleri yavrularının vücut ısılarını dengelese de bazı durumlarda başarısız olabilirler. Özellikle de çok yavrulu doğumlarda bu sorun sık yaşanıyor. Ülkemizde kış aylarının soğuk geçtiği göz önünde bulundurulursa sahiplerin kedi hipotermi konusunu iyi bilmesinde fayda var.

Kedilerde Hipotermi Belirtileri Neler?

kedilerde-hipotermi
Kedilerde hipotermi

Kedilerde hipotermi belirtileri, bireylerin kolayca anlayabileceği semptomlara sahiptir. Başlarda hafif geçse de zaman geçtikçe şiddetlenebilir. Aşağıda sıralayacağımız hipotermi belirtilerini görmeniz durumunda mutlaka veterinerlere başvurmalısınız.

  • Nefes alış verişlerde zorluk çekme
  • Yoğun titreme
  • Bilinç kaybının yaşanması
  • Vücuttaki kaslarda kasılma durumu
  • Düşük nefes hızı ve kalp ritmi
  • Kedinin göz bebeklerin büyümenin gerçekleşmesi

Bu belirtiler kedilerde hipotermi yaşandığına işarettir. Görülmesi durumunda veterinere gidilmelidir. Unutulmamalıdır ki kedi hipotermi sorunu erken teşhis edilirse tedavisi mümkün olur.

Kedilerde Hipotermi Nedenleri Neler? Kedilerde Hipotermi Neden Olur?

kedilerde-hipotermi
Kedilerde hipotermi

Kedilerde hipotermi sorununun başlıca nedeni, vücut sıcaklıklarının ani olarak düşmesidir. İnsanlardaki hipotermi ile aynı mantığa sahiptir. Çok nadir de olsa sağlıklı beslenememek de hipotermiyi tetikleyebilir. Ayrıca kısa tüylü kedilerin ısınması daha fazla özen gösterilmelidir. Bilindiği üzere kedilerin ısınmasını büyük oranda tüy yapısı sağlar. Fakat tüysüz kediler daha sık üşüme yaşar.

Kedilerde Hipotermi Tedavisi Nasıl? Kedilerde Hipotermi Nasıl Geçer?

Kedilerde hipotermi tedavisi, hastalığın süresine, şiddetine ve kedinin vücut yapısına göre değişiklik gösterir. Yetişkin kedilerde hipotermi tedavisi daha kolay olsa da yavru kedilerde bu süreç daha zorlu olmaktadır. Zira yavru kedilerin vücut yapısı henüz gelişme aşamasındadır ve tedaviye karşılık vermesi uzayabilir.

Hipotermi tedavisinde öncelikle veterinerlerin tavsiyelerine uyulmalıdır. Sonrasında kedi sahiplerinin de yapabileceği bazı önlemler bulunur. Kedi hipotermi tedavisi için kedi sahiplerinin yapabileceği önlemleri birkaç maddede belirtmek mümkün.

  • Yeni doğan kedilerin tüyleri ıslak olur. Temiz bir havlu ile tüyleri kurulanmalıdır.
  • Eğer hipotermi şiddetli yaşanıyorsa sıcak su torbalarını temiz bir beze sererek kediyi buraya yatırabiliriz. Böylelikle vücut sıcaklığı aratacaktır.
  • Kedi sahiplerini vücut sıcaklığını kullanarak kedileri ısıtabilir. Çıplak el ya da göğüs bölgesi kullanılarak vücut sıcaklığı kedilere aktarılabilir.

kedilerde-hipotermi

Yavru Kedi Hipotermi Tedavisi Nasıl Olur? Yavru Kedilerde Hipotermi Tedavisi

Yavru kedilerde özellikle hipotermi görülme olasılığı daha yüksektir. Bunun temel sebebi, kedilerin vücut ısısını ayarlama konusunda sıkıntı çekmesidir. Yavru kedide hipotermi tedavisi yetişkine göre daha aciliyetlidir. Çünkü kedileri daha savunmasız durumda bulunurlar.

Bu aşamada tedaviler farklılık göstermez. Fiziksel olarak dışarıdan yapılacak müdahaleler sayesinde kedinin ısınması sağlanır. Elbette hızlı şekilde ısınması adına tehlikeli olarak adım atılmaz. Korunaklı ve güvenli şekilde ısınması sağlanarak vücut ısısının değişmesi hedeflenecektir.

Kedilerin Vücut Isısı Nasıl Yükseltilir? Kedilerde Vücut Isısı Düşüklüğü Çözümü Evde Nasıl?

Evde kedinin vücut ısısını yükseltmek için yapabileceğiniz temel yöntemlerden birisi sıcak su torbası ya da şişe kullanmak olacaktır. Plastik olmamakla birlikte sağlam bir şişe içine kaynar olmamakla birlikte sıcak su ekleyin. Üzerine çok ince olmayan bir battaniye ya da bezle kapatın. Kedinin yakınına koyduğunuzda ısındığını göreceksiniz.

kedilerde-hipotermi

Kedilerde Hipotermi Öldürür mü?

Tüm kedilerde olmamakla birlikte malesef hipotermi kedi ölümleri sebepleri arasında bulunmaktadır. Başta annesiz kalan yavru kediler olmak üzere yetişkinlerde de aşırı soğuk havalarda ortaya çıkan durumlardan birisidir. Kedilerde bu tarz bir durumla karşılaşıldığında yaşamasını sağlamak için acilen veterinere götürülmesi gerekir.

Aksi durumda olumsuz bir durumla karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Ev kedilerinizde de durumu gözlemleyebilirsiniz. Ancak evdekilere nazaran dışarıda yaşayan sokak kedileri daha büyük tehlike altındadır. Bu yüzden kışın vücut ısılarını korumak için lütfen kedileri besleyin, imkânınız varsa kar ve yağmurdan korunmaları adında ufak yaşam alanları inşa edin.

Kedi hipotermi sağlık sorunu hakkında detayları yukarıda sizlerle paylaştık. Bu yazıyı beğendiyseniz ‘Kedi Egzaması Belirtileri Neler? 2022 Kedi Egzaması Tedavisi’ başlıklı yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi hesabımızdaki paylaşımlar beğeneceksiniz!

Similar Posts