Kedilerde Yaşlılık Belirtileri Neler? Kediler Nasıl Yaşlanır?

Kedilerde Yaşlılık Belirtileri

Kedilerde yaşlılık belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler konusu, kedi sahiplerinin bilmesi gereken huşuları barındırır. Bilindiği üzere yeryüzünde yaşayan her canlının bir yaşam süresi vardır. Bu kural tıpkı biz insanlarda olduğu gibi kediler için de geçerlidir.

Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki kedilerin yaşam süreleri ortalama 10 ila 15 yıl aralığındadır. Ancak bu durum kedinin bakılış şekline göre artabilir ya da azalabilir. Fakat bazen yaşlarını tam bilmediğinizde kedilerde yaşlılık belirtileri ile bunu anlamak mümkündür.

Kedilerin yaşını bir insana göre hesaplamak kolay. Kedinizin yaşını 5 ile çarptığınızda, insana oranla hesaplama yapılabiliyor. Bu yöntem ile basit olarak kedinizin yaşlılık dönemine girip girmediğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca kedilerde yaşlılık belirtileri farklı gözlemlemeler ile de saptanabilir. Bu yazımızda kedilerde yaşlılık belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler konusunu detaylıca ele aldık.

Kedilerde Yaşlılık Belirtileri Nelerdir?

kedilerde-yaslilik-belirtileri
Kedilerde Yaşlılık Belirtileri

Her kedinin yaşlanma sürecinde gösterdiği bazı ortak olaylar vardır. Genel olarak görülen belirti kedinin dişlerinde sararma meydana gelmesi. Çünkü yaşlanan kedilerde tat ve koku alma yetileri zayıflar. Haliyle bu da minik patilerde iştah kaybına neden olur. Az yemek yiyen kedilerin dişleri yıpranır. Kısaca kedilerin yaşları dişlerindeki sararmaya göre hesaplanabiliyor. Peki kedilerde yaşlılık belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

  • Yaşlanan kedilerde iştah azalmasının sonucunda aşırı kilo kayıpları görülür.
  • Zamanla hareket zorluğu çeken kedilerin eklemlerinde esneklik kaybı yaşanır. Bu yaşlanan kedilerde sık görülen bir durumdur.
  • Tüy renginde değişimler meydana gelebilir. Genellikle daha sık beyazlaşma olur. Ayrıca kedilerde yaşlanma belirtileri arasında tüy kalitesinin düşmesi de vardır.
  • Kedilerde yaşlanma belirtilerinden birisi de çevreye olan iletişimlerinin azalmasıdır. Kısaca sosyal yaşantılarında düşüş görülür ve daha çok yalnız kalmak isterler.

Yaşlı Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedilerde yaşlılık belirtileri görülmesi durumunda bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Çünkü farklı bir döneme giriş yapan kedinizde hiç olmayan davranışlar göreceksiniz. Sahibi olarak sizin de farklı yaklaşımlarda bulunmanız kaçınılmaz olacaktır. Yaşlı kedi bakımı için tavsiyeler listemize göz atarak bilgi sahibi olmanız, kedinizin yaşlılık dönemini iyi anlamanızı sağlayacak.

Düzenli kontrol, kedi sağlığı için önemlidir. Veteriner muayenelerinin aksatılmaması, kedinizin hem sağlıklı olmasını hem de geç yaşlanmasını etkiler. Bu sebeple veteriner kontrollerini lütfen ihmal etmeyin. Böylelikle ‘kedinin yaşlı olduğu nasıl anlaşılır?’ gibi bir sorunsalla karşılaşmamış olursunuz.

kedilerde-yaslilik-belirtileri
Kedilerde Yaşlılık Belirtileri

Kedilerde yaşlılık belirtileri görülmesinin ardından, minik patilerin davranışları değişir. Merdiven çıkmakta dahi zorlanabilirler. Bunun için eğer onların yükseğe çıkması gereken durumlar var ise mutlaka kedi merdivenleri kullanmalısınız. Böylelikle yaşlanan kedi hayatına daha kolay devam edecektir.

Kedilerde yaşlılık belirtileri hakkında kedi sahipleri birçok soruyla karşı karşıya kalabiliyor. Günümüzde yaşlı kedi hakkında merak edilenlerden bazılarını sizler için yanıtladık. Yaşlanmış kedinizi anlamak için bu cevaplar işinize yarayacaktır.

Bir Kedinin Kaç Yaşında Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bir kedinin kaç yaşında olduğunu bazen merak ederiz. Çünkü sokaktan sahiplenilen kedilerin net yaşını bilmeyiz. Ancak kedi yaşı hesaplama kolaydır. Dişlerindeki sararmanın şiddetine göre net bir yaş hesabı yapılabilir. Fakat bu hesap sadece veterinerler tarafından gerçekleşir.

1 Yıl Kaç Kedi Yılı? Kedi Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kedilerin ilk 2 yıllık yaşantılarında büyüme hızları çok yüksektir. Yani 2 yaşına gelen bir kedi insana göre 25 yaşında olabiliyor. Fakat ikinci yaştan itibaren büyümeleri yavaşlar. Kısaca 1 insan yılı 5 kedi yılına denk demek mümkün.

En Yaşlı Kedi Kaç Yaşında?

kedilerde-yaslilik-belirtileri

En yaşlı kedi dünya tarihinde 100 kedi yaşının üzerinde yaşadığı görülmektedir. En yaşlı kediler kapsamında birden fazla kedi görülmüştür. Bu kediler özel bir ırk değildir. Sadece bakımlarının iyi yapılmasından dolayı uzun yıllar yaşadıkları görülmüştür. Kedi yaşına göre günümüzde en yaşlı insana göre daha fazla yaşamışlar.

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Kediler ortalama olarak 10-12 yıl yaşama gösterirler. Ortalama olarak bu yıllar aralığında tüm kediler yaşayacaktır. Yalnız sokak kedilerinde bu durum daha az olacaktır. Çünkü hem mama yiyemedikleri hem de korunamadıkları için daha çabuk hayatlarını kaybettikleri görülmektedir.

Kedilerde Yaşlılık Hastalığı Nedir?

kedilerde-yaslilik-belirtileri

Eskisine nazaran hareketlerde kısıtlılık, hoplayıp zıplamama gibi durumlar kedilerde yaşlılık belirtileri olarak gösterilebilir. Kendini temizleyemez hale gelirler. Bununla birlikte kumuna bile istediği şekilde tuvaletini yapamaz. Sağlıklı kedi nasıl anlaşılır diye de merak ediyorsanız tüm bunların tam tersini temsil eder.

Yavru Kedilerde Ölüm Belirtileri Anlaşılır mı?

Yavru kediler öldüğünü anlama konusunda yetişkinler gibi değildir. Çünkü yavru kediler henüz dünyaya adapte olamamıştır. Halbuki yetişkin kediler öleceğini anlayarak buna bağlı olarak sahiplerinden uzaklaşmaktadır. Genelde ölüm belirtileri arasında düşük kalp atışı görülmektedir. Aşırı zayıflama olabilir, hareket azalır.

Yazımızı beğendiyseniz ‘Kediler Neden Saklanır? Kediler Neden Koltuk Altına Saklanır?’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram Kedi Sevgisi adresimize davetlisiniz.

Similar Posts