Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları | 6 Mucizevi Fayda

kedilerin-insan-sagligina-yararlari-2

Evde kedi beslemek yaşadığımız çağda en çok talep gören şey. Bunu yapmadan önce de bireyler kedilerin insan sağlığına yararları ya da zararları hakkında araştırma içerisine giriyor. Temelde sağlıktan psikolojiye çok sayıda faydası var. Artık bilimsel olarak bu kanıtlanmış durumda. En başta depresyon gibi bir sorunu hayatınızdan çıkarıyorsunuz. Günümüzde kedi terapisi olarak da bilinen bir etki var. Onların bulunduğu her yaşam alanında huzur kat sayısı, olmaya oranla yüksektir. Stres ise hiç görülmez. Peki kedi beslemenin diğer faydaları nelerdir? Bu yazının ardından patileri daha çok seveceksiniz. İşte detaylar…

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda evcil hayvan sahiplenme sayıları yüksek oranda arttı. Bunların arasında en sık beslenen hayvanlar ise kediler. Bunda çok fazla sebep sayılabilir. En başta kolay beslenmesi ve insanlar ile güzel bir ilişki kurmaları var. Evde belirleyeceğiniz alanda tuvalet ihtiyaçlarını giderirken mama ve suyunu düzenli olarak kendileri gidermektedir. Bunlar rutin yaşantıları. Bir de insanlara sağladıkları faydalar var. O halde kedilerin insan sağlığına yararları neler hep birlikte öğrenelim.

Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir?

Kediler tarih boyunca insanların en yakın dostu olduğu için günümüzde çok sayıda bilimsel çalışma yapılıyor. Hala bu canlıları tam olarak keşfetmiş değiliz. Ancak gün geçtikçe birçok gizem kapısı aralanıyor. Bilim adamları şu anki verilere bakarak insan sağlığına ve psikolojisine çok yönlü pozitif etkileri olduğu kanısındadır. Çok kısa maddeler halinde listeleyebiliriz.

kedilerin-insan-sagligina-yararlari-1
Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları

Kedilerin insanlara sağladığı faydalar:

  • Kalp sağlığınıza olumlu etki yapar.
  • Bağışıklık sisteminize fayda sağlar.
  • Alerji ve solunum yolu rahatsızlıklarının önüne geçer.
  • Tansiyonları dengeler.
  • Kolesterolü azaltır.
  • Felç riskini minimum seviyeye indirir.
  • Kemik ve kas rahatsızlıklarında pozitif etki yapar.

Bu listedeki unsurlar bir görüş değil, bilim adamlarının çalışmaları sonucu vardığı kanılardır. Listeye daha onlarcası eklenebilir. Şimdi de bu faydaları detaylandıracağız. Keyifli okumalar.

Stres ve Endişe Savar!

Çağın en büyük problemi kesinlikle yüksek stres ve endişe gibi sorunsallardır. Bugün her 10 insandan 6’sı kaygı ve endişe yaşıyor. Fakat kediler bu konuda adeta ilaç görevi görüyor. Üstelik bunun için sadece yaşadığınız alanda var olmalı yeterli. Ekstra bir şey yapılmasına gerek yok. Peki ama bunu nasıl mümkün kılıyorlar? Kedilerin insan sağlığına yararları alanında gerçekten de strese son veriyorlar mı? Kesinlikle yanıtı evet olacak. Bunu da onlar ile iletişim kurma çabanız sayesinde başarıyorlar. Yoğun ve stresli bir hayata sahip birey kedisi ile iletişim kurmaya çalıştığında tüm bu hengameden uzaklaşmış oluyor. Sakinlik ve huzur da kaçınılmaz oluyor haliyle.

Eğer evde bir pati dostunuz olursa gün içerisinde sıklıkla aklınıza gelecek ve size anlık stresten uzaklaşma imkanı verecek. Ayrıca eve keyifle gitmek için de bir sebebiniz olacak. Eğer psikolojinizin yıprandığını düşünüyorsanız hemen bugün bir kedi sahiplenin. Zaten psikologların neredeyse tamamı bireylere evcil hayvan sahiplenmesini tavsiye ediyor.

kedilerin-insan-sagligina-yararlari-3
Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları

Sağlıklı bir Kalbin Kapılarını Patiler İle Aralayın!

Son yıllarda dünya genelinde kalp sağlığı ve kediler ile alakalı çok sayıda çalışma yapılıyor. Bunlardan birisi de Minnesota Üniversitesinde gerçekleşti. Sonuçlar oldukça ilginçti. Bugün kedi beslemeyenlerin besleyenlere oranla %30 ile %40 aralığında kalp rahatsızlığına daha yatkın olduğu görüldü. Çok ciddi bir rakam. Evde ani kalp krizi geçirme riskler patiler sayesinde minimum seviyelere indiriliyor. Diğer ilginç bir veri ise kedilerle yaşayanlar kalp krizi geçirdiklerinde daha çok hayatta kalıyor. Hangi yaşta olduğunuzun bir önemi yok. Hemen bugünden bir kedi sahiplenin ve sağlıklı bir yaşama ilk adımı atın.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi!

