Kedilerde Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Vitamin Takviyesi

kedilerde-vitamin-eksikligi-belirtileri

Kedilerde vitamin eksikliği belirtileri ve vitamin takviyesi, minik dostlarımızın sağlığını ve yaşam kalitesini büyük oranda etkileyen bir konudur. Çünkü vitaminler biz insanlarda olduğu gibi kediler için de çok önemlidir. Yeteri miktarda karşılanmaması durumunda kalıcı sağlık etkilerine sebep olabilir. Bu sebeple evcil hayvanların beslenme düzeninde vitamin ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmadığına dikkat etmek, biz sahiplerin asli görevleri arasında yer alır.

Kedilerde vitamin eksikliği sorununa sebep olan iki temel faktör var. Bunlardan ilki sağlıksız beslenme. Bir kedinin günlük beslenme ihtiyacını karşılıyor olması, kaliteli beslendiği anlamına gelmez. Mama tercih ederken içeriğindeki vitamin oranı da göz önünde bulundurulmalı. 2022’nin En İyi Kedi Maması Markaları yazımız bu konuda ilginizi çekebilir. Bu problemi tetikleyen bir diğer faktör de sağlık sorunlarıdır. Kedinin yaşadığı sağlık problemi, aldığı vitaminlerin vücutta sentezlenmesini engelleyebilir. Bu yazımızda kedi vitamini hakkında detaylı bilgi paylaştık.

kedilerde-vitamin-eksikligi-belirtileri
Kedilerde Vitamin Eksikliği Belirtileri

Kedilerde Vitamin Eksikliği Belirtileri

Kedilerde vitamin eksikliği belirtileri, eksikliği yaşanan vitaminin türüne göre farklılık gösterir. A, B ve D vitaminleri sık gözlemlenir. Eğer böyle bir sorun ile karşılaşılırsa mutlaka veteriner hekimlere danışılmalıdır. Çünkü bu problem ihmal edildiğinde telafisi olmayan kalıcı hasarlara sebebiyet verebilmektedir. Peki hangi vitaminde ne gibi belirtiler meydana gelir? İşte detaylar…

Kedilerde A Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

Bilindiği üzere A vitamini insanlarda göz sağlığı açısından önemlidir. Kedilerde de durum aynıdır. Ayrıca bağışıklık sisteminin verimli çalışmasında da büyük rol oynar. Yağda çözündüğü için büyük oranda karaciğerde depolanır. Önemli bir husus da azının zararlı olduğu gibi fazla olması da problem teşkil eder.

 • Geceleri yaşanan körlük,
 • Tüy kalitesinde düşme ve cilt sorunları yaşama,
 • Kas sisteminde sorunlar görülmesi,
 • Ani ve aşırı zayıflama, kedilerde A vitamini eksikliği belirtileridir.

Kedilerde B Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

B vitamini minik patiler için çok önemlidir. Uzun süreli kalitesiz kuru ve yaş mama kullanımında sıklıkla bu sorun ortaya çıkar. Bu sebeple beslenme düzeni iyi ayarlanmalı ve gerektiğinde takviye vitaminler verilmelidir. Kedilerde vitamin eksikliği belirtileri arasında şunlar vardır:

 • Vücut fonksiyonlarında denge problemi,
 • Farklı ve dengesiz yürüyüş,
 • Başın sürekli olarak öne eğik duruyor olması,
 • Göz bebeklerinde büyüme,
kedilerde-b-vitamini-eksikligi-belirtileri
Kedilerde B Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

Kedilerde D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

Kalsiyum ve fosfor minerallerinin kedilerin vücudunda dengeye kavuşması için D vitamini çok önemli bir göreve sahiptir. Yağda çözünür ve ideal oranda tüketimi şarttır. Aksi halde sağlık sorunlarının tetiklenmesi kaçınılmaz olacaktır. Kısaca en iyi kedi vitamini dersek yanılmış olmayız.

 • Kedinin kas sisteminde sorunlar görülür,
 • Sinir sisteminde sorunlar görülür,
 • Kalp yetmezliği yaşanabilir,
 • Kemikte yumuşama yaşanabilir,

Kedilere Vitamin Takviyesi

Kedide veteriner tarafından vitamin eksikliği teşhisi konulmuşsa, vitamin takviyesi yapılabilir. Bu işlem yine veteriner hekimlerin yönlendirmeleri ile uygulanır. Günümüzde minik patiler için özel olarak formüle edilmiş vitamin takviyeleri mevcut. Ayrıca sadece rahatsızlık durumlarında değil, belli dönemlerde güçlenmeleri için kedinize vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz. Bunun için kedilerde vitamin eksikliği belirtileri beklemenize gerek yok.

Kediye vitamin nasıl verilir? sorusunun önemi burada öne çıkıyor. Genellikle evcil hayvanlar alıştıkları lezzetlerin dışına çıkmaktan hoşlanmazlar. Bu sebeple vitaminleri reddedebilirler. Öncelikle vitaminin ambalajına kedinizi bir süre alıştırın. Hatta çoğu zaman ödül mamaları ya da yaş mamalar ile karıştırarak onlara sunabilirsiniz. Böylelikle kedilerde vitamin eksikliği nasıl giderilir? sorusunu yanıtlamış olacaksınız. Yazımızı beğendiyseniz Instagram hesabımıza davetlisiniz.

Similar Posts