Kedilerde Mantar Enfeksiyonu | Dikkat Edilmesi Gereken 3 Belirti

kedilerde-mantar-enfeksiyonu-3

Kedilerde mantar enfeksiyonu, evcil hayvan hastalıkları arasında sıklıkla görülen ve sağlıklarını ciddi anlamda tehdit eden bir durumdur. Tüm evcil hayvan gruplarında olan bu hastalık kedilerde de yaşanmaktadır. Bunun kedilerde yoğun gözükmesinin başlıca sebebi ise tüylü bir yapıda olması ve bağışıklık sistemi yönünden zayıf olmasıdır. Çünkü uzun tüylü kediler, tüylerinin bakımlarını çoğu zaman tam anlamıyla yerine getiremez. Tüy yutması sonucunda da enfeksiyon kapması kaçınılmaz olur. Konu hakkında daha detaylı bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz…

kedilerde-mantar-enfeksiyonu
Kedilerde mantar enfeksiyonu

Kedilerde Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Evcil hayvanınızın bakımına ne derece özen gösterirseniz gösterin, bazı dönemlerde tüylerinden dolayı enfeksiyon kapsa riski taşır. Yutulan tüyler yüzünden bağışıklığı zayıf olduğu için mantar hastalığı kaçınılmaz olur. Peki kedilerde mantar enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Gelin hep birlikte detaylara bakalım…

Ciltte Kızarıklık

Mantar enfeksiyonunda en sık görülen belirti, ciltte kızarıklık oluşumudur. Genellikle kulak, göz ve burun bölgelerinde belirse de vücudun farklı noktalarında da ortaya çıkabilir. Kedinizi taradığınız sırada bu kızarıklıkları kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaşılırsa vakit kaybetmeden mutlaka veteriner hekime gidilmelidir.

Tüylerde Aşırı Dökülme

Kedilerde tüy dökümü yaşamlarının belli dönemlerinde olağan karşılanır. Kediler ne zaman tüy döker? konusunda bu hususu detaylıca işlemiştik. Fakat tüylerin dökülmesi çok sıklaşırsa bu bir soruna işarettir. Özellikle kulak arkası ve sırt bölgesinde gerçekleşiyorsa durumu ciddiye almanızda fayda var.

Deride Döküntü

Kedinin cildinde pul pul diye tabir edeceğimiz dökülmeler yaşanması muhtemeldir. Genellikle de tüylerin yoğun olarak döküldüğü alanlarda başlar bu döküntü olayı. Devamında ise sulanma ve aşırı kaşıntı yaşanır.

kedilerde-mantar-enfeksiyonu-2
Kedilerde Mantar Enfeksiyonu neden Olur?

Kedilerde Mantar Nasıl Geçer?

Kedilerde mantar nasıl geçer? sorusunun birçok farklı yanıtı mevcut. Öncelikle karantina tekniği uygulanır. Çünkü bu dönemde minik patiler dokundukları her şeye mantar bulaştırma riskini taşır. Ayrıca kedilerde mantar enfeksiyonu tedavisinde veterinerler serum, aşı, krem gibi ilaçlar da kullanabilir. Bu hastalık eğer ciddiye alınırsa tedavisi de oldukça basittir. Ortalama 2 hafta içerisinde hastalığın geçmesi beklenir. Tabi bu süre hayvanın bünyesine ve hastalığın ne kadar ilerlediğiyle de orantılıdır.

Kedilerde Mantar Tedavisi Ne Kadar Sürer?

En çok merak edilen ve sahiplerini endişelendiren konulardan birisi de kedilerde mantar tedavisi ne kadar sürede geçer? sorunsalıdır. Bunun için net bir yanıt vermek mümkün değil. Çünkü her kedinin iyileşme hızı farklıdır. Ayrıca ne derece hastalığın ilerlediği de belirleyicidir. Fakat uzmanlar normalde tedavi süresini 2 hafta olarak gösterir.

Kedilerde Mantar Tedavisi Fiyat

Mantar, bulaşıcı bir hastalıktır. Mantar enfeksiyonu taşıyan bir kedi çevresindeki eşyalara ve özellikle de insanlara bu enfeksiyonu bulaştırabilir. Bunu bilerek tedaviye önem vermek gerekir. Tedavisi ile türüne göre biraz maliyetli olabiliyor. Özellikle kullanılan ilaç fiyatları bu tedaviyi pahalı oranlara taşıyabiliyor. Kedilerde mantar tedavisi fiyat için veterineriniz ile iletişime geçin. Yazımızı beğendiyseniz Instagram hesabımız ilginizi çekebilir.

 

Similar Posts