Kedilerin Çiftleşmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kedilerin-ciftlesmesi-3

Kedilerin çiftleşmesi hakkında bilinmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Zira bu minik patilerin çiftleşme süreci, biz insanlarınkine oranla daha komplike bir yapıda seyreder. Ayrıca ırkına göre de farklı durumlar yaşanabilmektedir. Bu sebeple teorik bilgi sahibi olmak her kedi sahibinin asli vazifesidir. Böylelikle doğru yöntem ve planlamalar ile kedilerin bu özel olaylarını gerçekleştirmelerini sağlayabilirler.

Kedilerin kızgın dönemi hakkında yanlış bilgiye sahip olmak, doğum sırası ve doğum sonrasında da birçok sorunun yaşanmasına sebep olabiliyor. En çok da erken kedi çiftleşmeleri en çok problem kaynaklarından birisi. Öncelikle ergenliğe girmemiş bir kediyi çiftleştirmek tehlikeli tutumdur. Uzmanlar ideal sürenin 12 aylık sonrasına işaret ediyor. Fakat kimi kedilerde ergenliğe girme yaşının 18 ayı bulabildiği de göz ardı edilmemeli.

kedilerin-ciftlesmesi-1
Kedilerin Çiftleşmesi

Kedilerin Çiftleşme Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısır olmayan ya da herhangi bir sağlık problemi bulunmayan iki kedi ilişkiye girdiğinde, bu durum gebelikle sonuçlanır. Çünkü kızandaki dişi kedinin yumurtalı uyarılmış haldedir. Erkek spermi bu bölgeye girdiğinde hamilelik kaçınılmaz olacaktır. Gelin şimdi de kedilerin çiftleşmesi hakkında dikkat edilmesi gereken hususlara bir göz atalım…

Kedilerin Çiftleşmesi Kaç Gün Sürer?

Kedilerin çiftleşmesi sonucunda hamilelik oluşması için birtakım faktörlerin gerçekleşmesi gerekli. Çiftleşme süresi de bunlardan birisidir. Dişi bir kedinin kızgınlık dönemi genelde 4-5 gün sürer. Fakat kediden kediye zaman kavramı değişebilir. Eğer bir kedinin hamile kalması isteniliyorsa 24 saatlik süre içerisinde mutlaka 3 ila 5 kez çiftleşmesi beklenir. Yani kediler 24 saat verimli bir şekilde çiftleşirse de hamilelik yaşanır.

Çiftleşme sayısında verim, her kedide farklılık gösterir. Burada biraz da erkek kedinin deneyimi ön plana çıkıyor. Zira tecrübesi erkek kediler çiftleşmekte zorluk çekebiliyor. Eğer erkek kedi deneyimsizse 2-3 gün çiftleşmesi öneriliyor.

Kedilerin Çiftleşmesi Nasıl Olur?

Kedilerin çiftleşmesi esnasında vahşi görüntüler ile karşılaşabilirsiniz. Dişi kedinin canının yandığını ya da isteksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat merak etmeyin, bu gayet doğal bir süreç. Genellikle erkek taraf, dişinin üzerine çıkar ve tüm gücünü dişiye yansıtır. Bu rastgele yaşanan bir süreç değildir. Dişi kedi çağrı yapmadığı sürece erkek kedi üzerine çıkmaz.

Erkek kedi çiftleşme esnasında çoğu zaman dişinin boynunu ısırır. Bu durum lordoz olarak adlandırılır. Klasik bir evcil hayvan çiftleşme pozisyonudur. Bazen ısırma esnasında ufak çaplı yaralanmalar oluyor. Fakat bunu dişi kendi kendini yalayarak giderecek özelliğe sahip.

Kedilerin Çiftleştiğini Nasıl Anlarız?

Kedilerin çiftleşmesi sürecinden en önemli kısım burasıdır. Karmaşık gibi görünse de aslında basit bir gözlem ile fark etmek mümkün. Öncelikle çiftleşme anında dişi kedi güçlü bir ses çıkarır. Erkek taraf ise hırıltılı bir ses yapabilir. Tüm bu belirtiler çiftleşmenin verimli yaşandığına işarettir. Sonrasında ise dişi, yerlerde takla atmaya başlar ya da çevrede koşuşturur. Genellikle ilk defa ilişkiyi deneyimleyen dişi kedilerde ani ve anlamsızca hareketler yaptığını görürüz. Bu aslında yaşanılan şaşkınlığın bir dışavurumudur.

Dişi Kedi Çiftleştikten Sonra Ne Yapar?

Kedilerin her anının gizem taşıdığı ve bizleri şaşırttığı malum bir durum. Çiftleşme sonrası davranışlar da bunlardan birisidir. Erkek kediler gayet sakin olsalar da dişilerde durum farklıdır. Çiftleşmenin hemen ardından yerlerde taklalar atmaya başlarlar. Kimiyse fütursuzca koşuşturmaya başlar. Sakinleştikten sonra da genital bölgesini yalar. Aslında bu yalama işleminin temel sebebi bölgedeki kokuyu gidermektir.

kedilerin-ciftlesmesi-2
Kedilerin Çiftleşmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kediler Çiftleşince Hemen Hamile Kalır mı?

Kediler kızgınlık döneminde defalarca birleşme yaşar. 4-5 günlük süre içerisinde yaklaşık bu işlem 15-20 defa tekrarlanır. Ne zaman gebeliğin tutacağı ise tam anlamıyla bilmek mümkün değil. Kiminde ilk birleşimde gebelik yaşanırken kiminde son seferlerinde olur. Bu biraz da nasıl bir performans gerçekleştirdiklerine bağlı. Normalde gebelik için 3-4 defa düzgün ilişkiye girmek yeterlidir.

Erkek Kediler Annesi ile Çiftleşir mi?

Evde birden fazla kedilerle yaşayanlar için en gizemli konulardan birisi de ensest bir ilişkinin yaşanıp yaşanmayacağı yönündedir. Kedilerin çiftleşmesi alanında aile ya da akraba ayrımı yoktur. Doğru zaman ve koşullar geldiğinde herkes birbiriyle birlikte olabiliyor. Eğer kedi ailesiyle yaşıyorsanız bu durum sizi şaşırtmasın.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Neden İshal Olur?

Similar Posts