Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur?

Kedilerin Bıyıkları Neden Uzundur?

Kedilerin bıyıkları neden uzundur sorusu her zaman merak edilen konulardan biridir. Kediler son derece sevimli canlılardır ve onlara bu sevimliliği veren en önemli özelliklerinden birisi de bıyıklarıdır. Kediler için bıyıklar son derece önemli özelliklerden biridir. Her yanları özel olsa da bıyıkları kediler için hayati önemde bir özelliğe sahiptir.

Bu nedenle kedilerin bıyıklarının kesilmesi doğru olmayan bir durumdur. Birçok kişi kedilerin bıyıkları neden uzundur sorusuna görüntü açısından yanıt verse de bu durum son derece yanlıştır. Kedilerin bıyıklarının uzun olmasının türlü nedenleri vardır. Kedilerin bıyıklarının uzun olmasının nedenlerini farklı açılardan açıklamak mümkün olabilir. Bu bıyıklar kediler için bir GPS yani bir radar gibidir.

Onların alıcısı durumunda olan bıyıklar görüntüden ziyade önemli bir yönlendiricidir. Bu bakımdan kedilerin bıyıklarına dikkat etmek gerekir. Kesmemek ve yolmamak gerekir. Bu onlar için hem can yakan hem de hareketlerini kısıtlayan bir hareket olur. Bedenleri ile son derece uyumlu olan bıyıkları kedilerin en önemli araçları durumundadır.

Kedilerde Neden Bıyık Vardır?

Kediler de diğer canlılar gibi kendilerine has özellikleri olan canlılardandır. Son derece güzel bir görünümü olan bıyıklarının farklı özellikleri vardır. Kedilerin bıyıklarının önemini şu başlıklarla açıklamak mümkün olabilir:

 • Kedi Bıyıkları Cetvel Vazifesi Görür

Kedilerin bıyıkları vücutları ile orantılıdır. Bu bıyıklar ile bir alanın kendileri için dar olup olmadığını ölçebilirler. Bu şekilde o alana girip girmeme konusunda daha net bir şekilde karar verebilirler.

 • Titreşim Sensörü Görevi Görür

Kedilerde bıyıklar titreşim sensörü olarak çalışır. Bu bıyıklar kediler için mesafe ölçer. Bu şekilde avlarını kovalarken de bıyıklarından yardım alırlar. Aynı zamanda hava değişimlerini kolayca algılama işlevini de gösterir. Algılayarak yaklaşan tehlikeleri daha rahat görebilirler.

 • Bıyıklar Yakını Görmelerine Yardımcı Olur

Kedilerin bıyıkları aynı zamanda yakını görmelerine de yardımcı olur. Kediler genelde yakını görmede çok başarılı değildir. 30 cm’den daha yakını görme konusunda zorlanan kediler bıyıkları sayesinde bir nesnenin nerede olduğunu, boyutunu ve kokusunu daha kolay bir şekilde ayırt edebilirler.

 • Gece Görüşüne Yardımcı Olma Özelliği Vardır

Kediler bıyıkları yardımı ile geceleri daha rahat görebilirler. Özellikle gece boyunca hiçbir şeye çarpmadan kolaylıkla hareket edebilirler. Bıyıkları sayesinde çevredeki mobilya ve nesneleri daha kolay bir şekilde algılayabilirler. Böylece kediler çok iyi bir gece görüşüne ve algısına sahiptirler.

 • Kedi Bıyıkları Koruma Sağlar

Kediler bıyıkları sayesinde korunabilirler. Hassas uç noktaları olan bıyıklar kedileri olası tüm tehlikelerden koruyabilir. Yaralanmalardan da korunabilirler. Gözlerinin çevresindeki bıyıklar aynı zamanda küçük dokunuşlara dahi kolayca tepki verir. Bu da onların kolaylıkla çevrelerini algılamasını sağlar.

 • Bıyıkları İlerleyen Süreçte Renk Değiştirir

Kedi bıyıkları yaşları ilerledikçe renk değiştirir. Bu da onların artık yaşlanmaya başladıklarını gösterir. Her zaman meydana gelen durum olmasa da bazı kedilerde karlı beyaz bıyıklar koyu gri ya da siyaha a da dönüşebilir.

 • Kedilerin Nasıl Hissettiğini Belirtir

Bıyıklar aynı zamanda kedilerin kendilerini nasıl hissettiği hakkında da bilgi verir. Örneğin bıyıkları sert ve geriye doğru çekiliyor ise kendilerini tehdit altında hissettiklerini belirtir. Bunun yanında bıyıkları gevşek duruyor ise yaşamlarından son derece mutlu ve memnun olduklarını söyler. Aynı zamanda bıyıkları öne doğru itilmiş ise onların o anda merak ettikleri bir şey var demektir.

Kedilerin Bıyıklarının Özellikleri

Kediler için bıyık son derece önemlidir. Bu bakımdan kedilerin bıyıkları neden uzundur son derece merak edilen bir konudur. Kedilerin bıyıkları birçok önemli özelliğe sahiptir. Kedileriniz için oldukça önemli olan bıyıkların genel özellikleri hakkında şunlar söylenebilir:

 • Kedilerin bıyıkları kedi boyutu ile doğru orantılıdır.

