Kedilerde Yüksek Tansiyon Nedir? Hipertansiyon Tedavisi

tansiyon34

Kedilerde yüksek tansiyon, yani diğer bilinen adıyla kedi hipertansiyon kedilerde sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Çoğu zaman bu minik patilerin sağlıklarında ciddi problem yaratabilmektedir. Bu nedenle sizler için kedilerde yüksek tansiyon hakkında detaylı bilgi sunduk…

Kedilerin Tansiyonu Nasıl Ölçülür?

kedilerde-yuksek-tansiyon
Kedilerde Yüksek Tansiyon

Daha önce kedilerin tansiyon ölçümüne denk gelmediyseniz, merak konusu oluşturacaktır. Veteriner kedi tansiyon aleti kullanılarak özel olarak ölçümler yapılmaktadır. Kedinin herhangi bir şekilde kedinin acı çekmesi mümkün değildir. Kısa sürede kedi tansiyonuna dair bilgi edinilecektir.

Veteriner tarafından kısa sürede elde edilen tansiyon bilgilerine bağlı olarak kedinin teşhisini koyma noktasında bilgi edinilir. Eğer tansiyonu çok yüksekse düşürmek ve kontrol altında tutabilmek amacıyla adımlar atılacaktır. Zira kediniz için tansiyon gerçekten problem yaratabilecek bir durumdur.

Kedilerde Yüksek Tansiyon Neden Olur?

kedilerde-yuksek-tansiyon

Kedilerde yüksek tansiyon sağlık problemini tetikleyen birçok faktör vardır. Kan basıncı ve kronikleşmiş böbrek rahatsızlıkları bu faktörlerden en belirgin olanlarıdır. Yapılan bir araştırmaya göre yüksek tansiyon tanısı konulmuş kedilerin %60’ında kronik böbrek rahatsızlığı olduğu görülmüştür. ‘Kedilerde yüksek tansiyon neden olur?’ sorusunun yanıtını bu şekilde cevaplamak mümkün.

Kedilerde yüksek tansiyon olup olmadığının nasıl ölçüleceği, yani nasıl tanı koyulduğu da merak edilen detaylardan birisidir. Tansiyon tanısı koyulabilmesi için veteriner hekimler tarafından birtakım tahlillerin ve ölçümlerin yapılması gerekir.

Doppler ultrason cihazı bu işlem için yaygın kullanılır. Fakat bu ölçüm işleminde doğru sonuca ulaşmak için birkaç kez tekrarlanır. Çünkü kediler genellikle alışık olmadığı durumlarda yüksek stres yaşarlar ve tansiyonları etkilenebilir.

Kedilerde Hipertansiyon Belirtileri Neler?

kedilerde-yuksek-tansiyon

Kedilerde yüksek tansiyon belirtileri sadece klinik yöntemler ile tespit edilebilmektedir. Bu nedenle kedilerin periyodik veteriner kontrolleri çok önemlidir. Bu muayeneler sırasında yapılan tetkiklerde eğer kedide yüksek tansiyon varsa veteriner tedavi sürecine başlar. Eğer tedavide geç kalınırsa özellikle kedinin iç organlarında büyük hasarlar oluşabilir.

Yüksek tansiyonu olan kedilerde en sık belirti gözde görülür. Retinada kanama ve gözün arka kısmında şişlikler meydana gelebilir. Ne yazık ki bu durum uzun vadede kedilerde körlük oluşmasına sebep olabilmektedir. Üstelik bu körlük büyük oranda kalıcı olmaktadır. Diğer belirtileri ise şu şekilde maddelemek mümkün:

  • Nörolojik değişiklikler olduğu için denge kayı ve nöbet geçirme gibi belirtiler gözlemlenebilir.
  • Kedinin huyu değişir ve saldırgan bir tavra bürünebilir.
  • Vücutta ve uzuvlarda halsizlik başlar.
  • Kalp sorunları sıklıkla yaşanır.

Kedilerde Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde yüksek tansiyon tanısının tedavisinde temel olarak yaşanan organ hasarını minimum seviyeye düşürmek vardır. Tedavi süreci büyük oranda ilaç kullanımıyla gerçekleşir ve kedi düzenli olarak takip edilir. Eğer böbrek rahatsızlığına paralel olarak geliştiyse birincil olarak böbrek rahatsızlığını tedavisine yönelinir.

Genel tedavi planı bu şekilde oluşturulsa da kedinizin sahip olduğu diğer hastalıklar ya da yaşına bağlı olarak tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir. Tansiyonla birlikte kilo problemi varsa ekstra sorunların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla kilo kaybına yönelik diyet programları da uygulanabilmektedir.

kedilerde-yuksek-tansiyon

Hayvanlarda Hipertansiyon Tedavisi Önemi

Çoğu zaman kedilerde hipertansiyon belirtileri geç fark edilmektedir. Kedilerde yüksek tansiyon belirtileri artmadan ve ilermeden kontrol altında tutmak daha iyidir. Çünkü böylece kedinizin farklı alanlarda sorun yaşamasının önüne geçeceksiniz. Başta organlar olmak üzere kedinizin korunmasını sağlayabilirsiniz.

Tedavisi yaptırılmadığı müddetçe yüksek bir ihtimal ile kedinizin böbreklerinde ve kalbinde sorunlar yaşanabilmektedir. Yaşabilecek daha büyük problemler kedinizin hayatını da riske atacağından dolayı mutlaka önlem alınması, tedaviye başlanması şarttır. Siz de tanı alan bir kediniz varsa başlatılan tedaviyi aksatmadan sürdürmelisiniz.

Kedilerde Tansiyon Kaç Yaşında Çıkar?

Kedilerde tansiyon rahatsızlığı; belirli bir ırkta ya da belirli bir yaşta çıkmamaktadır. Ancak genelde daha çok yaşlı dönemlerinde görülür. Yaşa bağlı olarak meydana gelen değişimlerden dolayı rahatsızlıklar oluşacaktır. Yine de çok yaşlanmadan kedinizde tansiyon sorunlarına denk gelinebilir.

Kedinizin ileri yaşlarda olduğunu bildiğiniz takdirde kedi check-up fiyatları araştırılarak uygun yerlerde genel kontrollerini yaptırabilirsiniz. Eğer genel anlamda kontrol yaptıracak durumunuz yoksa bile veterinere gittiğiniz anda sadece tansiyon kontrollerini bile yaptırabilirsiniz. Uzmanlar tarafından bu kontrollerin yaptırılması da önerilir.

Kedi hastalıkları ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Instagram Kedi Sevgisi adresimizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Yüksekten Düşme Sendromu

Similar Posts