Kedilerde Karma Aşı | 2022 Karma Aşı Fiyatları

kedilerde-karma-asi-2

Kedilerde karma aşı, minik patileri sahiplenen bireylerin detaylıca bilmesi gereken konuların başında geliyor. Zira aşılama konusu evcil canlılar için önemli bir husus. Belli periyotlarda gerçekleşen aşı uygulamaları genellikle aşı takvimi eşliğinde takip ediliyor. 1 yaşına gelene kadar 3 doz vurulmaktadır. Ve 1 yaşından sonra her yıl bir defa yapılması önerilir. Peki faydaları nelerdir, yan etkileri var mı? Tüm detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Kedilerin sanıldığı gibi dokuz canı yoktur. Oldukça hassas canlılardır. Düzenli bakımları yapılmalı ve aşı takvimine riayet edilmelidir. Karma aşı da bu uygulamalardan biri ve hatta en önemlisidir. Bu aşılar önleyici özelliğe sahip. Minik patileri bakteri ve zararlı virüslere karşı korur. Şimdide kedilerde karma aşı hakkında detaylara geçelim…

kedilerde-karma-asi-1
Kedilerde Karma Aşı Fiyatı

Kedilerde Karma Aşı Yan Etkileri Nelerdir?

Kedilerde aşı yan etkileri şiddetli olduğu gibi toplum genelinde bir kanı mevcut. Bu sebeple kedi sahipleri çoğu zaman aşı takvimine riayet etmiyor. Öncelikle belirtmeliyiz ki karma aşının yan etkilerinde diğer aşılardakilerden farklı bir durum beklenmez. Halsizlik, hafif ateş, iştahsızlık, keyifsizlik bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bunlar gayet doğal bir süreçtir. Zira bağışıklık sistemi kısa bir süre aşıya tepki verir.

Kedilerde Karma Aşı Fiyatı Nedir?

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi ve evdekilerin de kediden hastalık kapmaması için aşı takvimine uymak, düzenli kontrolleri aksatmamak oldukça önemli bir faktör. Zira minik dostlarımız sandığımız gibi güçlü bir bünyeye sahip değil. Bağışıklık sistemleri oldukça hassas. Aşılar sayesinde bu hassasiyet bir nebze olsun giderilmektedir. Peki kedilerde karma aşı fiyatı ne kadar? işte detaylar…

Kedilerde karma aşı fiyatı veterinerlere göre farklılık göstermektedir. Kullanılan aşının markası da bu belirleyici faktörlerden birisidir. Güncel fiyatlarda ortalama oranlar şu şekildedir:

  • Karma Aşı İzmir – 120 TL
  • Karma Aşı İzmir 2. Doz – 120 TL
  • Karma Aşı İstanbul – 150 TL
  • Karma Aşı İstanbul 2. Doz – 150 TL
  • Karma Aşı Ankara – 130 TL
  • Karma Aşı Ankara 2. Doz – 130 TL

Kedilerde Karma Aşı Gerekli mi?

Kediler doğumundan itibaren sağlıklı gelişimleri ve dış riskleri minimum seviyeye indirmek için bazı rutin uygulamalara gereksinim duyarlar. Karma, Kuduz ve Lösemi aşıları bunlardan en önemli olanıdır. Lösemi ve Kuduz aşısı bir tercih olabilir. Ancak kedilerde karma aşı gereklidir. Uzmanlar ilk yıl içerisinde 3 doz karma aşı önerir. Ayrıca devam eden her yıldan itibaren sende bir defa 1 hatırlatma dozu yapılır.

kedilerde-karma-asi-3
Kedilerde aşı fiyatları

Karma Aşı Kedi Fiyat

Karma aşı kedi fiyat sıklıkla sahiplerin gündemine geliyor. Özellikle toplumda bu aşının pahalı bir uygulama olduğu gibi kanı mevcut. Ancak ortalama 120 ila 150 TL aralığında bir masraf, minik dostunuzun sağlığı için hiç de önemli değildir. Unutulmamalıdır ki bu aşılar uzun vadede kedinizi birçok hastalıktan ve virüsten korumaktadır.

Kedilerde Karma Aşı Kaç Doz Yapılır?

Son olarak kedilerde karma aşı kaç doz yapılır? sorusunu yanıtlamakta fayda var. Öncelikle yeni doğan kedilerde ilk sene içerisinde 3 doz uygulama yapılır. Elbette bu kedinin yapısına göre farklılık gösterebilir. Sonraki senelerde ise her yıl 1 defalık hatırlatma dozu uygulanır. Yazıyı beğendiyseniz sizleri Instagram hesabımıza davet ediyoruz.

İlginizi çekebilir: Kedi Bakımı Zor mu?

Similar Posts