Kedilerde Sarılık, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

kedilerde-sarilik

Kedilerde sarılık, nedenleri, belirtileri ve tedavisi günümüzde kedi sevgisi olan ve sahiplenen herkesin bilmesi gereken konuların başında geliyor. Çünkü minik patiler hakkında bilgi sahibi olmak, onlara daha fazla özen göstereceğimiz için ömürlerini uzatan bir unsurdur. Öncelikle sarılığın tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de ciddi bir durum olduğunu söylemekte fayda var. Bu nedenle sebebi belirlenmeli ve vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir.

Kedilerde sarılık öldürür mü? Sorusu çoğu zaman başımıza gelmiştir. Bunun yanıtı kediden kediye göre değişir. Fakat genel olarak değerlendirildiğinde ölüm riski taşıyan bir sağlık sorunu olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenler sizler için kedilerin sarılık problemiyle alakalı detaylı bir yazı derledik…

kedilerde-sarilik-nedenleri
Kedilerde Sarılık Nedenleri

Kedilerde Sarılık Nedir?

Kedilerin alyuvarlarında ‘Bilirubin’ adında bir tür safra pigmenti bulunur. Bu pigment eğer dokularda olması gerekenden fazla salınırsa, sarılık adı verilen hastalık meydana gelir. Kedilerde sarılık nedir? sorusunun yanıtı tam olarak budur. Pigmentlerin alyuvarları yıktığı dönemde belirtiler ortaya çıkar. Belirtilerin görülmesi durumunda mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır.

Diş eti, gözler ve kulaklar, kedilerdeki sarılık sorununun en çok görüldüğü kısımlardır. İnsanlarda kolayca teşhis koymak mümkünken kedilerin ciltleri koyu renkte olduğu için bunu anlamak çoğu zaman zor olabilir.

Kedilerde Sarılık Belirtisi

Günümüzde nadir görülen bir sağlık sorunu olan sarılık, tedavi edilmemesi durumunda minik patilerin yaşam kalitelerini düşürüyor. Dahası uzun vadede kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Peki kedimizin böyle bir sorunu olduğunu nasıl anlarız. İşte kedilerde sarılık belirtisi…

  • Sarılık olan kedide iştahsızlık başlar. Buna bağlı olarak da kısa sürede zayıflamalar görülür.
  • Cilt, göz ve kulak bölgelerinde sararmalar meydana gelir.
  • İshal ve kusma yaşanır.
  • Dehidrasyon ve buna bağlı olarak halsizlik gözlemlenir.
  • Karında asit birikmesiyle birlikte şişlikler yaşanır.
  • Kediler bu dönemde sık idrar yapar. Üstelik idrar rengi parlak turuncu olur.
kedilerde-sarilik-belirtisi
Kedilerde Sarılık Belirtisi

Kedilerde Sarılık Tedavisi

Kedilerde sarılık hastalığı tedavisi başlamadan önce, temelde yatan sebepler araştırılır. Bu da ancak uzman bir veteriner tarafından mümkün olur. Böylelikle tedavinin amacı, süreci ve yöntemi gibi planlamalar yapılabilir. Tedavi çok yönlüdür. Bazı durumlarda basit bir antibiyotik tedavisi ile iyileşmek mümkünken gerekli görüldüğü taktirde cerrahi müdahale yapılır. Eğer zehirlenme yaşanıyorsa mide boşaltması yöntemi uygulanır.

‘Kedilerde sarılık ne kadar sürede iyileşir?’ sorusunun yanıtı ise, uygulanan tedavinin yöntemine ve kedinin vücut direncine bağlıdır. İlaç kullanımlarında ortalama 15 gün olan bu süreç, ameliyat olunması halinde 1 ayı aşabilir.

Sarılık Olan Kedi Ne Yemeli?

Sağlık durumu stabil olan kediler için farklı bir beslenme düzeni önerilir. Yani bağırsaklar ile beslenme durumu gereklidir. Veterinerler, Sarılık olan kedi ne yemeli? sorusuna yanıt olarak, tedavi sürecinde E ve K vitamini içeren kuru mamaların tüketilmesini öneriyor. Fakat besin düzeninde değişikliğe gitmeden önce mutlaka veterinerinize danışın. Çünkü bilinçsizce verilecek gıdalar tedavi sürecinde kedinize zarar verebilir.

Minik patilerde görülen sarılık hakkında detaylı bilgiler sunduk. Kediden Bulaşan Hastalıklar yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Ayrıca eğlenceli kedi videoları ve kısa bilgiler seviyorsanız Instagram hesabımızı çok seveceksiniz.

 

Similar Posts