Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu ve En Yaygın 7 Belirti

kedilerde-idrar-yolu-enfeksiyonu-1

Son yıllarda kedilerde idrar yolu enfeksiyonu sorunsalı sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Geçmişe oranla günümüzde kedi sahiplenme oranlarının artması, tüylü dostlarımızın doğal ortam yerine ev hayatına adapte olması, beraberinde birçok hastalığı da öne çıkardı. Bu sorunsal, onların düzenli sağlık kontrollerini yaptırırken karşımıza çıkabilmektedir. Buna sebep olabilecek birçok etken var iken belirtilerini de basit bir gözlem ile anlamak mümkün.

Minik patiler bakıma ve yardıma ihtiyaç duyarlar. Bunların başında da sağlık hakları gelmektedir. Bireylerin en büyük sorumluluklarından biri olan sağlık, doğru bir şekilde karşılandığında genel olarak bir problem yaşanmaz. Ancak ufak ihmaller zamanla büyür ve tehlikeli hastalıklara dönüşebilir. Bu sebeple idrar yolu hastalıklarından biri olan enfeksiyon hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdik. Okurken bilgilenelim, bilgilendikçe bunları kedilere uygulayalım.

kedilerde-idrar-yolu-enfeksiyonu-3

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Bu sağlık problemi özellikle erkek kedilerde görülen ve diyabet ya da aşırı kilo sonucu ortaya çıktığı düşünülen bir durumdur. Tedavisi konusunda üstüne düşülmesi gerekiyor. Zira tedavi edilmemesi durumunda uzun vadede çok daha büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verebiliyor.

İdrar yolu enfeksiyonu temelde bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Beslenme, yaş ve özellikle genital bölgedeki hijyen eksikliği tetiklemektedir. Ayrıca kedi immün yetmezliği ve tümörler sebebiyle de meydana geldiği görülmektedir. Peki ama kedilerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir? basit gözlemleme ile sorunu anlamak mümkün mü? işte detaylar…

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Kedileri sevdiğimiz kadar onları sıklıkla gözetim altında tutmalıyız. Yaşanabilecek fiziki ve davranışsal değişimleri hemen fark etmeliyiz. Zira minik dostlarımız hastalıklarını saklamakla meşhurdur. Sahiplerine dertlerini belirtme çabasında olmazlar. Bu sebeple iş, bizleri becerisine kalıyor. En sık görülen kedilerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

  • Çok sık idrara çıkma
  • İdrarını yaparken zorlanma hissi
  • Genital bölgelerini aşırı temizleme durumu
  • İdrardan kan gelmesi
  • İdrarın kokusunda değişiklik yaşanması
  • Halsizlik ve iştah kaybı gibi durumlar
  • Her zamanki tuvaletinin dışına idrar yapma durumları

Bu belirtiler tek tek bir kedide görülebileceği gibi tamamını da yaşanabilir. Bu sebeple en ufak bir belirtide vakit kaybetmeden veterineriz ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. Nihayetinde en doğru bilgi uzmanlar tarafından alınabilir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin hastalıklarını anlamak için genel olarak davranışsal değişikliklerine bakmak gerekiyor. İdrar yolu enfeksiyonu için de bu durum geçerli. Sık idrara çıkma, zorlanma ve genital bölgenin aşırı temizlenmesi bunlardan bazılarıdır. Ayrıca halsizlik ve iştah kaybı gibi durumlara da dikkat etmelisiniz. Bu tür durumlar başka bir hastalığın habercisi olabileceği gibi enfeksiyonel bir problem de olabilir. Emin olmak adına veterinere gitmek en doğru tercih olacaktır.

kedilerde idrar yolu enfeksiyonu 2

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Eğer ki kedilerde idrar yolu enfeksiyonu yaşanırsa hiç vakit kaybedilmemelidir. Bir an evvel veterinere götürülmeli ve tedavi süreci başlatılmalıdır. Erken tanı tedavi sürecini de belirliyor. Eğer tıkanıklık teşhisi konulursa bu durumda idrar akışının devam etmesi için tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Sedasyon ve anestezi ile idrar sonrası yerleştirilebilir.

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi sürecini veteriner hekimler belirler. Cerrahi müdahale tercih edilebileceği gibi duruma göre antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Tedavi sürecinde kedi sahiplerine düşen sorumluluklar da vardır. Veterinerin yönlendirmelerine uyulmalı, hijyene önem verilmeli, ilaç tüketimine dikkat edilmeli ve hatta onların moralini yüksek tutacak ortamlar hazırlanmalı. Kısacası bu hastalığın tedavisinde veteriner, kedi ve sahipleri ortak çabayı göstermeli.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Öncelikle bu hastalıkta neyin iyi geleceğini bilmek için, veteriner tarafından net bir teşhis konulması gerekmektedir. Sonrasında da nelerin iyi gelebileceği veteriner tarafından belirtilecektir. Genel olarak hayvanların motivasyonunun yüksek tutulması istenir. Ayrıca antibiyotik tedavisi de sıklıkla uygulanmaktadır. Diğer yandan tuvalet alanlarını hijyenik tutmanız ve su kaplarını sık tazelemeniz önemli…

kedilerde-idrar-yolu-enfeksiyonu-4

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu yaşanması durumunda etkili tedavi yöntemlerinden birisi de bitkisel çözüm yolları olarak ifade edilir. Bu konuda uzmanlar ev yapımı doğal elma sirkesi kullanımını teşvikliyor. Zira idrar yollarına iyi gelen yapıya sahip. Ancak yine de bitkisel çözümleri veteriner yönlendirmeleri ile kullanmakta fayda var.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Rüya Görür mü? – kedilerde REM Uykusu

Similar Posts