Kedilerin İnsan Yaşı: Kedimin Yaşını Nasıl Hesaplarım?

kedilerin-insan-yasi

Kedilerin insan yaşı, kedi sahiplerinin gündeminde yer alıyor. Kediler için zaman bilindiği üzere insanlarınkine oranla daha hızlı ilerler. Minik patilerin insanlara oranla yapılan hesapla tam yaşını bulmak mümkün. Genel olarak kedilerin yaş ortalaması 15 ila 20 yıl arasındadır. Dünyanın en yaşlı kedisi ise 32 yıl mutlu bir şekilde yaşamıştır. Eğer kedinizin insanlara göre kaç yaşında olduğunu merak ediyorsanız hesaplama yöntemini bu yazımızda bulacaksınız.

kedilerin-insan-yasi
Kedimin yaşını nasıl hesaplarım?

Kedilerin İnsan Yaşı Hesaplama

Kedi sahipleri çoğunlukla minik dostlarının gerçek yaşını merak eder. Bunun basit bir yöntemi vardır. Öncelikle bir kedinin yetişkinliğe girmesi için 2 yaşına ulaşması gerekir. 2 yaşından önceki süreçte kedilerin vücut fizyolojileri çok hızlı ilerler. Bu durum kedilerin insan yaşı hesaplamada önemlidir. Yetişkinliğe girdikten ve yaşlanmaya başladıktan sonra büyüme hızları yavaşlar. İnsanlar ile aralarında yaş farkı azalmaya başlar. Örneğin 2 yaşındaki bir pati, 24 insan yaşına eş değerdir. Bu durumu birkaç maddede detaylandırmakta fayda var…

  • Yavru Kediler: Yavru kediler ilk altı aylık zamanı bitirdikten sonra 10 insan yaşına ulaşmış olurlar.
  • Ergen Kediler: Ergenlik dönemi kedilerde 6 aylık ile 2 yaş arasını kapsar. Bu dönemde cinsel olgunlaşma görülür.
  • Yetişkin Kediler: 3 ila 6 yaş aralığı, minik patilerde yetişkinlik dönemi kabul edilir.
  • Yaşlı Kediler: 7 yaş ve üzeri kediler artış yaşlanma dönemine girmiş demektir.

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kedilerin insan yaşı kaçtır? sorusunu hayatınızda sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu merak uzun yıllardır tüm toplumlarda görülüyor. Aslında fizyolojik yapılara bakıldığında kediler ile insanların yaşını karşılaştırmak bilimsel açıdan doğru değil. Fakat insanların meraklarını bir nebze olsun gidermek için ortalama rakamlar bulmak mümkün. En basit yöntem ise kedinin yaşını 7 ile çarpmaktır. Çıkan sonuç insan yaşına eş derdir.

Yazının devamında kedi yaşı hesaplama hakkında en çok araştırılan soruların yanıtlarını bulacaksınız. İşte kedilerin yaşlar…

3 Yaşındaki Kedi İnsan Yaşı Kaç?

3 yaşındaki kedinin insan yaşını hesaplamak oldukça kolay. Yola 2 yaşındaki bir kedinin hesaplamasında çıkabiliriz. Bilindiği üzere 2 yaşındaki bir kedinin insan yaşı 24’tür. Bundan sonraki her yılda kedinizin yaşına 4 yaş daha ekleyebilirisiniz. Yani 3 yaşındaki kedi insan yaşı kaç? sorusunun yanıtı 32 yaşına tekabül eder.

kedilerin-insan-yasi
3 Yaşındaki Kedi İnsan Yaşı Kaç?

4 Yıllık Bir Kedi Kaç Yaşında?

4 yaşına girmiş bir kedi yetişkinlik döneminde kabul edilir. Yetişkinlik döneminde kediler ile insanlar arasında yaş farkı yavaş yavaş kapanmaya başlar. Yaşlılık döneminde ise bu fark dengelenir. Peki 4 yıllık bir kedi kaç yaşında? 4 yaşındaki kedilerin insan yaşı yaklaşık 36 olarak kabul edilir. Bu net ve bilimsel bir veri değildir. Çünkü her kedinin büyüme ve yaşlanma hızı farklıdır.

10 Yaşındaki Kedi Kaç Yaşında?

Çoğu zaman minik dostlarımızı daha iyi anlamak için onları kendi yaşımızla kıyaslarız. Bu normalde doğru değil, çünkü bilimsel açıdan kedilerin insan yaşı diye bir bulgu yoktur. Fakat ortalama rakamlar vermek mümkün. 10 yaşındaki kedilerin insan yaşı yaklaşık 56 yaşında olduğu söylenebilir. Yani 10 yaşında bir kedi bir insanın yaşlılık dönemi gibidir.

1 Yıl Kaç Kedi Yılı?

Kedi yaşını insanlara göre hesaplamada en çok kullanılan formül, 1 yıl kaç kedi yılı? sorusunda gizlidir. Kedilerde her yıl farklı değerlerle ifade edilir. Örneğin 3 aylık kedi 5 insan yaşındayken 1 yaşındaki kedi 15 insan yaşına denk gelir. 2 yaşına girmiş bir minik pati ise yaklaşık 24 insan yılına eş değerdir. Yazımızı beğendiyseniz Instagram hesabımıza davetlisiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kediler Horlar mı?

Similar Posts

One Comment

  1. Kedimin insan yaşını sayenizde buldum teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş

Comments are closed.