Kedilere Tasma Takılır mı?

Kedilere Tasma Takılır mı?

‘Kedilere tasma takılır mı?’ ve ‘yavru kedilere tasma takılır mı?’ konuları kedi sahiplerinin merakla araştırdığı bir sorunsal. Çünkü kedi tasmaları hakkında toplum içerisinde birçok bilgi dolaşıyor. Haliyle kedi sahipleri bunların hangisine güveneceği konusunda tereddüt yaşıyor. Bu yazımızda kedilerin tasma takması ile alakalı en doğru bilgilere ulaşacaksınız.

Kedilere tasma takılır mı sorusunun yanıtından önce bunu etik bir açıdan incelemekte fayda var. Bilindiği üzere kedilerin yaradılışında özgürlük duygusu vardır. Binlerce yıl önce bu canlılar tıpkı bizler gibi özgürdü. Ancak insanoğlunun kedileri evcilleştirmesi sonucu birçok iç güdüleri köreldi. Fakat yine de minik patilerin içinde hala doğadaki özgürlük duygusu var. Bu sebeple kedilere tasma takılır mı sorusunun yanıtı ‘hayır’ olacaktır.

Kedilere Tasma Takılır mı?
Kedilere Tasma Takılır mı?

Kediye tasma takmak, bazen onu rahatsız edebileceği gibi bazı durumlar da ise büyük fayda sağlar. Öncelikle neden tasma takmayı istediğinizi kendinize sormalısınız. Örneğin bir kediyi eğitmek için tasma takmak işe yaramaz. Ancak görme engelli kediler için zilli tasma kullanmak faydalı oluyor. Ayrıca büyük bir evde yaşıyorsanız ve kedinizi bulmakta zorlu çekiyorsanız kedinize tasma takabilirsiniz.

Kedilere Tasma Nasıl Takılır?

Kedilere tasmanın nasıl takılacağı, kedilere tasma takılır mı sorusu kadar önemlidir. Çünkü doğru yöntemler ve ürünler tercih edilmediği taktirde kediniz rahatsız olabilir, hatta sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Günümüzde petshoplar bu ihtiyacı gidermek için birçok ürün sunuyor. Peki hangi tasmalar kediyi rahatsız etmez?

  • Öncelikle kedi tasması seçerken mutlaka yumuşak ve hafif elastik yapıya sahip tasmalar seçmelisiniz.
  • Kimyevi madde içeren kedi tasmalarından uzak durmalısınız. Zira boyun bölgesinde yaraya sebep olabilir.
  • Kedime tasmayı nasıl takmalıyım diyorsanız şu hususa dikkat etmelisiniz. Tasma, boyun bölgesini ne çok sıkmalı ne de çok geniş bırakmalı. Çok sıkı olursa nefes almakta zorlanır. Eğer gevşek olursa da evdeki diğer eşyalara takılarak nefessiz kalabilir. Dengeyi iyi kurmalısınız.
  • Kedilere tasma takılır mı sorusunun yanıtı için veterinerinizden bilgi almak doğru bir karar olacaktır.
Kedilere Tasma Takılır mı?
Kedilere Tasma Takılır mı?

Sıkça Sorulan Sorular

Kedilere tasma takmak konusu birçok soruyu beraberinde getiriyor. Kedi sahipleri olarak çok sevdiğimiz minik patilerin yararına olacak bir işlem yaparken, onları rahatsız etmekten çekiniyoruz. Kedi Sevgisi platformu olarak sıkça sorulan sorulara cevap verdik.

Yavru Kedilere Tasma Takılır mı?

Yavru kediler genellikle çok hareketli oldukları ve saklanmayı sevdikleri için zilli tasma ihtiyacı duyuluyor. Peki bu ne kadar doğru bir tercih? Gerçekten de yavru kedilere tasma takılır mı? Öncelikle yavru kedilere tasma takılmamasını tavsiye ediyoruz. Ancak zaruri bir ihtiyaçtan dolayı takmanız gerekirse de onlar için özel olarak üretilmiş tasmaları tercih etmelisiniz.

Kedi Tasma Kediyi Rahatsız Eder mi?

‘Tasma kedilere zarar verir mi?’ sorusuyla çok sık karşılaşırız. Her ne kadar ihtiyaç duysak da onların boynunda bir tasma görmek bizi rahatsız eder. Fakat doğru kullanılması durumunda tasma kediyi rahatsız etmez. Özellikle yavru zamanlarında kedi tasması alıştırmak ideal bir yöntemdir. Böylelikle yetişkinlikte sorun yaşamazlar.

Kedi Tasması Kediyi Boğar mı?

Tasmanın kediyi boğabileceği düşüncesi hepimizi rahatsız eder. Çok nadir bir durum olsa da kedi tasması kediyi boğabileceği riski göz önünde bulundurulmalı. Çünkü geniş takılmış tasmalar evdeki diğer eşyalara takılabilir. Kedi sahipleri evde yokken istenmeyen bir durum yaşanabilir. Bu nedenle kedinize tasmayı doğru taktığınızdan emin olun. Yazımızı beğendiyseniz ‘Kediler Nasıl taranır?’ konusu ilginizi çekebilir. Ayrıca Instagram hesabımıza davetlisiniz…

Similar Posts