Kedilerin Sevdiği Oyunlar | 8 Harika Pati Oyunu

kedilerin-sevdigi-oyunlar-3

Kedilerin sevdiği oyunlar ile hem minik patilerin hem de kendinizin güzel bir vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Evcil hayvanlar sosyalleşme ihtiyacı duyan canlılardır. Kendi türdeşleriyle bu sosyalleşmeyi sağlayamıyorlar. İnsan ile kedi arasındaki ilişkinin ileri boyut kazanmasıdır bunun sebebi. O yüzden sahipleriyle oyunlar oynamak onları en çok mutlu eden şeyler arasında yer alır. Onlara vakit ayırarak hem sağlıklarına hem de psikolojine katkıda bulunmuş olursunuz.

Kediler ile oyun oynamayı sadece onları mutlu etmek sanmak hatalıdır. Sağlıklarını koruyabilmeleri için her gün belli oranda egzersiz yapmaları gerekiyor. Doğal ortamlarında bunu fazlasıyla karşılıyorlardı ancak evlerde günlük hareket miktarlarına ulaşmaları mümkün değil. Bu sebeple her gün düzenli bir şekilde oyun oynamalarını öneriyor veterinerler. Hem kas ve eklem sağlıkları hem diğer birçok alanda fayda sağladığı bilimsel olarak belirlenmiştir.

Daha önce hiç kediler ile vakit geçirmemiş ve yeni bir yavru sahiplenmiş kişiler için doğru oyunu bulmak çoğu zaman bir sorunsala dönüşüyor. Bu tür anlardan sıklıkla kediler ile hangi oyunlar oynanır? sorusu ortaya çıkar. Aslında yüzlerce farklı aktivite mevcut. Her biri de onları mutlu eden ve egzersiz yapmalarını sağlayan oyunlardır. Fare oynatma ya da lazer peşinden koşturma gelenekselleşmiş klasik oyunlar. Kedilerin sevdiği oyunlar arasında bilmediğiniz ama denerseniz onları çok mutlu edeceğiniz seçenekleri araştırıp listeledik. Keyifli okumalar.

kedilerin-sevdigi-oyunlar-1
Kedilerin Sevdiği Oyunlar

Yavru Kedilerin Sevdiği Oyunlar

Yavru kediler insanların bebeklik dönemleriyle eş değerdir. Her şey oynanabileceği düşünülse de yanlıştır. Çünkü bebekler de sevmedikleri şeylere hoş tepki vermezler. Bir de keskin şeylerden yavru kediler uzak tutulmalı. Çünkü dişleri henüz istenilen seviyede gelişmediği için zarar verebilirler. Yutmaları da büyük bir risktir elbette. Peki yavru kedilerin sevdiği oyunlar hangileri? İşte minik dostunuzun çok mutlu olacağı o liste…

kedilerin-sevdigi-oyunlar-2
Kedilerin Sevdiği Oyunlar

Yumuşak Top Tercih Edin

Yavru kedilerin ilgisini nesneler sıklıkla çeker. Hatta hiç yorulmadan saatlerce onların peşinden koşabilirler. Tüylü toplar bunlar arasında en iyi alternatif. Renkli tercih ederseniz daha fazla ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz. Sert toplardan uzak durun. Dişlerine zarar verebilir. Diğer bir husus da başlangıçta topu çok uzağa atmayın. Algıları henüz yakın yerleri kapsadığı için dikkatini çekmekte zorlanabilir.

Sopalı Oyuncaklar İyi Bir Seçim

Petshoplarda satılan sopalı oyuncaklara yavru kediler bayılıyor diyebiliriz. Özellikle de ipin ucunda tüylü ve dikkat çekici bir obje var ise minik pati sıkılmadan dur durak bilmeden saatlerce bununla eğlenebilir. Onların dikkatini çekmede tüylü nesneler çok önemli. Hemen radarlarına takılır ve peşinden atlayıp zıplarlar. Dikkat etmeniz gereken şey de bu sopaları çocuklarınıza vermemeniz. Çünkü uç kısımlarını kimi zaman gözlerine denk getirebiliyor ve onların sağlığına zarar verebiliyorlar.

Lazer İle Oynatın

Kedilerin sevdiği oyunlar arasında lazer kullanmak artık efsaneleşmiş bir oyundur. Çoğumuz çocukken gece balkondan sokak kedilerini lazer ile koşturmuşuzdur. Kırmızı ışığa karşı çok hassaslar ve hemen dikkatini çeker. Hangi yöne ışık tutarsanız peşinden koşar. Günlük egzersiz yaptırmak için güzel bir seçenektir bu. Ama unutmayın ki gözlerine bu lazer zarar veriyor. Bu sebeple lütfen ışığı evcil hayvanınızın gözüne doğru tutmayınız.

Ellerinizi Halıda Hareket Ettirin

Kediler ile uzun süreli oyun oynamanın en temel unsuru onların dikkatini canlı tutmaktır. Yoksa minik patiler kısa sürede sıkılır ver yanınızdan gider. Bu sebeple ellerinizi halıda hızla hareket ettirmenizi öneriyoruz. Bu canlılar ani hareketlere karşı hemen tetikte pozisyonuna geçerler. Halıya sürten ellerinizin üzerine doğru atak yaparlar. Bunu tekrar tekrar yapsanız da hiç sıkılmadan her seferinde atlayacaktır.