Kedilerin insan sağlığına yararları arasında belki de en öne çıkan detay bağışıklık sistemidir. Bilindiği üzere bağışıklık sistemi güçlü bir birey kolay hastalanmaz ve dayanıklı bir bünyeye sahip olur. Bunun için de huzurlu, stresten uzak ve hareketli bir yaşamı prensip edilmesi gerekiyor. Kedilerin önemi de burada ortaya çıkıyor. Onunla geçirilen vaktin her bir anı huzurdur. Ayrıca oyun oynatırken de efor harcanacağı için vücut hareket etmiş olur. Kısacası güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsanız bunun en etkili yöntemi kedi sahiplenmektir.

Kediler Solunum Yolu Rahatsızlığına İyi Geliyor

Günümüzde belki de en çok doğru bilinen yanlış, kedilerin solunum yoluna doğrudan zarar verdiği yönünde. Özellikle de çocuklara çok büyük solunum yolu rahatsızlığı verdiği gibi bir kanı var. Ama bu tamamen kulaktan dolma bir hurafe bilgidir. Bilimsel veriler bunun tam tersini söylüyor. Küçük yaştan itibaren evde kedi ile büyüyen çocuklarda güçlü bir solunum yolu meydana geliyor. Üstelik herhangi bir alerjik reaksiyon da ortaya çıkmıyor.

Hastanenin Yolunu Unutacaksınız!

Yine Minnesota’daki bilim insanları farklı bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmanın sonucuna göre kedi ile yaşayan her yaştan bireyin çok nadir hastaneye gittiği tespit edildi. Kedisi olmayanlar, olanlara oranla 3 kat daha fazla hastaneye gidiyor ve üstelik burada kalma süreleri de hayli uzuyor. Yani pati dostlarımız sayesinde hastanenin yolunu unutacaksınız diyebiliriz.

Uykuyu Düzenli Hale Getirir!

Kedilerin insan sağlığına yararları arasında en ilginç detaylardan birisi de uyku bozukluğunu giderici özellikleridir. Kediler gün içerisinde çok sık miktarda uyur. Kısa kısa ama sık tekrar eden bir döngüdür bu. 24 saatlik zaman diliminde yaklaşık 17 saat uyku halinde oldukları düşünülüyor. Bu bilgiler doğrultusunda yapılan araştırmalar gösterdi ki bireylerin çoğu akşamları kedisiyle birlikte uyuyor. Bu da uykunun düzenli hale sokulmasında büyük etkiye sahip. Unutulmamalıdır ki bağışık sisteminin güçlü olması için uykuda düzen çok önemlidir.

Kedilerin İnsan Sağlığına Zararı Var mı?

Bu zamana kadar kedilerin insan sağlığına yararları hakkında bilgi verdik. Elbette zararlarının olup olmadığı da herkes tarafından merak ediliyor. Böyle bir şeyin olup olmadığını araştırıp sizler için derleme ihtiyacı hissettik. Bu konuda en sık merak edilen sorunsal, tüylerinin bir risk teşkil edip etmediği. Özellikle de çocuklar aileler bu konuda oldukça tedirgin. O hal de detaylara göz atalım…

kedilerin-insan-sagligina-yararlari-4
Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları

Kedilerin insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Bilimsel verilere göre tüyleri insanlar için herhangi bir risk teşkil etmez. Çünkü parazitleri ve aşıları yapıldığı için bu tüyleri bireyler boşaltım yolu ile kolaylıkla dışarı atıyor. Burada aşılarının tam olması önemli. Aksi yönde sorun çıkma riski doğacaktır. Kedi ile insan ilişkisinde parazit en büyük risk unsurudur.

Görüleceği üzere tüy konusunun da herhangi bir risk taşımadığı apaçık ortada. Onlarca faydası var iken tedirginlik yaşamanıza gerek yok. Sahipleneceğiniz bir kedi hem size hem de ailenin diğer üyelerine çok iyi gelecek. Evdeki kasvetli ve stres havası dağılacak yerine huzurun 50 tonu yayılacak. Son olarak bu sağlığa faydaların cins ya da ırk fark etmediğini belirtelim. Yani sokaktaki tekir kedi de aynı faydayı verir cins bir Scottish Fold kedisi de aynı etkiyi verir. Sahiplenme yaparken ayrımcılık yapmanıza hiç gerek yok. Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları konusunu bu şekilde tamamlıyoruz. İyi günler dileriz.

 

İlginizi çekebilir: Kedi Babalık Hakkı Sözleşmesi

Similar Posts