Kedilerde Tüy Yumağı | Önlemek İçin 6 Yöntem

kedilerde-tuy-yumagi-1

Kedilerde tüy yumağı ciddi bir sorunsaldır. Bir kedinin 24 saatlik hareketleri incelendiğinde en sık kendisini temizlediği görülecektir. Bunu o kadar sık yapar ke ne zaman denk gelseniz yaladığını görürsünüz. Artık yemek yeme ve su içme gibi bir rutine dönüşmüştür. Bunu yapmaları aslında hem temizliklerine hem de sağlıklarına faydalı bir durumu yaratır. Fakat bazen ısrarlı bir şekilde hep aynı dönemi yalama ihtiyacı hisseder. Bu da bir tür stres belirtisidir.

Her kedinin hareketlerini gözlemlemek, onların davranışlarını anlamlandırmak sahiplerin işidir. Minik canlılar dertlerini sıkıntılarını biz insanlar gibi dile getiremez. Aslında kedilerde bir sorun olduğunu hemen anlamak mümkün. Çünkü günlük rutinin dışında çok keskin davranış farklılıkları gösterir. Tüylerini hiç yalamama da buna örnek olarak gösterilebilir bir bölgeyi aşırı derecede yalamada. Peki kedilerde tüy yumağı nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir? Harika bilgilendirici bir yazı hazırladık.

kedilerde-tuy-yumagi-2
Kedilerde Tüy Yumağı

Kedilerde Tüy Yumağı Nedir?

Kedilerde baş gösteren tüy yumağı halk arasında kıtak olarak da ifade edilmektedir. Bu canlılar sürekli olarak dilleriyle vücutlarını yalarlar. Dillerindeki yapışkan ve tırtıklı yapı gereğince de dönemsel olarak yoğun tüy yutabiliyorlar. İşte yutulan tüyler aşırı miktarda olursa buna kıtak adı verilmektedir. Genelde sindirim sistemlerinden tüyler kolaylıkla geçmektedir. Fakat bazı dönemlerde midede kalmalar başlar ve üst üste yığılınca da yumak kaçınılmaz olmaktadır. Kedilerde tüy yumağı nedir? sorusunun yanıtı bu şekildedir.

Minik patilerin midesinde tüy yumağı var ise bunu kusma yoluyla dışarıya atmaya çalışırlar. İnce bir tüp şekline sahip olur kusunca. Hangi kedilerde daha sık görülür diye soracak olursanız kesinlikle uzun tüylü kediler deriz. Çünkü en fazla dökümü yapan cinslerdir bu patiler. Kısa tüylü olan cinslerde görülme olasılığı çok daha azdır.

Kedilerde Tüy Yumağı Belirtileri

Her sorunsalın kedilerde bir belirti karşılığı var. Tüy yumağı probleminde de sahipleri olarak sorunu anlamanız önemli. Böylece veterinere götürebilir ve gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz. Çünkü yumağı kusma ile atamayan kediler için bazı riskler taşıyor diyebiliriz. Peki ama kedilerde tüy yumağı belirtileri neler? İşte dört temel belirti.

Kabızlık Tüy Yumağı Belirtisidir

Kedinizin sindirim ve boşaltım sisteminde hiçbir sorun yokken bir anda kabız olduysa bu yumağa işaret olabilir. Özellikle de uzun süreli çıkılmayan tuvaletler ciddi bir belirti olarak görülür. Tuvaletindeki kumları eleyen sizlersiniz. Onun dışkısına dokunmadan gözlemleyebilirsiniz. Eğer ki idrar olmasına rağmen katı dışkısını uzun süre kumda görmüyorsanız veterinere gidiniz.

Tüylü Sert Dışkı

Tüy yumağı sorunu yaşayan minik patilerin sert dışkıları normale göre biraz farklı olmaktadır. Özellikle dışkıya çıplak göz ile bakınca rahatlıkla beyaz tüylerin olduğunu göreceksiniz. Çok sayıda tüye bulanmış bir dışkı ciddi kıtık belirtisi olarak kabul görür.

Mama Yedikten Sonra Öğürme

Mide bölgesinde aşırı tüy topağı oluştuğu için mama yutunca kısa süre içerisinde öğürmeler gerçekleştirebilir. Bu en yaygın belirtidir. Midesi yemek kabul etmez. Çünkü çok daha ciddi bir sorunu vardır yani tüy yumakları. Kimi zaman da bu öğürmelerin kusmaya dönüşebileceğini unutmayın.

Tüy Yumağı Kedide İştahsızlığı Arttırır

Aşırı tüy yutan ve bu da midesinde yumaklanmış olan kedilerde ciddi iştah kayıplarıyla karşılaşılır. Onları iyi gözlemleyin. Eğer kabızlık ve öğürme gibi belirtilerin üzerine bir de iştahsızlık görüyorsanız vakit kaybetmeyin ve hemen veterinerinize danışın. Çünkü ciddiye alınması gereken sorunlardandır kıtık problemi.

Kedilerde Tüy Yumağı Nasıl Önlenir?