Buruşturulmuş Kağıt Kullanın

Yavru ve yetişkin kediler oyun sırasında nesnelere diş geçirmekten çok hoşlanırlar. Bu onların algı süresini daha da uzatır. Ama sert eşyalar da olmamalı. Yavru kediler kadar yetişkinlerin de dişi hassastır ve kırılabilir. Kağıt burada en güzel alternatif. Hem yumuşak hem de hışırtılı sesiyle çok ilgi çekiyor. Dişlerini geçirseler bile hiçbir şey olmaz. Ayrıca buruşturarak top haline getirip fırlatırsanız onların çok hoşuna gider.

Kedi Oyunlarında Akıllı Tablet Çağı

Evet, teknolojinin gelişmesinden kediler de nasibini aldı. Yapılan bir araştırmaya göre günümüzde kedilerin sevdiği oyunlar arasından en çokları akıllı tabletlerde bulunuyor. Sadece minik patilere özel üretilen oyun uygulamaları ile minik dostlarımız çok eğlenceli vakitler geçiriyor. Her ne kadar onlar eğlense ve saatlerce mutlu görünseler de egzersiz yönünden çok zayıf bir oyun türüdür. Sadece tabletler ile onları baş başa bırakmayın. Kendiniz de tüm vücutlarının hareket etmesini sağlayan oyunlara yönelin.

Mama Kokulu Oyuncaklar Kullanın

Son yıllarda üretilen oyuncakların içine mama kokusu ekleniyor. Bu yöntem sayesinde oyuncaklar kedilerin çok daha fazla ilgisini çekiyor. Kokulu oyuncaklar ile at yakala stilini uygulayabilirsiniz. Kedinizi oyuncağın peşinden koşarak onu yakalamaya çalışacaktır. Ayrıca saklamayı da deneyin. Ama siz ne kadar gizli yere saklarsanız saklayın keskin koku alma duyuları sayesinde mutlaka bulacaklardır.

Poşet İle Dikkatini Çekin

Kedilerin sevdiği oyunlar arasında sadece görsel oyuncaklar yoktur. Aynı zamanda onların ilgisini sesle de çekebiliyorsunuz. Poşetler bunun için biçilmiş bir kaftan. Elinizle katlayıp hışırtı çıkardığınızda tüm algısı sizin üzerinde toplanacak. Sonrasında da poşeti havaya atabilirsiniz. Yakalamak için sarf ettiği enerji ve sergilediği hareketler sizi de mutlu edecektir.

kedilerin-sevdigi-oyunlar-4
Kedilerin Sevdiği Oyunlar

Kedilerle Oyun Nasıl Bitirilir?

Kediler ile oyun oynamak kadar bu oyunların ne kadar süre ve nasıl bitirilmesi gerektiği de önemlidir. Minik dostlarımız sevdiği bir oyun ile karşılaşınca uzun saatler sıkılmadan devam etmek ister. Ama aşırı egzersiz onlara zarar verir. Ayrıca sizin de bir enerji seviyeniz var. Ama pat diye oyunları yarıda kesmeniz önerilmez. Bu durum minik dostlarımızı bir miktar üzebilir. Peki kediyle oyun nasıl bitirilir? İşte detaylar…

Öncelikle onun kesin bir zafer kazandığını hissettirmelisiniz. Eğer ki bir oyuncak ile oynadıysanız objeyi elinden alıp kaldırmayın. Uzun süre onu geri çıkaracağınızın hayalini kurar. Bunun yerine sevdiği objeyi ona verin ve kendi sıkılana kadar oynamasını sağlayın. Tek başına sıkılma süresi ortalama 10 – 15 dakikadır. Bu süreden sonra kendi kendine gittiğini göreceksiniz.

Kedilerin sevdiği oyunlar kadar nasıl bitirileceğini de bilmeniz gerekiyor. Bir anda kesilen oyunlar minik dostlarımızı üzmektedir. Ayrıca bittiğini anlamayacakları için sürekli peşinizde dolanacaklardır. Oynadığı oyuncaktan sıkıldığını anladığınızda sevmeye, başını okşamaya ve güzel sözler söylemeye başlayın. Onun bir zafer kazandığını ve avını yakalayarak başarılı olduğunu hissettirin. Çok hoşuna gittiğini göreceksiniz. Avcı güdülerini kullandıkları için mutlu olacaklar.

Son olarak her kedinin oyun anlayışı farklıdır. Tüm kediler aynı oyun yöntemlerinden hoşlanmaz. Kimi fare peşinde koşmaktan mutlu olur kimisi de tüylü şeylerden. Ama mutlaka sevdiği bir oyun var. Bunu bulmak da sahiplerinin özverisiyle ortaya çıkar. Eğer kediniz bir oyunu sevmediyse onun tüm oyunlara karşı ilgisinin olmadığını düşünmeyin. Tüm yöntemleri teker teker deneyin. Mutlaka çok sevdiği bir türün olduğunu keşfedeceksiniz. Aynı zamanda sevmedikleri için de zorlamayın.

 

İlginizi çekebilir: Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları

Similar Posts