 • Kediler için bir sinyal ya da yön gösterici olarak işlevi vardır.

 • Avlanmalarına yardımcı olan bir yapısı vardır.

 • Kediler bıyıklarını istedikleri gibi hareket ettirebilirler.

Gibi birçok farklı özelliğinden bahsetmek mümkündür. Özellikle kedilerin avlanma sürecinde bıyıkların önemli oldukça büyüktür. Avlarını takip etmek, onların nerede olduğunu tahmin etmek gibi birçok konuda kedi bıyıklarının önemli özelliklerinden bahsetmek mümkündür. Kedilerin yaşamında önemli bir yere sahip olan bıyıkları mutlaka iyi bakılması gereken vücut parçalarıdır. Birçok kişi kedilerin bıyıkları neden uzundur sorusu karşısında özensiz davransa da her kedi için büyük bir öneme sahiptir.

Kedi Bıyığı Azalması Neden Olur?

Kedilerde bıyık azalması durumu söz konusu olabilir. Böyle durumlarda kedilerinizin bıyıklarının azalması durumunda mutlaka veterinere başvurmanız gerekir. Çünkü bıyıklarının tamamen dökülmesi onların yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir faktör olacaktır. Kedilerinizin bıyığının azalmasının birçok nedeni vardır. Bıyıklarının dökülmesinin nedenleri arasında şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • Yetersiz beslenme neticesinde dökülebilir.

 • Kediler çok titizdir. Bu nedenle bıyıklarında dökülmeler olabilir.

 • Saçkıran rahatsızlığı nedeniyle bıyıkları dökülebilir.

 • Vitaminden kaynaklı olarak dökülebilir.

Bu nedenlere dayalı olarak kedilerin bıyıklarında azalmalar gerçekleşebilir. Son derece önemli bir sorun olduğundan mutlaka kediler için bu konuda önlem alınması gerekir. Veteriner A vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir dökülme konusunda gerekli tedbirleri almanızda sizlere yardımcı olacaktır.

Kedilerin Bıyığı Kesilir mi?

kedilerin bıyıkları neden uzundur sorusu kadar kedilerin bıyıklarının kesilip kesilmeyeceği de merak edilen bir konudur. Kedilerin bıyığının kesinlikle kesilmemesi gerekir. Eğer tıbbi bir nedene dayalı olarak bıyıkları kesilir ise bu durum kedilere bir zarar vermez. Kısa süre içerisinde bıyıkları uzar. Ancak kedilerin bıyıklarının kasıtlı bir şekilde kesilmemesi gerekir. Aynı zamanda çekmemek de önem taşır.

Kasıtlı olarak bıyıklarını çekmek ya da kesmek bıyıkların işlevlerini yerine getirememesine neden olur. Aynı zamanda yön duygularını da kaybetmesine neden olabilir. Bununla birlikte kedilerin oryantasyon kaybı yaşamasına neden olur. Baş dönmesine ve korku yaşamalarına neden olur. Son derece önemli olan bıyıkları kesildiğinde kedilerin tam olarak dengelerinin kaybolmasına neden olur.

Bunların yanı sıra bıyıkları zaman zaman düşebilir. Bunda endişe edecek bir durum olmaz. Çünkü kediler yaşlandıklarında bıyık dökebilirler. Bunların yerine sonradan yenisi çıkabilir. Ancak yaşlanma karşısında bıyıkların dökülmesi normal karşılanan bir durumdur. Yalnızca bilerek kesmemek en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biridir.

Kedilerin Bıyıkları Büyür mü?

Kedilerin bıyıkları onlar için son derece önemli olan ve işlevleri ile yaşamalarına yardım eden parçalarıdır. Bu bakımdan bıyıklarının iyi bakılması gerektiğini her kedi sahibinin bilmesi gerekir. Kedileriniz yaşlanırsa ya da kilo alırsa bıyıkları orantılı olarak büyüme göstermez. Ancak kesilme ve dökülme olursa bıyıkları daha hızlı bir şekilde büyüyebilir.

Eğer böyle bir durum söz konusu olmaz ise kedilerin bıyıkları ölene kadar genelde aynı boyutlarda kalır. Bu bakımdan kedilerinizin son derece iyi bakılması bıyıklarının sağlığı açısından da önem taşır. Bunların yanında kediler bıyıklarına dokunulduğunda hoşnut olmazlar. Yani onların bıyıklarına çok dokunmamaya önem vermeniz gerekiyor.

Bununla birlikte bıyıkların arka tarafında kalan kısımları okşayarak onların kendilerini size sevdirmelerini sağlayabilirsiniz. Size alıştıkları taktirde bıyıklarına dokunmanızdan çok rahatsızlık duymazlar. Ancak daha öncede bahsedildiği gibi kesinlikle kesmek ya da yolmak yapmamanız gereken davranışlar arasında yer alır.

Similar Posts