Kedilerde Yüksekten Düşme Sendromu Nedir?

yuksek3333

Kedilerde yüksekten düşme sendromu, kedi sahiplerinin en çok korktuğu ve tedirgin olduğu konuların başında gelmektedir. Özellikle yüksek katta oturan bireyler için bu durum tam bir kabusa dönüşür dersek yanılmış olmayız. Bu haklı bir korkudur. Zira yüksekten düşen kedilerin iç organları büyük hasar görür ve çoğu zaman bu hasarlar kedinin ölümüne yol açabilir.

Yüksekten düşen kedilere genellikle bir şey olmayacağına dair toplumda bir inanç mevcut. Hatta ‘kediler dokuz canlıdır’ tabiri de buradan gelir. Ancak bu hatalı bir yaklaşımdır. Zira yüksekten düşen kediler tıpkı her canlıda olacağı gibi ciddi hasar görür. Peki kedilerde yüksekten düşme sendromu nedir? Ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz…

Kedilerde Yüksekten Düşme Sendromu Nedir?

kedilerde-yuksekten-dusme-sendromu
Kedilerde Yüksekten Düşme Sendromu

Kedilerin dengesi, insanlara oranla oldukça gelişmiş düzeydedir. Gündelik yaşantılarında bu özelliklerinin avantajlarını her zaman için kullanırlar. Hatta düşerken bile durumu lehlerine çevirebilirler. Fakat bu, yüksekten düşmenin ardından onlara bir şey olmayacağı anlamına gelmez. Zira yüksekten düşen kedilerde ciddi olumsuz reaksiyonlar görülebilir.

Öncelikle çoğu düşmede kedilerde gözle görülebilir bir yaralanma görülmeyebilir. Kediler çoğu zaman düştükten sonra hemen ayağa kalktıkları için sahiplerinin bir sorun olmadığına ikna edebilirler. Ancak bu tür durumlarda iç kanama riskine karşılık mutlaka veterinere götürülmelidir. Peki kedilerde yüksekten düşme sendromu nasıl açıklanabilir?

Kedilerde yüksekten düşme sendromu 2 temel boyutta incelenir. İlki düştükleri mesafedir. Çoğu zaman kediler kendilerini düzeltebilecekleri mesafeden düşmedikleri için kafa ya da sırt üstü zemine vurabilirler. Bu da haliyle ciddi sağlık sorununu tetikler. Bu faktörün 2 ila 7 katları arasından düşen kedilerde daha sık görüldüğünü söylemek mümkün.

Sendromun diğer unsuru ise düşülen yerin çok yüksek seviyede olmasıdır. Eğer aşırı yüksek bir noktadan düşülürse, kediler kendilerini toparlayacak fırsatı bulsalar bile çarpma şiddetinden büyük zarar görebilirler.

Kedilerin Yüksekten Düşme Sendromu Her Kedide Görülür mü?

kedilerde-yuksekten-dusme-sendromu

Kedilerde yüksekten düşme sendromu her zaman yaşanmayabilir. Bazı kediler düşme yüksekliğine bağlı olarak farklı tepkiler verebilir. Yumuşak bir zemin üzerine düşerek daha küçük yaralarla atlatabilir. Değişiklik gösterecek olan bu durum kapsamında çoğu zaman malesef görülen bir durumdur.

Kediler Balkondan Atlar mı?

Elbette kedilerin balkondan atlama ihtimali çok yüksek bir olasılıkla bulunmaktadır. Hatta sırf bu sebeple kedilerde yüksekten düşme sendromu bulunacaktır. Kedileriniz sandığınızın aksine mantıklı düşünemez, olası bir durumda bir kuş ya da sinek üzerine düşmek için atlayabilir.

Kedilerde Yüksekten Düşme Nedenleri Neler?

Kedilerde yüksekten düşme sendromu sebep olan birçok faktör bulunur. Bunların arasında en çok etki edenleri belirtmekte fayda var. Bilindiği üzere kediler genellikle pencere ya da balkondan düşmektedirler. Bunun sebebi dışarıyı izledikleri sırada yakınlarından bir kuşun geçmesi gösterilebilir. Zira kedilerde yükseklik bilinci olsa da dikkatlerini başka bir canlı çektiğinde istemeden kendilerini boşluğa bırakabiliyorlar.

kedilerde-yuksekten-dusme-sendromu

Kedilerde yüksekten düşme sendromu yaşanmasına sebep olan unsurlardan birisi de onları ani tepki vermeye itecek davranışlardır. Elektrik süpürgesinin çıkardığı ses buna örnek gösterilebilir. Çünkü kediler bu tarz yüksek seslerden korkarlar ve bilinçsizce ani hareketlerde bulunabilirler. Eğer elektrik süpürgesini çalıştıracaksanız, pencerelerin kapalı olduğundan emin olmanızda fayda var.

Yüksekten Düşen Kedi Psikolojisi Nasıldır? Balkondan Düşen Kedi Psikolojisi Nasıl Toparlanır?

Yüksekten düşerek ciddi bir yaralanma ile karşılaşan kedilerin psikolojisi de en az fiziksel durumları kadar etkilenmektedir. Bu kedilerin psikolojisi genel itibari ile değişiklik gösterir. Çünkü kedilerde oluşan yaralanma ve acı kedinin hayatına doğrudan etki eder. Geçmişe nazaran daha içine kapanık oldukları gibi aynı zamanda kendini koruma içgüdüsü ile hırçınlaşabilirler.

kedilerde-yuksekten-dusme-sendromu

Bu noktada kedi sahipleri psikolojilerini iyi edebilmek adına öncelikle sabırlı olmalıdır. Çünkü ilk başta durum sandıklarından çok daha zor olabilir. Yaşanılan üzüntünün yanı sıra kedinizin ihtiyaçlarını karşılamak kedi tarafından olumlu karşılanır. Onun eğlenmesini sağlayacak fakat rahatını da bozmayacak oyunlar oynayabilirsiniz.

Kedilerde İç Kanama Kaç Saat Sonra Belli Olur? Kedilerde İç Kanama 24 Saat Süreci

Kediler yükseklikten düştükten sonra belirli bir şoka girebilir. Korkudan şoka giren kedi aynı zamanda sırf bu yüzden ani hareket yaparak da yüksekten atlayabilir. Kedilerin bu saatten sonra ciddi bir gözlem altına alınması gerekiyor. Çünkü iç kanama geçirme olasılıkları oldukça yüksektir ve ilk 24 saat kritiktir.

kedilerde-yuksekten-dusme-sendromu

İç kanamanın belirtileri değişik saat dilimlerinde ortaya çıkacaktır. Hatta birçok kedide durum fark edilmeyebilir. Çünkü kedilerde yüksekten düşme sendromu kapsamında oluşan kanamalar dışarıdan gözlemlenemez. Her duruma karşı düşme sonrası doğrudan kedinin veterinere götürülmesi gerekir.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ‘Kediler Neden Göz Kırpar?’ başlıklı yazımız ilginizi çekebilir. Kedi Sevgisi İnstagram hesabımızın da dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz!

 

 

Similar Posts