Kedilere Süt Verilir mi? 2 Aylık Yavru Kediye Süt Verilir mi?

sutt

Kedilere süt verilir mi? 2 aylık yavru kediye süt verilir mi? Yavru kedilere süt verilir mi, zararlı mı?

Kediler hakkında toplum içerisinde birçok rivayet vardır. Bu rivayetler çoğu zaman doğru olmadığı halde yaygın bir yönelime sebebiyet verebiliyor. Bunlardan biri ve hatta en önemlisinin kedilerin süt içtiğine dair görüşlerdir.

Kedilere sütün iyi geldiği, onların gelişim sürecini desteklediği gibi cümlelere çoğu kedi sahibi mutlaka denk gelmiştir. Peki bu ne kadar doğru? Kedilere süt verilir mi? Gelin birlikte inceleyelim…

Kedilere Süt Verilir mi? Yavru Kediye İnek Sütü Verilir mi?

kedilere-sut-verilir-mi
Kedilere Süt Verilir mi?

Kedilerin süt içmesi dünya genelinde yaygın bir konudur. Hatta bu unsuru dergilerde, filmlerde karikatürlerde sıkça görürüz. Bir kedi süt dolu kâseyi yalarken oldukça mutlu gösterilir bizlere.

Evet, kediler süt içerken mutludurlar ancak belirtmekte fayda var ki kedilerin süt içmesi sağlıkları açısından risk teşkil eden bir durumdur. Ayrıca kediler yavruluk dönemlerinde ihtiyaçları olan süt miktarını zaten annelerinden karşılarlar.

Takviye bir gıdaya gerek yoktur. Yetişkinliklerinde ise tüm besin ihtiyaçlarını mamalar vasıtasıyla zaten karşılarlar. Bu sebeple şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki sütün kedilere herhangi bir faydası yoktur. Yavru ve yetişkin kediye süt verilir mi sorusunun cevabı net olarka hayır olacaktır.

Kediler Neden Süt İçmemeli? Kediler Süt İçerse Ne Olur?

kedilere-sut-verilir-mi

Süt kediler için iyi bir tercih değildir. Özellikle de inek sütü kedilerin tüketmemesi gereken bir gıda türüdür. Bunu göz önünde bulundurursak kedilere süt verilir mi sorusunun kesin olarak hayır diye cevaplayabiliriz.

Çünkü kedilerin bağırsak yapısında laktozu sindirebilecek bir yapı yoktur. Bazı kedilerde laktoz sindirilebilecek bir yapı olsa da bu çok sınırlı bir gruptur ve buna göre kedilerin süt tüketerek riske sokulması doğru olmaz.

Kedilerin süt içmemesi gerektiğine bir örnek de bu gıdanın aşırı yağlı olmasıdır. Kediler bu yağ oranından dolayı sütü severler. Ancak bu yağın sağlıklarına hiçbir artı katkısı olmadığı gibi aynı zamanda obezite gibi sorunları da tetiklediği bilinir.

Kediler Laktozsuz Süt İçebilir mi? Kedilere Laktozsuz Süt Verilir mi?

kedilere-sut-verilir-mi

Yetişkin kedilerin süt tüketmesinin herhangi bir pozitif yönü olmadığını açıkladık. Fakat yavru kedilerin anne sütünden erken ayrıldığı durumlarda takviye süt önerilmektedir. Eğer böyle bir durum yaşanıyorsa kediye verilecek sütün mutlaka laktozsuz olması gerekir.

Ayrıca yapısındaki formüllerin kedilerin tüketimine uygun olup olmadığı da önem arz eder. Yani kısaca  laktozsuz süt ürünleri kedilere süt verilir mi sorusunu, evet ama sütün içeriğinin kediye uygun olması gerekir olarak cevaplayabiliriz.

Kedilerin süt tüketimi ile alakalı gündeme gelen sık sorulardan birisi de ‘Kediler çikolatalı süt içer mi’ sorunsalıdır. Bu soruya da verilecek tek yanıt kesinlikle hayır olacaktır. Çünkü yapısında yapay katkı maddelerinin bulunduğu her şey kediler için zararlıdır.

Yavru Kediye Sulandırılmış Süt Verilir mi?

Kedilere süt verilir mi sorusunun cevabı laktozlu olduğu müddetçe hayır olacağı belirtilmişti. Eğer çevrenizde laktozsuz süt alacak bir imkânınız yoksa bu durumda sulandırılmış sütü deneyebilirsiniz. Burada kedilere zararını minimuma indirebilmek amacıyla yapmanız gereken süt miktarı kadar su katarak sulandırmaktır.

Kediye Süt Verdim Ne Yapmalıyım?

İlk aşamada çok da yapabileceğiniz bir şey yoktur. Kediniz sütü çoktan içtiyse yapabileceğiniz tek şey gözlem yapmaktır. Direkt ölümcül bir etkisi yoktur. Fakat vücudunda birtakım değişimlere sebep olabilir, ishal gibi. Bu noktada gözlem yaparak kedinize herhangi bir zararı olup olmadığına bakabilirsiniz.

kedilere-sut-verilir-mi

Eğer kedinizde değişimler ortaya çıktıysa ve bu 24 saati geçtiyse veterinere götürmeyi deneyebilirsiniz. Sütün etkisini kırmak adına kedinize ekstra ve farklı gıdalar tüketmeye zorlamayın. Aynı zamanda siz de stres yapmayın. Zira kediler bunu hissederek halsiz, mutsuz olabilir.

Yavru Kediye Ne Verilir?

Yavru kedilere süt verilir mi araştırmasında süt verilmemesi gerektiğini öğrenen kişiler, yavru kediye ne verilir araştırmasına düşer. Yavru kedilere:

  • Laktozsuz süt,
  • Yavru kedilere özel yaş mamalar,
  • Yavru kedilere özel kuru mama,
  • Laktozsuz yoğurt,
  • Yumuşak kıvamdaki peynir,
  • Anne kedi sütü verebilirsiniz.

Kesin olarak uzak durulması gerekenler ise; inek sütü, baharatlı ev yemekleri, sosis, salam, sucuk, kızartmalar, şekerli-tatlı gıdalar bulunmaktadır. Bu liste daha da fazla uzatılabilir. Fakat özellikle yavru kedilerin beslenmesi üzerinde ekstra dikkatli olmak da fayda var.

Bu konumuzu beğendiyseniz ‘1 Aylık Yavru Kedi Yoğurt Yer mi?’ başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. Aynı zamanda İnstagram kullananlar için Kedi Sevgisi sayfamızın da olduğunu belirtelim.

Similar Posts