Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar? Kesilir mi?

kedilerin-biyiklari-ne-ise-yarar-3

Kediler, tüm davranışları ile özel olduklarınız bize hissettiren ve merak uyandıran canlılardır. Kedilerin bıyıkları ne işe yarar? sorusu da bu merakın bir yansıması olarak gösterilebilir. Bıyık, minik patilerin çarpıcı ve ilginç fiziki özelliklerinden biri. Dişi veya erkek fark etmeksizin tüm kedilerde bulunmaktadır. Her ne kadar onlara tatlı ve şirin bir hava katsa da bıyıkların onların hayatında çok önemli fonksiyonları bulunur. Yön bulma, çevre algısı ve korunma bu fonksiyonlardan en bilinenleridir.

Bıyık ölçüleri ve rengi her kedide farklılık gösterir. Kiminde uzun ve bembeyaz bir yapıdayken bazısında da kısa ve sarı renkte olabilir. Gensel bir özelliğin dışavurumudur demek mümkün. Bu yazımızda kedilerdeki bıyık yapısını detaylıca ele alacağız ve merak edilen sorulara yanıt bulacağız. Keyifli okumalar dileriz…

kedilerin-biyiklari-ne-ise-yarar-1
Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kedi Bıyığı Hakkında İlginç Bilgiler

Kedilerin hemen her hareketi ya da fiziki yapısı onları gözümüzde ilginç kılıyor. Minik patiler güzellikleri kadar gizemli halleriyle de insanlar tarafından çok seviliyor. Bıyıkları da bu gizemin bir parçası. Öyle ki kedilerin bıyıkları ne işe yarar sorusuyla sıklık karşılaşırız. Hatta bazı bireyler eğer bıyıkları kesilirse kedilerin yürüyemeyeceği gibi bir inanışa da sahip. Peki bunlar ne kadar doğru? Gelin hep birlikte kedi bıyığı hakkında ilginç bilgilere göz atalım…

Öncelikle kedilerin bıyıkları sayesinde etrafı algıladıklarını belirterek konuya başlayalım. Çevre algıları minik patiler çok önemlidir. Giriş çıkış yapacakların alan büyüklüğünü bu parçaları ile ölçerler. Bıyık kediler için adeta bir cetvel görevi görmektedir. Hatta kusursuz ölçüm yapan bir cihaz dersek yanılmış olmayız.

Kedilerin bıyığı için, onların üçüncü gözü olarak da nitelendirebiliriz. Özellikle de geceleri karanlıkta bıyıklarını ana görme kaynağı olarak dahi kullandıkları bilinir. Eğer geceleri kedinizin herhangi bir nesneye çarpmadan yürüdüğünü görüyorsanız, muhtemel olan bıyıklarının yardımıyla bunu sağlıyor demektir. Bu ilginçliklere daha birçoğunu ekleyebiliriz. İşte detaylar…

1.      Kedilerin Bıyığı Sadece Burun Bölgesinde Değildir

Genellikle minik dostlarımızın bıyıklarını burun bölgesinde zannederiz. Aslında haksız da sayılmayız. Zira o bölgedeki bıyıklar oldukça uzundur. Fakat kedilerin göz, kulak ve çene bölgelerinde de bıyıkları bulunur. Bunlar kısa ve yumuşak olduğu için vücut tüyleri ile karıştırılabilir. Bu sebeple kedi tıraşı pek fazla önerilmez. Çünkü istemeden bu bıyıklara zarar verebilirsiniz.

2.      Kedi Bıyığı Simetriktir

Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki kedilerde toplam 24 adet bıyık bulunmaktadır. Üstelik tüm bu bıyıklar birbiriyle simetrik bir yapıdadır. Aslında çevre algısındaki şaşmaz hesaplamaları da bu simetrik yapı sayesinde gerçekleştirirler.

3.      Kusursuz Bir Cetveldir

Kediler sığamayacakları alana girmeyi denemezler. Girmeyi denedikleri alana da her zaman rahatlıklar girerler. İşte bunun sebebi bıyıklarıdır. Kusursuz ölçüm yapan bir cetvel olan bıyıkları, dar alanların genişliğini hesaplayarak bünyeleri için uygun olup olmadıklarına karar verirler.

4.      Titreşimleri Hissederler

Kediler bıyıklarıyla çevredeki titreşimi ölçme yeteneğine sahiptir. Bıyıklarıyla bu işlemi yaparlar. Aslında bu onların vahşi genlerinin bir aktarımıdır. Avı ile arasındaki mesafeyi bu titreşimler sayesinde ölçüyorlardı. Günümüzde ise çevredeki tehditlerin titreşimlerini hala hissedebiliyorlar.

5.      Bıyıklarıyla Hislerini Gösterirler

Kedilerin duygularını anlamak her kedi sahibi için önemli bir olgudur. Bunun birçok yöntemi var. Birisi de bıyık hareketleridir. Eğer minik dostunuz bıyıklarını gerginleştirmişse bu huzursuzluğa işarettir. Gevşek bıyıklar ise mutluluğun ve huzurun göstergesidir. Son olarak bıyıklarını hızlı bir şekilde hareket ettiriyorsa muhtemelen ilgi bekliyordur. Kedilerin bıyıkları ne işe yarar konusunu 5 maddede detaylandırdık. Şimdi diğer detaylara bir göz atalım…

kedilerin-biyiklari-ne-ise-yarar-2
Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kedilerin Bıyığı Kesilir mi?

Kedilerin bıyık köklerinde hassas sinir uçları vardır. Bu sinirler aracılığıyla beyin ile iletişim kurarlar. Yani bıyıklarıyla aldıkları titreşimi köklerindeki sinir uçlarıyla beyinlerine iletirler. Kesilip kesilmeyeceği ise merak konusu. Kesin olarak belirtmeliyiz ki kedi bıyıkları kesilmez. Bu onların çevreye olan algısını düşüreceği için mutsuzluğa sevk eder. Fakat kendi kedine dökülme durumları yaşanabilir. Bu gayet doğal bir olaydır. Kedi bıyığı dökülürse kısa süre sonra yerine yenisi çıkacaktır. Eğer uzun süreli bıyık çıkmaması yaşanıyorsa en doğru hareket veteriner ile iletişime geçmek olacaktır. Zira bir sağlık sorununa işaret olabilir.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Masaj Yapar?

Similar Posts