Kedilerde Röntgen Nasıl Çekilir? 2022 Kedi Röntgen Fiyatı

kedilerde-rontgen-3

Yaralanan hayvanların hastalık tanısını koymak için kedilerde röntgen uygulaması yapılmaktadır. Evcil hayvanlarda tedavi sürecinin başlaması için doğru teşhis çok önemlidir. Bunun için birçok farklı sağlık yöntemi bulunsa da en verimli teknoloji röntgen olarak görülmektedir. Kimi zaman el ile de muayenede ön teşhisler konulmaktadır. Ancak net bir verinin elde edilmesi röntgen çekimiyle mevcut olabilmektedir.

Evcil hayvanlar hastalıklarını sahiplerinden gizler yapıdadır. Çoğunlukla dışarıdan gözle ya da el yordamı ile durumu anlamak mümkün olamayabiliyor. Böyle anlarda veterinerlere gidildiğinde genellikle kedilerde röntgen uygulaması tercih ediliyor. Çıkan filmleri inceleyen hekimler yaralanma ya da farklı hastalıkların tanısını koyabiliyor.

Kedi röntgeni nasıl çekileceği ve ne kadar olduğu sahipler için önemli konular arasında yer alıyor. Zira daha önce böyle bir sağlık hizmeti almayan bireyler zor ve pahalı bir süreç olabileceğini düşünüyor. Hatta çoğu zaman minik dostlarını veterinere götürmeye dahi üşeniyorlar. Ancak bu hatalı bir yaklaşım. Zira tüylü dostlarımızın sağlık sorumluluğu da bizlerde. Bu sebeple onların kontrollerini aksatmamalıyız. Peki kedilerde röntgen fiyatı 2022 yılında ne kadar oldu? Kedilerde ilaçlı röntgen nasıl çekilir? Hamile kedi röntgeni var mı? Tüm bu sorulara kapsamlı yanıtlar sunduk. Keyifli okumalar dileriz.

kedilerde-rontgen-1
Kedilerde Röntgen Nasıl Çekilir?

Kedilerde Röntgen Çekimi

Günümüzde insan sağlığı kadar hayvan sağlığı içinde yüksek teknolojik gelişmeler bulunmaktadır. Röntgen de bunlardan birisi. Artık üst düzey teknolojiye sahip donanımlar ile birkaç dakika içerisinde bu işlem gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca ilaçlı röntgen yöntemi de veterinerler tarafından sıklıkla kullanılıyor. Kediniz hastalandığında, bir yerden düşüp yaralandığında ya da hamile kaldığında bu tekniklere ihtiyacınız olacak. İşte detaylar…

a)      Kedi Röntgeni Nasıl Çekilir?

Kedilerde röntgen hizmeti önleyici bir sağlık yöntemi değil, aksine tanı koymada yardımcı bir sistemdir. Tıpkı insanların hayatındaki işleviyle aynıdır. Kedi sahipleri bu uygulama hakkında fikir sahibi olursa, acil bir durumda daha temkinli olacaktır. Peki kedi röntgeni nasıl çekilir? İki farklı yöntem var. Direkt ya da indirekt olarak röntgen çekilir. Bunlardan hangisinin olacağına veteriner karar verir. Çoğu zaman bu seçimlerde hastalığın türü belirleyici olmaktadır.

b)      Hamile Kedi Röntgeni Nasıl Çekilir?

Hamile kedilerde röntgen çok sık kullanılan bir yöntemdir. İnsanlar hamileliklerinde çocuklarının cinsiyetini, sayısı ve sağlık durumunu öğrenmek için ultrason veya röntgen çekimi yaptırmaktadır. Kedilerde de durum aynıdır. Ancak sadece cinsiyet öğrenmek mümkün olmayabiliyor. Yine de sağlıklarını öğrenerek siz de bu farklı heyecana ortak olabilirsiniz.

kedilerde-rontgen-2
Hamile Kedi Röntgeni Nasıl Çekilir?

c)      Kedilerde İlaçlı Röntgen Nasıl Çekilir?

Bu uygulama sadece bağırsak sistemlerinde bulunan yabancı maddelerin çıkarılmasında kullanılmaktadır. Yani gebelik gibi durumlarda kesinlikle kullanılmaz. Bağırsaklardaki yabancı cisimlerin çıkarılması için kedilerde ilaçlı röntgen tercih edilmektedir. Elbette böyle bir tekniğin kullanılıp kullanılmayacağına veterinerler karar verecektir.

d)      Röntgen Çekilirken Kedimin Canı Acır mı?

En çok aldığımız sorulardan birisi de röntgen çekimi sırasında kedinin canının yanıp yanmadığıdır. Kedilerin canı röntgen sırasında kesinlikle acımaz. Hatta minik patiler hiçbir şey hissetmezler. Veterinerler uzman bir şekilde çekim işlemini gerçekleştirir. Böyle anlarda veterinerinize güvenebilirsiniz…

Kedilerde Röntgen Fiyatı 2022

Veterinerlerin yaptığı muayene fiyatları merak konusu. Aşı ve iç dış parazit gibi uygulamalar makul fiyatta olsa da bazı kalemler yüksek oranda gerçekleşebiliyor. Röntgen de bunlardan birisi. Elbette röntgen tekniğine göre fiyatlarda farklılık olmaktadır. Ayrıca veterinerler arasında da sabit bir tarife olmadığını belirtmekte fayda var. Peki kedilerde röntgen fiyatı 2022 yılında kaç TL oldu? İşte detaylar…

2022 Kedilerde Röntgen Fiyatı Listesi:

  • Dijital Röntgen Fiyatı: 280 TL
  • Dijital Röntgen 2. Poz Fiyatı: 210 TL
  • Gastroenterografi Fiyatı: 790 TL
  • MR Fiyatı: 1300 TL
  • Tomografi Fiyatı: 950 TL
  • Kedilerde Ultrason Fiyatı: 750 TL
  • Kedilerde Doppler cihazı ile Kardiak Muayene Fiyatı: 950 TL
kedilerde-rontgen-4
Kedilerde Röntgen Fiyatı 2022

Kedi Röntgen Çekimi Kaç TL?

Kedilerde röntgen çekimi ücreti işlemin türüne göre farklılık göstermektedir. Eğer dijital bir röntgen çekilecekse fiyat ortalaması 280 TL civarlarındadır. Fakat Tomografi uygulanacaksa bu fiyat 950 TL civarlarına çıkmaktadır. Gitmeden önce veterinerinizi arayarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Çünkü nasıl bir yöntem uygulanacağını onlardan daha doğru şekilde edinebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu ve En Yaygın 7 Belirti

Similar Posts