Kedilerin Özellikleri | Kediler Hakkında Bilinmeyenler

kedilerin-ozellikleri-3

Kedilerin özellikleri her zaman için bizleri merak ettirir. Çoğu zamanda kendine hayran bırakan davranışlara şahitlik ederiz. Fakat onlardaki farklı ve özgün davranışların neredeyse sınırı yoktur diyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre insanoğlu bugüne kadar kedilerin sadece %40 oranında özellik ve davranışlarını keşfedebildi. Geriye kalan %60’lık kısmı düşününce daha kat edecek çok yolumuz olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya üzerinde temel olarak 33 farklı kedi ırkı olduğu biliniyor. Alt kıvrımları olsa da genel hatlar bu şekilde. Her türün kendi ırkına ait özgün ve farklı özelliği olur. Siyam kedisinde görülen bir davranış Ankara kedisinde görülmeyebilir. Yani birlikte yaşadığınız minik patinin kendi ırkının karakteristik özelliklerini taşıdığını unutmayın. Peki genel olarak sık görülen kedilerin özellikleri nelerdir? Bu yazımızda kedilerin bilinmeyen özelliklerini araştırdık. Keyifli okumalar dileriz…

kedilerin-ozellikleri-1
Kedilerin Özellikleri

Kedilerin En İlginç Özellikleri

Herkes ne zaman kedisini iyi tanıdığını düşünse minik patiler öyle bir davranış sergiler ki sahiplerini şaşırtmayı bilir. Günümüzde yüzlerce farklı kedi davranışı ve özelliği keşfedilmiştir. Kedileri bu zamana kadar iyi tanıdığınızı düşünmüş olabilirsiniz. Fakat bu yazı ile sizlere bilmediğiniz harika bilgiler sunacağız. Bilgiler dişi ve erkek kedi ayrımı yapılmadan maddeler halinde listelenmiştir. İşte kedilerin özellikleri…

 1. Dünya üzerinde yaklaşık 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunuyor. Sokak kedileri de düşünüldüğünde bu rakam 1 milyarı geçiyor.
 2. Minik patilerin vücutların tam tamına 290 kemik ve 517 kas bulunmaktadır.
 3. Kedi ırkı, dünya üzerindeki memeli canlılar arasında en fazla uykuyu seven canlıdır. Günde yaklaşık 16 saatlik bir zaman dilimini uyuyarak geçirir. Biz insanlar da buna pek de uzak sayılmayız.
 4. Karakteristik bir kişiliğe ve mükemmel sezilere sahiptirler. Pek fazla bilinmez ama kediler aynı zamanda mantıklı canlılardır.
 5. Keşfetme güdüleri hep ağır basar. Yani minik patiler için meraklıdırlar dersek yanılmış olmayız. Genelde de merak ettikleri şeyleri tırmalayarak keşfetmeye çalışırlar.
 6. Bilimsel çalışmalara göre bir kediyi okşamak kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir.

Kedilerin özellikleri hakkında en ilginç bilgilerden birisi de 185 derecelik bir görüş açısına sahip olmalarıdır. Yani tek bir bakış açısıyla çok daha fazla geniş alanları görebiliyorlar. Ayrıca kediler ömürlerinin %30’luk kısmını tımar ederek geçirir. Bu gerçekten de çok uzun bir zaman dilimine denk düşüyor…

Kediler Hakkında Bilmedikleriniz

Kedilerin ne derece gizemli oldukları herkesçe malum. Belki de bu gizem asırlardır insanoğlunu cezbettiği için bu minik patilerle dostluğumuzu hiç kesmedik. Antik Mısır’da da bu gizemin peşine düşülmüş, hatta yüzyıllar boyunca kediler tanrı mertebesine çıkarılmıştır. Peki günümüzde kedilerin özellikleri ve kökenleriyle ilgili ne kadar bilgiye sahibiniz? Sorunun yanıtı yazının devamında…

 • Bir kedi dünyada en yüksek olarak 4.478 metreye çıkmıştır. 1950 senesince bir gurup dağcıyı gizli gizli izleyen kedi, bu kişilerle birlikte Alplerin zirvesine çıkmayı becermiştir.
 • Kedilerin gece görüşleri çok yüksektir. İnsanlar ile kıyaslandığında tam 6 kat daha fazla görürler.
 • Kedilerin çevre hakimiyeti ve duyarlılıkları bıyıkları sayesinde olur. Hatta görmeyen bir kedi bıyıkları sayesinde düşmeden ve çarpmadan yürüyebilir. Kedi bıyığı için üçüncü göz dersek abartmış olmayız.
 • Dünyanın ilk maaşlı çalışan kedisinin ismi Peter’dır. 1949 ila 1964 seneleri arasında Britanya Pasaport Dairesinde çalışan minik dostumuz yılda tam 6.5 sterlin maaş alıyordu.
 • Kedilerin özellikleri arasında en ilginci köprü kemiklerinin olmayışı. Yani başlarını sığdırabildikleri her yere vücutlarını da sokabiliyorlar.
 • Kediler güçlü duyma yetisine sahiptir. Onlara bağırmanıza gerek yok. Fısıltılı olarak bile konuşsanız sizi duyarlar.

Dişi kedilerin özellikleri arasında bir ilginci de avcı olmalıdır. Günümüzde farelerin azılı düşmanı diyebiliriz. Hatta Londra’daki stadyumdaki bir görevlinin kayda geçirdiği raporlara göre, bir kedi 6 yıllık süreçte toplam 12 bin 500 adet fare yakalamıştır. Gerçekten insanı şaşırtan bir istatistik…

kedilerin-ozellikleri-2
Kedilerin Özellikleri | Kediler Hakkında Bilinmeyenler

Kediyi En Çok Ne Üzer?

Bir kediyi üzebilecek yüzlerce sebep sıralayabiliriz. Fakat onların duygusal yüreğini en çok zedeleyen şey, yalnız kalmaktır. Sahipleriyle kısa sürede sıkı bağlar kurarlar. Eğer sahipleri onları terk ederse derin bir psikolojik yıkım gerçekleşir. Sadece psikolojik değil sağlık problemleri de gözükebilmektedir. Bu sebeple minik dostlarımızı yalnız bırakmayalım…

 

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Masaj Yapar?

Similar Posts