Kedilere Çip Takma ve 2022 Fiyatı

kedilere-cip-takma-1

Yakın dönemde çıkarılan yasanın hususlarına göre kedilere çip takma zorunluluğu getirildi. Bundan sonra kedi sahipleri tüylü dostlarına çip taktırması gerekecek. Bu uygulama temelde kedileri düşünülerek hayata geçirildi. Çipler sayesinde bakıma muhtaç hayvanların sokağa atılma oranlarının düşürülmesi hedefleniyor. 2021 yılında köpekler için başlatılmıştı bu uygulama. Ancak bu sene kedileri de kapsamına alacak şekilde güncellendi. Peki konunun detayları neler?

Kedilere çip takma başta hayvan sahipleri için irite edici ve yanlış bir uygulama olarak algılansa da zamanla konunun önemi kavrandı. Zira birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Bunlardan bazılarını birkaç maddede açıklayalım:

  • Bakıma muhtaç hayvanların tespiti,
  • Kedilerin sokağa atılmasının önüne geçilmesi,
  • Kedi hastalıklarının takibi,
  • Çalınmalara karşı hızlı müdahale etme.
kedilere-cip-takma-4
Kedilere Çip Takma

Kedilere Çip Takma Zorunluluğu

Köpeklerde bu yasa 2021 yılının sonuna kadar çip zorunluluğunu getirmişti. Kedilerde ise bu süre 2022 yılının sonuna çekildi. Şu an için köpeklere çip taktırmayan sahiplerine 10 bin TL ceza kesiliyor. 2023 yılından sonra da kedi sahiplerine bu cezalara uygulanabilecek. Mikroçip olarak de bilinen bu teknoloji Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır uygulanıyor.

Kedilere çip takma ile birlikte patilere özel bir pasaport da düzenleniyor. Eğer herhangi bir kayıp durumunda ya da çalınma durumunda bu pasaport ile güvenlik güçlerine başvuruda bulunma imkânı olacak. Böylelikle duruma hızlı müdahale edilebilecek.

a)      Kedilere Çip Nerede Takılır?

Yasanın çıkmasıyla birlikte kedi sahipleri ‘kedilere çip nerede takılır?’ konusunu araştırmaya başladı. Bizler de Kedi Sevgisi olarak konuyu detaylıca araştırdık ve sizlere güzel çözümler sunduk. Uygulamanın başlamasıyla birlikte günümüzde veterinerlerin çoğunluğu bu sisteme geçti. Yani en yakınınızdaki veterinere giderek kedilere çip takma işlemi yapmanız mümkün. Fakat bazı yerlerde henüz olmayabiliyor. Bu sebeple gitmeden önce aramanızı öneriyoruz.

kedilere-cip-takma-2
Kedilere Çip Nerede Takılır?

Kedilere çip takma işlemi günümüzde bazı belediyeler tarafından da gerçekleştiriliyor. Üstelik ücretsiz bir şekilde mikroçip takılıyor. Ancak bunun için sokak kedisi olması koşulu uygulanıyor. Yani eğer bir cins kediye sahip iseniz ne yazık ki mikroçipleri belediyelerden taktıramıyorsunuz.

b)      Kedilere Çip Zarar Verir mi?

Kedi severler için en kilit konulardan biri belki de bu. Minik dostlarının canının yanmasından dolayı hayvan sahipleri endişe içerisinde. Sonraki süreçlerde de sağlığına olumsuz edip etmeyeceği konusunda endişeler var. Ancak uzmanların yaptığı açıklamalara göre kediler çip takma işleminin kesinlikle hiçbir zararı yok. Ne takım sırasında ne de sonrasında kediye hiçbir şekilde zarar vermiyor. Gönül rahatlığıyla minik dostunuzu veterinere götürebilirsiniz.

Kedilere Çip Takma Fiyatı 2022

Bu uygulama her ne kadar zorunlu bir mevzuata dayansa da mikroçip takımı büyük oranda özel bütçeler ile yapılmaktadır. Ülkemizde bazı belediyeler ücretsiz hizmet verse de bunun sayısı çok yetersiz. Bu sebeple kedi sahipleri mecbur olarak veterinerlere yöneliyor. Peki ama kedilere çip takma fiyatı 2022 yılında ne kadar oldu? İşte detaylar…

Özel kliniklerde bu işlem için mikroçip ve hizmet bedeli alınıyor. 2022 yılında kedilere çip takma işleminin ücreti 150 TL ile 250 TL aralığında değişmektedir. Devlet kedisine çip taktıran kişilere 75 TL’ye kadar destek primi veriyor. Bu ödeme her kedi için bir defa ödeniyor. Ayrıca unutulmamalıdır ki eğer kediniz bir sokak hayvanı ve yardıma muhtaç ise belediyenizin veterinerlik hizmetlerine giderek işlemi ücretsiz bir şekilde halletmeniz mümkün.

kedilere-cip-takma-3
Kedilere Çip Takma Fiyatı 2022

1.      Kediye Çip Taktırmak Kaç TL?

2022 yılında kediye çip takma ücreti belirlendi. Veterinerlere göre farklılık görülse de genel olarak 200 TL ortalamasında bir bedel alınıyor. Bu fiyata mikroçip ve hizmet bedeli dahil. Detaylı bilgiye sahip olmak için veteriner hekiminiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu uygulamanın sizin ve kediniz için önemli olduğunun bilincine sahip olmalısınız. Bu bilince sahip olursanız kedilere çip takma işlemini aksatmadan gerçekleştirirsiniz. Unutmayın ki kediniz evden kaçabilir ya da biri tarafından çalınabilir. Böyle bir durumda mikroçip yok ise bulmak neredeyse imkansızdır. Bu tür bir durum sizlerde manevi yıkıma sebep olabilir. En iyi çözüm, mikroçip uygulamasıdır.

Kediye çip taktırmak konusunu detaylı bir şekilde açıkladık. Konu hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca konuyu verimli bulduysanız Kedilerde Röntgen Nasıl Çekilir? yazısı ilginizi çekebilir. Patilerle kalın, mutlu kalın.

Similar Posts