Kedilerde İşitme Kaybı, Belirtileri ve Tedavisi

kedilerde-isitme-kaybi-3

Kedilerde işitme kaybı, belirtileri ve tedavisi konularını işlediğimiz bu yazımızda, minik patilerin yaşadığı sağırlık sorununa açıklık getireceğiz. Özellikle kulak enfeksiyonu bu sorunu tetiklediği için dışarı çıkan kedilerde sıkça görülmektedir. Bazen kronik olabileceği gibi bazı durumlarda da kalıtsal bir hastalıktır. Mavi gözlü ve beyaz kedilerde kalıtsal düzeyde görülebilmektedir.

Kedilerde işitme kaybı yaşandığında belirtileri kolaylıkla saptanabilecek düzeydedir. Semptomlarının görülmesi halinde hastalık ciddiye alınmalı ve veterinere götürülmeli. Çünkü iç kulakta başlayan enfeksiyon uzun vadede vücudun diğer bölgelerine de sirayet edebilir. Gelin sağır kedi bakımı hakkında detaylara göz atalım.

kedilerde-isitme-kaybi-1
Kedilerde Sağırlık Problemi

Kedilerde İşitme Kaybı Belirtileri

Sağır kedi tedavisi öncesinde hastalığın sebep olduğu sorun net olarak tespit edilmeli. Çünkü bu problemin altında birçok sebep yatma ihtimali mevcut. Kedi sahibi olarak aşağıda belirteceğimiz belirtileri gözlemleyebilirsiniz. Peki kedilerde işitme kaybı belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

  • Minik dostlarımız böyle bir sorun yaşadığında sıklıkla baş ve kulaklarını sallar.
  • Kulaklarını kaşımaya meyilli olur.
  • Kulak bölgesinden, özellikle de iç kısmından kötü kokular hissedilir.
  • Kulak akıntısı yaşanır. Rengi genelde sarı ve kahve tonlarında olur.
  • Sahipleri kulak bölgelerine dokunduklarında saldırgan tavırlar sergilerler.
  • Başını bir tarafa eğik tutabilir.
  • Elbette en sık belirti, ciddi oranda seslere tepkisiz kalmasıdır.
  • Kulak bölgesinde şişlikler.

Sağır kedi nasıl anlaşılır? sorusunun yanıtını yukarıda detaylandırdık. Tüm bu belirtiler tek tek görüleceği gibi aynı zamanda hepsi birden de görülme olasılığı vardır. Eğer bu belirtilerden en az birine şahitseniz vakit kaybetmeden tedavi sürecini başlatmalısınız. Zira bu hastalıkta erken tanı, tedavide çok önemlidir.

Kedilerde İşitme Kaybı Tedavisi

Kedilerde işitme kaybı, genel olarak kulak akarı denilen ve kulak içinde granül tipi madde oluşmasını tetikleyen bir durumdan ortaya çıkar. Elbette başka sebepleri de olabilir. Ancak günümüzde kedilerde sağırlık nedenleri arasında kulak akarı ciddi seviyede görülüyor. Tedavisi ise çok çeşitlidir. Veterinerin muayenesi ışığında ilaç tedavisi uygulanabilir. Uzun süre ilaç kullanıldığında kulak içindeki iltihaplanma ve enfeksiyon kurutulabilir.

Kedilerde işitme kaybı tedavisi konusunda bir diğer seçenek de cerrahi müdahaledir. Eğer uygulanan ilaç tedavisi bu hastalığı gidermek için yetersiz ve etkisiz kalırsa, veteriner cerrahi müdahale seçeneğini tercih edebilir. Günümüzde veterinerler sağır kedi ameliyatı konusunda oldukça deneyimli seviyededir.

kedilerde-isitme-kaybi-2
Sağır Kedi Tedavisi

Sağır Kediler İçin İşitme Cihazı

Sağır kediler için işitme cihazı konusu, işitme engelli bir kediyle ortak yaşam paylaşan bireylerin aradığı konuların başında geliyor. Bilindiği üzere insanlarda işitme sorunu yaşandığında özel olarak üretilen işitme cihazları kullanılıyor. Ses frekanslarını daha da güçlendirerek kulağa gönderen bu teknoloji sayesinde duyma oranı daha da artıyor. Peki Sağır kediler için işitme cihazı var mı? İşte cevabı…

Öncelikle belirtmeliyiz ki günümüzde sağır kediler için işitme cihazı henüz tam anlamıyla kullanıma başlanmadı. Bu alanda klinik çalışmaları olsa da piyasada üretilmiş ve onaylı bir ürün yok. Fakat uzmanların görüşüne göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu teknolojinin kedilerde de kullanılacağı öngörülüyor. Kediler hakkında daha fazla bilgi için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Yavru Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Similar Posts