Kedilerde Kabızlık, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde Kabızlık

Kedilerde kabızlık, her kedinin başına gelebilecek ve çoğu zaman da gelen bir olaydır. Genellikle korkulacak bir durum olmamasına karşın, bazen birtakım sağlık sorunlarının habercisi olabilmekte. Yani kabız kedi hangi seviyede ve nasıl yaşıyor faktörü önem arz ediyor. Burada kedi sahiplerinin iyi bir gözlemci olması gerektiği öne çıkar. Özellikle rutin olarak değiştirilen tuvalet kumu esnasında kedinin kabız olup olmadığı analiz edilmeli. Bu yazımızda çok sık görülen kedilerde kabızlık, nedenleri, belirtileri ve tedavisi konusunu açıkladık…

Kedilerde Kabızlık
Kedilerde Kabızlık

Kedilerde Kabızlık Nedenleri

‘Kediler neden kabız olur?’ sorusu, minik patilerin dışkılarında farklılık gözlemlenmesi sonucu ortaya çıkıyor. Öncelikle belirtmeliyiz ki kedilerde kabızlık nedenleri birçok faktöre dayalı olabilir. En doğru ve net tespit ancak veteriner kontrolü sonrasında gerçekleşir. Fakat sunacağımız şu bilgiler, konu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

  • Böbrek hastalıklarının tetiklediği dehidrasyon, kedilerde kabızlık sorununa yol açabilir. Bu durum özellikle yaşlı kedilerde görülür.
  • Lif tüketiminde yaşanan dengesizlik de önemli bir faktördür. Öğünlerde az ya da aşırı lif tercih edilmemeli, kararında bir hesaplama yapılmalı.
  • Kedilerde hareketsiz kabızlık nedenleri arasındadır.
  • Aşırı tüy yutumu risk faktörleri arasındadır. Özellikle uzun tüylü kedilerde bu durum sık yaşanır.
  • Tüm bunlara ek olarak kedi tuvaletinde hijyen de önemlidir. Pis tuvalete kedi dışkılamaktan kaçınır. Bu da kabızlık yaşanmasına sebep olur.

Dikkat edilmesi gereken bir konu da kedilerde kabızlık sorununun Megakolon rahatsızlığı sonucu ortaya çıkabileceğidir. Megakolon genellikle doğuştan başlayan bir durumdur. Tedavi edilmez ise uzun vadede kedinin sağlığını riske atabilir.

Kedilerde Kabızlık Belirtileri

İlk defa kedi sahiplenen bireyler için yavru kedilerde kabızlık sorunsalı önemli bir konudur. Bu alanda bilgi sahibi olmak kedinin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Peki yavru kedilerde kabızlık belirtileri nelerdir? Günümüzde minik patiler arasında en sık görülen semptomları sizler için derledik…

Dışkıda Sertleşme

Sağlıklı bir kedinin dışkısı kahve renginde olur. Ayrıca sert ile yumuşak arasında bir kıvamdadır. Eğer kedinizin dışkısında herhangi bir sorun yoksa kolaylıkla kuma yapışacaktır. Fakat kabız kedilerin dışkısı kuma yapışmaz. Kediniz dışkısını yaparken zorlanıyorsa ve kakası sert yapıdaysa bu kedilerde kabızlık belirtileri arasındadır. Vakit kaybetmeden bir veterinere uğramanızda fayda var.

Tuvalet Yaparken Acı Çekmek

Kabızlık sorunu yaşayan kediler, tuvaletlerini yaparlarken acı çekerler. Çünkü dışkıları serttir ve çıkma esnasında kediyi zorlar. Buna bağlı olarak tuvaletlerini yaparlarken iniltili bir miyavlama duyabilirsiniz. Ayrıca çoğu zaman tuvalet yapmaktan kaçınırlar. Bu gibi durumlar ile karşılaşmak ciddi bir kedilerde kabızlık belirtisi olarak kabul edilir.

Kedilerde Kabızlık Tedavisi

Kedilerde kabızlık teşhisi bir veteriner tarafından konulduktan sonra tedavi sürecine geçilir. Kabızlığın neden meydana geldiğinin tespiti çok önemli. Böylelikle tedavide başarıya ulaşma şansı daha da yüksek olur. Veteriner kedilerde kabızlık için ilaç tedavisi uygulayabileceği gibi kabızlığı yok edecek beslenme düzenlemesine de gidilebilir. Ayrıca kalıtsal bir rahatsızlık olması durumunda cerrahi müdahale kaçınılmaz olacaktır.

Kedilerde Kabızlık
Kedilerde Kabızlık

Kedilerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Veteriner kontrolü sonucu kedinizin sağlığında temel bir problem yoksa, kabızlık sorununu atlatmak için uygulanabilecek birçok yöntem var. ‘Yavru kedilerde kabızlık nasıl geçer?’ ve ‘kedim kabız oldu ne yapmalıyım?’ gibi sorular ile karşılaştıysanız sizlere birkaç püf noktası sunacağız. İşte detaylar…

  • Beslenme düzenindeki yetersizlik kedinin kabız olmasını tetikleyebilir. Veteriner kontrolünde kedi maması değişimine gidebilirsiniz.
  • Düzenli kilo kontrolü yaptırmalısınız. Böylelikle kedinizin hareketsiz olup olmadığını tespit edebilirsiniz.
  • Kedilerde kabızlık sorunun giderilmesi için minik patilerin aktivitesini arttıracak oyuncaklar satın alabilirsiniz.

Bu konuyu beğendiyseniz Kedi Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram sayfamıza da davetlisiniz.

Similar Posts