Kedilerde Lösemi Aşısı, Yaptırılmalı mı? Yan Etkileri Var mı?

kedilerde-losemi-asisi-1

Kedilerde lösemi aşısı, rutin muayeneler sırasında hekimlerin sıklıkla önerdiği bir aşı türüdür. Tercihe bağlı olduğu için de kedi sahiplerinin çoğu zaman aklı karışabiliyor. Burada minik patilerde löseminin ne demek olduğunu bilmek, tercih sırasında daha etkili karar vermenizi sağlayacaktır. Gelin hepbirlikte konunun detaylarını inceleyelim.

Kedilerde lösemi nedir? sorusu önemli bir sorunsal. Zira FeLV adı verilen bir virüs, kedilerde lösemi hastalığını tetikliyor. Vücuda bulaşan lösemi çok kısa sürelerde bağışıklık sisteminin çökmesine neden oluyor. Bağışıklık sisteminin çökmesiyle birlikte de birçok hastalık kendini gösteriyor. Kedilerde lösemi aşısı olmaması durumunda eğer lösemi hastalığına yakalanırsa, şu hastalıkların riski artar:

  • Kanser hastalığı,
  • Cilt problemleri,
  • Anemi hastalığı,
  • Zatürre,
  • İshal ve sarılık gibi problemler,
  • Diş eti hastalıkları.

Kaynak: Kedi Lösemi Virüsü

kedilerde-losemi-asisi-2
Kedilerde Lösemi Aşısı

Kedilerde Lösemi Aşısı Gerekli mi?

Kedilerde lösemi aşısı gerekli mi? sorusuna günümüzde birçok farklı yanıt verilmektedir. Ancak uzman hekimlerin görüşleri bu konuda esas alınmalıdır. Zorunlu bir aşılama yöntemi olmasa da uzman veteriner hekimler lösemi aşısının yapılmasını tavsiye eder. Peki bu tavsiyeler ne kadar doğru? Öncelikle bu aşının yaptırılması gerektiğini belirtmemizde fayda var. Zira lösemi, başka bir kedi ile temas halinde kolayca geçebilmektedir. Üstelik ne yazık ki bu hastalığın henüz bir tedavisi yoktur. Aşı yaptırarak kedinizin risk grubunun dışında tutarsınız.

Kedilerde lösemi aşısı koruyucu önleme sahip bir aşıdır. Yani var olan bir hastalığın tedavisinde kullanılmaz. Önleyici yapısıyla minik patileri kanser riskinden korur. Ayrıca buradaki önlem, hastalığı hiç kapmayacağı anlamına gelmez. Lösemi aşısı olan bir kediye de lösemi bulaşabilir. Ancak aşılı kediler bu hastalığı daha hafif bir seyirle atlatır. Aşı yaptırmayan kedilerde ölüm oranları %85’in üzerinde olduğu görülmektedir.

Kedi Lösemi Aşısı Yan Etkileri

Bu aşı hakkında günümüzde yapılan tartışmalardan birisi de yan etkilerinin olup olmadığıdır. Çoğu birey aşının yapılması durumunda ciddi yan etkiler görüleceğini ve hatta birçok hastalığa davetiye çıkarılacağını düşünüyor. Ancak bu hatalı bir yaklaşım. Zira kedi lösemi aşısı yan etkileri yoktur. Bu aşının yaptırıldıktan sonraki süreci, tıpkı diğer aşılarda olduğu gibi seyreder. Herhangi bir ekstra semptom görülmez. Halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi belirtiler buna örnektir.

Kedi Lösemi Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kedilerde lösemi aşısı yaptırmak için bilimsel dönemlerin takip edilmesi elzemdir. Zira her yaşta kediye bu aşı uygulanmaz. Uzman veterinerlere göre kedi lösemi aşısı ne zaman yaptırılır? sorusunun yanıtı, doğumdan 8 hafta sonradır. Yani yavruluk döneminde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Aşılama yöntemi de farklıdır. Bağışıklık kazandırmak için birer ay ara ile 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Detaylar için veterineriniz ile iletişime geçin…

kedilerde-losemi-asisi-3
Kedi lösemi aşısı yan etkileri

Kedi Lösemi Aşısı Fiyatları

Kedi lösemi aşısı fiyatları, veterinerlere göre farklılık gösterir. Sabit bir fiyatının olduğunu söylemek güç. Fakat günümüzde bu aşının ortalama fiyatı 100 ila 200 TL aralığındadır. Aşı yaptırmadan önce veterinerinizi arayıp fiyat hakkında bilgi alabilir, bu doğrultuda randevunuzu oluşturabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kedimin Bir Yeri mi Ağrıyor?

Similar Posts