Kedi dostlarımızın tüy problemi yaşamasını hiçbirimiz istemeyiz. Ama bunun için de birtakım fedakarlıklar yapmak gerekiyor. Özellikle de evlerinde long hair türlerin patiler ile yaşayan aileler var ise mutlaka önleyici uygulamalara başvurması elzem bir detay. Kedilerde tüy yumağı nasıl önlenir? sorusuna detaylı bir yanıt vereceğiz.

kedilerde-tuy-yumagi-3
Kedilerde Tüy Yumağı

Düzenli Olarak Tarayın

Kediler her ne kadar kendilerini yalasalar da bu tüy sağlığı için değil, hijyenlerini sağlamak içindir. Yani sizin taramadığınız her tüyü onlar yutuyor. Bu sebeple özel kedi tarakları ile en az 2 günde 1 pati dostunuzu taramanız gerekiyor. Çoğu kedi bu seansı çok seviyor. Dakikalarca önünüzde kaşımanız için hazır pozisyonda bekliyorlar. Bazı cinsler de tarak vurulmasını sevmiyor vücutlarına. Onlar için de veterinerlerden yardım isteyebilirsiniz.

Kaliteli Mama Kullanın

Kedilerde tüy dökülmesinin en temel sebeplerinden birisi de kalitesiz mama verilmesidir. Düşük besin değerli yiyecekler onların tüy sağlığına ciddi oranda zarar vermektedir. Veterinerinizden evcil hayvanınıza en uygun mama markası tavsiyesi isteyebilirsiniz. Ayrıca Kediler Ne Zaman Tüy Döker? yazımızda da bu konuda faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Kedinizi Stresten Uzak Tutun

Strese giren bir kedinin olduğu evde her bölgede tüyler vardır. Depresyon ve stres bu canlılarda aşırı tüy dökümünü tetikler. Haliyle bu da kedilerde tüy yumağı hastalığına sebep olmaktadır. Eğer ev içinde onu rahatsız eden durumlar var ise bunları ortadan kaldırmalısınız.

Düzenli Egzersiz Yaptırın

Hareketsizliğe alışan evcil hayvanlarda sindirim sistemi yavaşlayacağı için kıtık sorunu kaçınılmaz olacaktır. Günlük rutin olarak onlara en az yarım saat ayırın ve sevdiği oyunları oynatın. Hem mutlulukları hem de sağlıkları için iyi gelecektir.

Tüy Yumağı Önleyici Malt Kullanın

Günümüzde aşırı tüy dökülmesi sorunu için üretilmiş özel maltlar bulunmaktadır. Bunları düzenli olarak kedinize verdiğinizde dökülmenin hayli yavaşladığını görürsünüz. Ayrıca lezzetleri de harikadır. Kediler bu maltlara bayılıyor.

Bol Su İçtiğinden Emin Olun

Son olarak su konusuna değinmek istiyoruz. Tüylerini döken kediler genelde az su içen kedilerdir. Bunu teşviklemek için de su kaplarını sürekli olarak tazelemenizi öneriyoruz. Çünkü tazeliğini yitiren suya ilgileri azalıyor. Ayrıca yaz günlerinde soğuk su vermeye çalışın.

Kedilerde Kıtık Nasıl Çıkarılır?

Evde öğüren, kabız olan ve kusan bir kedi görünce sahipler panik oluyor haliyle. Böyle anlarda kedilerde kıtık nasıl çıkarılır? sorusunun doğuşunu görüyoruz. Öncelikle sizin çözüm sağlayabileceğiniz bir şeyin olmadığını belirtelim. Bazı rahatsızlıklarda mutlaka hekim kontrolüne gidilmesi gerekir. İşte kedilerde tüy yumağı da bu grupta yer almaktadır. Çünkü ilaçla tedavi olabileceği gibi ameliyatlık bir sorun da ortada olabiliyor. Bazen midede öylesine yoğun bir tüy topaklanması oluyor ki tek çözüm ameliyat olarak görülüyor. Ayrıca geç kalınan vakalarda patilerin hayatının riske atıldığını da not olarak düşelim.

Kedilerde Tüy Yumağı Ameliyatı

Bu hastalıkta hemen ameliyatlık bir durum biçilmez. Ortada bazı belirtilerin olması gerekir. Onların arasında en önemli olanı iste sıklıkla tüy yumağı kusulmasıdır. Eğer kediniz bir yumak kusmasına rağmen aradan geçen günlerden sonra hala yeni yumaklar kusuyorsa bu ciddi bir sorun olarak görülür hekimlerce. Genelde bir yada iki hafta bir bu olay gerçekleşir ve ameliyat edilmesi için ciddi bir göstergedir.

Her zaman söylediğimiz üzere bu evcil canlıların sağlıklı yaşaması tamamen bizim onları ne kadar iyi gözlemlediğimize bağlıdır. Bir kedi bir hastalığın son evresine dahi gelse bunu size belli etmek için bir çaba içerisine giremez. Doğaları buna müsait değil. Tüm sorumluluk tamamen sizin sırtınızda.

 

İlginizi çekebilir: Kedilerin İnsan Sağlığına Yararlar

Similar Posts